Connect with us

Infrastrukturë

Kompania turke blen Ferronikelin për 70 milionë euro

Published

on

Grupi BALFIN ka transferuar zyrtarisht të gjitha aksionet dhe pronësinë e NewCo Ferronikeli tek YILDIRIM International Group. Burime nga grupi negociator i kanë thënë Albanian Post se çmimi i shitjes ka arritur mbi 70 milionë.

Të dy Grupet arritën një marrëveshje në fillim të qershorit 2022 dhe gjatë këtyre muajve kanë pasur një bashkëpunim të ngushtë për të garantuar një dorëzim të lehtë që nuk do të ndikojë tek punonjësit dhe prodhimi.

Në dokument thuhet se YILDIRIM ka një plan biznesi të mprehtë për të zgjeruar dhe rritur biznesin e tij të metaleve dhe minierave. Prandaj, YILDIRIM pret me padurim NewCo Ferronikeli, duke ndërtuar një nga kompanitë më të mira të nikelit në Evropë. Plani i propozuar i biznesit do ta transformojë NewCo Ferronikeli në një nga filialet më të vlefshme të YILDIRIM, thuhet ne marrëveshje.

NewCo Ferronikeli u bë pjesë e BALFIN Group në korrik 2018. I gjendur në gjendje të pezulluar aktiviteti me detyrime, si dhe paga të papaguara të punonjësve, BALFIN Group ndërhyri për përmirësimin e situatës financiare dhe filloi zbatimin e një programi investimesh në vlerë 30 milionë euro, që  të arrihet efikasiteti i përmirësuar i prodhimit.

YILMADEN punëson një fuqi punëtore prej mbi 6,500 punonjësish dhe është e pranishme në 8 vende: Turqi, Kosovë, Suedi, Kazakistan, Rusi, Shqipëri, Kolumbi dhe SHBA.

YILMADEN eksporton produktet e saj te klientët në më shumë se 80 vende nëpërmjet më shumë se 20 qendrave të shpërndarjes të vendosura mirë në të gjithë botën.

Me seli në Stamboll, Turqi, YILDIRIM Group është një nga grupet industriale dhe infrastrukturore evropiane me rritje më të shpejtë.

Ata janë një grup global industrial i diversifikuar mirë, i cili është aktiv në 9 sektorë globalisht: kryesisht në metale dhe miniera, operacione dhe menaxhim portual, plehra dhe kimikate, energji, transport dhe logjistikë, investime financiare dhe kapital privat, etj. YILDIRIM operon në  53 vende në 5 kontinente në sektorët e përmendur më sipër me më shumë se 17,000 punonjës./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Asfaltohet segmenti i parë i rrugës “Skënderbeu” në Podujevë

Published

on

Në qershor të këtij viti kishin filluar punimet për rikonstruktimin e një prej rrugëve kryesore të qytetit të Podujevës. Asokohe ishte paralajmëruar se rruga “Skënderbeu” do t’i kushtojë kësaj komune mbi 1.3 milionë euro.

Dhe nga zyrtarët komunalë ishte premtuar se kjo rrugë do të ndërtohet sipas standardeve europiane dhe do të vendosen rrjeti i kanalizimit, ujësjellësit, ndriçimit dhe po ashtu do të ndërtohet edhe shtegu për biçikleta.

E tre muaj më vonë ishte kryetari i kësaj komune Shpejtim Bulliqi, ai i cili njoftoi se tashmë punimet për vendosjen e infrastrukturës së nevojshme kanë përfunduar dhe se ka filluar asfaltimi i segmentit të parë të kësaj rruge e cila ka një gjatësi prej 600 metrash.

Bulliqi përmes rrjeteve sociale tha se gjatë tërë kohës i ka ndjekur nga afër punimet dhe se është i kënaqur me cilësinë e punëve që janë bërë.

Rruga “Skënderbeu” është ndër rrugët më të qarkulluara në qytetin e Podujevës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Super stadiumi Lusail me 80 mijë vende është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll

Published

on

Super stadiumi Lusail është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll,

Stadiumi Lusail, stadiumi më i madh në Katar dhe vendi kryesor i Kupës së Botës FIFA Katar 2022™, tani është i hapur për publikun.

Më 9 shtator, stadiumi priti finalen e Superkupës Lusail midis Al Hilal SFC dhe Zamalek, një ngjarje që shihet si pararendësja e Kupës së Botës FIFA në Katar që do të luhet më vonë këtë vit.

I vendosur në Lusail City, 15 kilometra në veri të Dohas, stadiumi me 80,000 vende synon të krijojë një atmosferë zhytëse si për lojtarët ashtu edhe për spektatorët.

Ndërtesa u projektua me partnerin e sipërmarrjes së përbashkët të Foster + Partners, Arup, dhe specialistin e sportit Populous.

Fasada përmban hapje trekëndore të cilat krijojnë një ekran të shpuar që siguron hije dhe filtron dritën që hyn në konkurset e brendshme.

Kjo, në kombinim me dizajnin e çatisë, përfaqëson një përshtatje me profilin klimatik të Katarit dhe ndihmon në uljen e konsumit të energjisë.

Çatia me rrjetë kabllore me diametër 307 metra me rrota me rreze është një nga çatitë më të mëdha me rrjetë kabllore tërheqëse në botë.

Unaza e jashtme e kompresimit lidhet me një unazë qendrore të tensionuar nga një sistem kabllor kompleks.

Teknologjitë e ftohjes së jashtme janë zbatuar gjithashtu për të maksimizuar komoditetin në stadiumin në ajër të hapur.

FIFA World Cup Katar 2022™, kampionati ndërkombëtar katërvjeçar i futbollit për meshkuj, është planifikuar të mbahet në Katar, për herë të parë në një vend arab, nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor 2022.

Që nga shpallja e ngjarjes në 2010 , Katari ka përgatitur gjithsej 8 stadiume për të pritur një nga ngjarjet sportive më të pritura.

Stadiumi Lusail është më i madhi nga të 8 strukturat dhe do të presë finalen e FIFA World Cup Katar 2022™.

Stadiumet e tjera janë projektuar nga Zaha Hadid Architects + AECOM, Ibrahim Jaidah Architects & Engineers, Fenwick Iribarren Architects, dhe më shumë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

“E ardhmja e Prishtinës”, nën llupën e Përparim Ramës

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama gjatë një diskutimi ka prezantuar planin për potencialin që ofron kryeqyteti.

“Pata kënaqësinë të jem folës në Massachusetts Institute of Technology (MIT), në diskutimin “E ardhmja e Prishtinës”, ku shpalosa planin tim për zbërthimin e potencialit të Prishtinës – prezantova sfidat dhe mundësitë që ka Kryeqyteti për zhvillimin e duhur pasi të kemi zgjidhur disa nga çështjet më urgjente të tij.”, deklaroi Rama në diskutimin ku pjesëmarrës ishte edhe ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu.

“Hulumtues të mirënjohur të planifikimit të qyteteve kanë shprehur interesimin të jenë pjesë e transformimit të Kryeqytetit.

Gjatë procesit, profesionistët dhe studentët tanë do të kenë mundësinë t’u ekspozohen teknikave më të fundit të planifikimit.”, shtoi Rama./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending