Connect with us

Infrastrukturë

Kompanitë kosovare detyrohen të heqin etiketën “Made in Kosova” për të eksportuar në Serbi

Published

on

Që nga shpallja e pavarësisë në vitin 2008, Kosova ka pasur sfida të ndryshme në aspektin e shkëmbimit ekonomik me Serbinë, marrë parasysh se Beogradi zyrtar nuk e njeh Kosovën, përkatësisht dokumentet e lëshuara nga institucionet e saj.

Një nga pengesat me të cilat përballen prodhuesit në Kosovë, është mosnjohja e certifikatës së origjinës së produkteve, e lëshuar nga institucionet e Kosovës.

Tre vjet më parë, kompania e këpucëve “Solid” nga Suhareka, afër Prizrenit, është detyruar ta heqë nga prodhimet e veta etiketën “Made in Kosova”, apo “E prodhuar në Kosovë”, që të mund të eksportonte mallra në Serbi, raporton Radio Evropa e Lirë.

Kështu, në produktet e “Solidit” mund të gjendet vetëm një vulë, ku shkruan Suharekë, apo qyteti ku prodhohen.

“Ata [Serbia] nuk e kanë pranuar kurrë ‘Made in Kosova’. Kjo më ka bërë të tërhiqem nga ai treg… Nëse ne blejmë produkte ‘Made in Serbia’, pse ata të mos blejnë ‘Made in Kosova’”, thotë për Radion Evropa e Lirë pronari i kësaj kompanie, Shpejtim Kuçi.

Mijatoviq, pronar i kompanisë nga Subotica, tregon po ashtu për ndikimin e politikës në marrëdhëniet ekonomike Kosovë-Serbi:

“Politika ndikon në krijimin e një atmosfere që çon në hezitim për të blerë mallra vetëm se janë nga rajonet e Serbisë apo Kosovës, pavarësisht se sa më cilësore dhe më të lira janë ato mallra”.

I pyetur se cilat janë pengesat më të mëdha në tregtinë mes Serbisë dhe Kosovës, Mijatoviq përmend, mes tjerash, kontrollet në kufi që “në përgjithësi zgjasin më shumë se ç’duhet”, mbulimin e simboleve shtetërore në targat e automjeteve dhe fushatat: “Blejmë produkte vendore”.

“Të gjitha këto kanë efekt në çmimin e mallrave të eksportuara dhe ne, si partnerë, e humbasim ritmin me konkurrencën, e cila shfrytëzon çdo mundësi për të hyrë në treg”, thotë Mijatoviq.

Propozimi evropian synon të çojë në normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Ky dokument, i cili fillimisht njihej si plani franko-gjerman, ka mbështetjen edhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Përfaqësues të Odave Ekonomike të Kosovës dhe Serbisë shprehin, po ashtu, bindjen se propozimi evropian do t’i eliminojë barrierat tregtare mes dy shteteve./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Rruga “Minatori” në gjendje të rëndë infrastrukturore

Published

on

Rruga “Minatori” në Hajvali, e financuar nga Fondacioni “Behgjet Pacolli”, është në gjendje katastrofike.

Kështu ka pohuar lideri i AKR-së Behxhet Pacolli, i cili ka thënë se ky është një realitet i trishtueshëm, pasi që prona publike, po shkatërrohet me paratë e shtetit.

“Sot, shkatërrohet prona publike me paratë e shtetit! Një realitet i trishtueshëm.

Rruga Minatori, e financuar nga Fondacioni “Behgjet Pacolli”, është një rrugë e rëndësishme për komunitetin, por është lënë në gjendje katastrofike nga një kompani ( Ardi Shpk) e përfshirë nga Komuna e Pr para tre muajsh.

Ligji kërkon që kjo kompani të rregullojë menjëherë dëmet, duke mos lejuar asnjë vonesë për restaurimin e pronës publike të rëndësishme për banorët e zonës ”, ka shkruar Pacolli.

Continue Reading

Infrastrukturë

Muzeu i Madh Egjiptian certifikohet për Ndërtim të Gjelbër

Published

on

Muzeu i Madh Egjiptian (GEM) është vlerësuar me një Certifikim të Avancuar të Ndërtimit të Gjelbër EDGE për shkak të iniciativave të qëndrueshmërisë së ndërtesës.

Muzeu, i cili ka një sipërfaqe prej gjysmë milioni metrash katrorë, ka marrë masa qëndrueshmërie duke përfshirë një çati reflektuese, hije të jashtme për rehati termike, ndriçim efikas me burime dhe pajisje uji, përveç përdorimit të matësve inteligjentë për konsumin e energjisë.

Këto masa përkthehen në kursime energjie ekuivalente me heqjen e mbi 400 automjeteve me benzinë ​​nga rrugët e Kajros për një vit, dhe kursime uji ekuivalente me 63.4 milionë litra ujë të lumit Nil në vit.

GEM raportohet të jetë muzeu i parë i pari në Afrikë dhe Lindjen e Mesme, dhe një nga pak në mbarë botën, që ka marrë certifikatën.

Mbështetur nga Sekretariati Shtetëror i Zvicrës për Çështjet Ekonomike (SECO) dhe Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, certifikimi EDGE Advanced njeh dizajnin dhe ndërtimin efikas të burimeve dhe të zgjuara për klimën e GEM, gjë që po ndihmon muzeun të kursejë më shumë se 60% në kostot e energjisë dhe të reduktojë përdorimin e ujit me 34% krahasuar me një ndërtesë konvencionale të llojit dhe madhësisë së saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Në detin e hapur Baltica do të instalohet ferma e erës prej 1,5 GW

Published

on

Kompania daneze e instalimit të erës në det të hapur Cadeler i është dhënë një kontratë për të instaluar një pjesë të turbinave në fermën e erës në det të hapur Baltica 2  1,5 GW.

Kontrata u nënshkrua nga kompania polake PGE Polska Grupa Energetyczna dhe Ørsted e Danimarkës, kompania që zhvillon projektin bashkërisht.

Turbinat do të instalohen në dy faza në ujërat polake të Detit Baltik, me tenderë të veçantë për të zgjedhur kontraktorët për secilën fazë.

Kontrata e parë e instalimit iu dha Fred Olsen Windcarrier në janar.

CEO i Cadeler, Mikkel Gleerup, tha për çmimin e ri, “Projekti shënon një moment historik shumë të rëndësishëm për Poloninë si dhe për Cadeler, pasi kjo nënvizon hyrjen e fortë të Cadeler në tregun polak”.

Turbinat për Baltica 2 do të furnizohen nga Siemens Gamesa, me një kapacitet prej 14 MW secila. Projekti synon të përfundojë deri në fund të vitit 2027.

Zhvilluesit kanë raportuar se kanë siguruar me sukses të gjithë komponentët dhe kontratat e kërkuara për Baltica 2, duke përfshirë transportin dhe instalimin e bazamenteve monopile, të cilat do të ndërmerren nga kompania holandeze kontraktuese detare Van Oord.

Baltica 2, e kombinuar me projektin 1GW Baltica 3, i vendosur për dorëzim deri në vitin 2030, së bashku do të formojnë Fermën me erë në det të hapur Baltica.

Me të gjitha lejet e ndërtimit të siguruara gjithashtu, ndërtimi do të fillojë kur të merret vendimi përfundimtar i investimit (FID)./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending