Connect with us

Aktuale

Komisioni Evropian propozon “ndërhyrje urgjente” për të lehtësuar krizën energjetike këtë dimër

Published

on

Komisioni Evropian ka propozuar një “ndërhyrje urgjente” për të trajtuar çmimet në rritje në tregjet e energjisë në Evropë.

Për të lehtësuar presionin e kërkesës dhe ofertës së pabarabartë për shkak të furnizimeve të ndërprera të energjisë nga Rusia, Komisioni planifikon të prezantojë masa për reduktimin e kërkesës për energji elektrike për të rishpërndarë të ardhurat e tepërta nga sektori i energjisë tek klientët përfundimtarë.

Komisioni sugjeron një kërkesë për të ulur përdorimin e energjisë elektrike me të paktën 5% gjatë orëve të përcaktuara të pikut të çmimeve, pasi prodhimi i energjisë me gaz ndikon ndjeshëm në çmim.

Komisioni u kërkon vendeve anëtare të reduktojnë përdorimin e përgjithshëm të energjisë elektrike me 10% deri më 31 mars 2023. Ai thotë se ulja e kërkesës maksimale do të rezultojë në një reduktim prej 1.2 miliardë metra kub në përdorimin e gazit gjatë dimrit, transmeton Ndërtimi.info.

Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen tha: “Agresioni dhe manipulimi rus po ndikon në tregjet globale dhe evropiane të energjisë dhe ne duhet të jemi të vendosur në përgjigjen tonë”.

Të mërkurën, von der Leyen njoftoi se komisioni do të ndiqte gjithashtu zgjidhje alternative për të ulur çmimet. Një sugjerim do të përfshinte lëshimin e një kufiri të përkohshëm të të ardhurave për “prodhuesit inframargjinal të energjisë elektrike”. Këto teknologji, të tilla si burimet e rinovueshme, bërthamore dhe linjiti, sigurojnë energji në rrjet me një kosto më të ulët se niveli i çmimeve të vendosur nga prodhuesit më të shtrenjtë marxhinalë.

Një sugjerim i dytë përfshin shtetet anëtare që të tatojnë fitimet e papritura nga aktivitetet në sektorët e naftës, gazit, qymyrit dhe rafinerisë. Këto janë aktualisht 20% më të larta se fitimet mesatare në industri gjatë tre viteve të fundit.

Ky propozim do të lejonte çmimin e rregulluar nën kosto të energjisë elektrike dhe do të zgjeronte çmimet e rregulluara për të përfshirë bizneset e vogla dhe të mesme.

Zëvendëspresidenti Ekzekutiv i Komisionit Evropian Frans Timmermans tha: “Reduktimi i kërkesës është thelbësor për suksesin e përgjithshëm të këtyre masave: ul faturat e energjisë, redukton emetimet dhe ndihmon në ribalancimin e tregut të energjisë”.

Aktuale

Shtatorja e Adem Jasharit vitin e ardhshëm vendoset në Prishtinë

Published

on

Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Donjeta Sahatçiu, ka bërë të ditur sot se shtatorja e Adem Jasharit do të vendoset në kryeqytet në vitin 2023.

Sahatçiu ka bërë të ditur se vitin tjetër, komuna e Prishtinës ka futur në buxhetim edhe shtatoren për Adem Jasharin.

“Edhe në Prishtinë, tash, në buxhetin 2023, e kemi edhe shtatoren e Adem Jasharit. Një memorie kolektive edhe në Kryeqytet, përveç komunave të tjera”, ka thënë Sahatçiu.

Kjo do të jetë hera e parë, në 23 vite pas luftës, që shtatorja e Komandantit Adem Jashari do të vijë në Prishtinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

9 persona humbën jetën në vendin e punës, kërkohet angazhimi i 100 inspektorëve të punës

Published

on

Siguria në punë vazhdon të jetë problem për punëtorët kosovarë. Si rezultat i saj, gjatë vitit të kaluar nëntë persona kanë humbur jetën në vendin e punës e 188 kanë pësuar aksidente, thotë kryeinspektori i punës, Hekuran Nikçi.

Në rastet e aksidenteve në vendpune, kur inspektorët kanë konstatuar se është shkelur ligji nga ana e punëdhënësve, ndaj tyre janë shqiptuar masa ndëshkimore.

Në një intervistë për Ekonomia Online, kryeinspektori i punës, thotë se inspektimet po bëhen në bashkëpunim me Policinë e Kosovës.

“Gjatë vitit 2021, Inspektorati i Punës ka evidentuar 188 aksidente në vendin e punës, nga të cilat 139 kanë rezultuar me lëndime të lehta, 40 prej tyre me lëndime më të rënda dhe nëntë prej tyre kanë rezultuar me fatalitet në vendin e punës. Në fakt kur e kam marrë këtë pozitë institucioni tjetër që kemi pasur bashkëpunim ka qenë vetëm Policia e Kosovës, kështu që me Policinë kam trashëguar një bashkëpunim ku Inspektorati i Punës ka ndërmarrë aksione në biznese të ndryshme, si në gastronomi, ndërtimtari dhe këtu operacione kanë rezultuar shpesh të suksesshme”, thotë Nikçi.

Përkundër paralajmërimeve për rritjen e numrit të tyre, numri i inspektorëve të punës në nivel vendi vazhdon të jetë i njëjtë. Nikçi, tregon numrin e inspektorëve që janë aktualisht dhe që planifikohet të shtohen.

“Sfidat që i kam gjetur dhe i kam konstatuar me marrjen e mandatit janë të shumta, fillimisht duke u nisur me numrin e vogël i inspektorëve të punës. Me 1 qershor të këtij viti, Inspektoratin e Punës e kam gjetur me 31 inspektorë, duke u përballur nga ky realitet, unë kam vërejtur se mbikëqyrja e zbatimit të ligjeve, është tejet i mangët me këtë numër të inspektorëve, dhe si rezultat unë kam shpallur një konkurs të brendshëm në shërbimin civil për 27 pozita për inspektorë dhe nga ky konkurs kemi arritur t’i rekrutojmë vetëm katër inspektorë, dy në regjionin e Prishtinës dhe dy në regjionin e Gjakovës. Sido që të jetë me 35 inspektorë prapë numri është i vogël për mbikëqyrjen e zbatimit të ligjeve. Për vitin 2023 kemi planifikuar dhe buxhetuar edhe për 100 inspektorë të ri të punës, të cilët përgjatë vitit 2023 në faza të ndryshme do të shpallim konkursin dhe me angazhimin e këtyre 100 inspektorëve të ri, mbikëqyrja e ligjit do të jetë në një nivel më të mirë sesa që është tani. Në fakt Inspektorati i Punës ka nevojë edhe për më shumë se aq, por për vitin e ardhshëm i kemi të buxhetuar edhe 100 inspektorë të ri”, u shpreh ai./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Çmimi i naftës në nivelin më të ulët që nga fillimi i këtij viti

Published

on

Çmimet e naftës kanë rënë për rreth 5%, në nivelin më të ulët për tetë muajt e fundit, përderisa dollari ka arritur fuqinë më të madhe në dy dekadat e fundit.

Çmimet po bien mes frikës së inflacioni në rritje do t’i shtyjë ekonomitë e mëdha drejt një recesioni, kështu duke e shkaktuar uljen e kërkesës për naftë.

Sipas Reuters çmimet e naftës së papërpunuar në Teksasin Perëndimor kanë rënë në 78.4 dollarë, rreth 7% më pak se në fillimjavë.

Rënia e naftës është shënuar për katër javët e fundit radhazi, hera e parë që ndodh nga shtatori./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending