Connect with us

Aktuale

Klinika e Ortopedisë në gjendje të mjerueshme, objekti i ri as afër finalizimit

Published

on

“Kushtet në këtë pjesë të klinikës janë katastrofë”, thotë një infermiere duke treguar nga një sallë e operacionit e Klinikës së Ortopedisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK).

Lagështi, rrjedhje uji, mure të çara e kabllo elektrike mund të vërehen gati në çdo cep të saj.

Me qëllim të, siç thuhet, përmirësimit të kushteve dhe ofrimit të shërbimeve më të mira, në vitin 2019 ka nisur ndërtimi i një objekti aneks, apo shtesë, shumë pranë Klinikës së Ortopedisë.

Për finalizimin e tij, Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka lidhur kontratë me një kompani ndërtuese, në vlerë prej mbi 2.2 milionë eurosh, ndërsa për punët e paparashikuara ka ndarë edhe mbi 592.000 euro.

Ka qenë e paraparë që projekti të finalizohet brenda dy vjetësh, por ky afat nuk është përmbushur. Dhe kontrata, ndërkohë, ka pësuar ndryshime, apo plotësime.

“Kontrata lidhur me ndërtimin e aneksit për Klinikën e Ortopedisë është në implementim e sipër”, thuhet në një deklaratë me shkrim të Drejtorisë së QKUK-së, dhënë REL-it.

“Faza e parë [e projektit] – pjesa e sallave operative – ka përfunduar dhe është në proces të pranimit teknik. Faza e dytë fillon pas pranimit teknik të fazës së parë”, thuhet po ashtu në deklaratë.

Aty sqarohet se pas kontratës për aneksin e parë, me kompaninë ndërtuese është bërë edhe një kontratë shtesë për një aneks të dytë të Ortopedisë.

Nga QKUK-ja thonë se punimet në aneksin e dytë nuk kanë nisur, sepse aneksi i parë nuk e ka kaluar ende kontrollin teknik.

Nga kompania ndërtuese “Ada consulting group” thonë se vonesat në punime kanë ndodhur për shkak të kontratës shtesë dhe, rrjedhimisht, punëve shtesë; pastaj masave kufizuese që ka shkaktuar pandemia e koronavirusit dhe inflacionit në rritje.

Kompania ndërtuese, e cila këmbëngul se ka vepruar sipas kontratës, dhe udhëheqësia e Ortopedisë thonë se janë duke punuar për gjetjen e një zgjidhjeje, por nuk japin detaje.

“Ne jemi të interesuar që të dalim në objektin e ndërtuar”, thotë drejtori i Klinikës së Ortopedisë, Gani Jashanica.

“Na është premtuar se do të lëshohet për punë në janar – nuk ndodhi. U tha prapë që në qershor, as atëherë nuk ndodhi. E tash na është thënë në shtator…”, thotë Jashanica për Radion Evropa e Lirë.

Derisa palët japin versionet e tyre të ngjarjeve, për finalizimin e anekseve të reja të Ortopedisë nuk ka asnjë afat të ri./Media Ndërtimi

Aktuale

Një zyrtar i kadastrit ndalohet nga Policia, dyshohet për ndërhyrje në sistem për të ndryshuar kufijtë e një parcele toke

Published

on

Policia e Kosovës, Sektori për Hetime Financiare nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsion ka pranuar informata lidhur me rastin se person/a zyrtar nga zyra kadastrale e një Komune kanë ndërhyrë në sistem duke ndryshuar kufijtë kadastral të një parcele tokësore pronë e ankuesit në favor të një pale të tretë duke ja mundësuar parcelës së tij qasjen në një rrugë publike në mënyrë të kundërligjshme.

Ketë veprim i njëjti dyshohet se e kryen përkundër faktit që kjo parcelë tokësore kishte masë të përkohshme të vendosur nga Gjykata Themelore e Prishtinës, dhe me këtë dyshohet të ketë kryer veprën penale “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar” përcaktuar sipas kodit penal të RKS-së.

Të gjitha veprimet hetimore në lidhje me ketë lëndë janë zbatuar bazuar në autorizimin e Prokurorisë themelore në Prishtinë.

Më datë 28.05.2024, i dyshuari është ftuar për intervistim i cili në prezencë të avokatit të tij mbrojtës është mbrojtur në heshtje.

Pas përfundimit të proceduarve të intervistimit ndaj të dyshuarit Prokuroria themelore në Prishtinë ka shqiptuar masën e ndalimit prej 48 orësh për procedura të mëtejme./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Arkitekti Lendi Bojniku Osmani fiton garën për ndërtimin e shkollës së shkatërruar në Ukrainë

Published

on

Gërmadhat mbizotërojnë në lokacionin ku nxënësit e një shkolle në Kharkiv të Ukrainës mbanin mësimin deri në ditën kur predhat ruse ranë pamëshirshëm mbi ndërtesë në korrik të vitit 2022. Por, pamja e këtij vendi pritet të ndryshojë sapo të krijohen kushtet që projekti në letër i arkitektit të ri kosovar të fillojë të implementohet.

Lendi Bojniku Osmani nga Prishtina është pjesë e ekipit fitues të tenderit për ndërtimin e kësaj shkolle. Ai është duke ndjekur studimet master në Arkitekturë në Torino të Italisë.

“E kemi fitu tenderin për realizimin e një shkolle në Ukrainë, më saktësisht në Kharkiv, fatkeqësisht e shkatërruar prej konfliktit atje” – rrëfen Lendi Bojniku Osmani, arkitekti që fitoi çmimin e parë në një garë ndërkombëtare për projektimin e shkollës në Kharkiv që u shkatërrua nga lufta në Ukrainë, raporton Kallxo.com

Ky projekt u përkthye në punim shkencor për Lendin, 25-vjeçarin nga Prishtina.

I diplomuar në Fakultetin e Arkitekturës të Universitetit të Prishtinës më 2021, tani në përfundim të studimeve master në Universitetin Politeknik të Torinos, Bojniku Osmani ishte në kërkim të një teme për master.

Teksa hulumtonte për temën e masterit, gara ndërkombëtare e dizajnit të arkitekturës e organizuar nga Instituti Aziatik i dizajnit me karbon të ulët (Asian Institute of Low Carbon Design – AILCD) i tërhoqi vëmendjen 25-vjeçarit për të marrë pjesë me idenë e krijimit të projektit që kërkonin dhe krijimit të punimit shkencor për temën e tij të masterit.

Ai nuk kishte pasur ndonjë plan të mëparshëm të shkollës para se të shkatërrohej nga lufta, për ta krahasuar me projektin që kishte krijuar.

“Një djalë i ri nga Prishtina ka arritë me u shty me 50 zyre botërore edhe e ka zënë vendin e parë. Mendoj që ka arkitektë edhe ka talentë shumë të mëdhenj në Kosovë edhe mendoj që e ardhmja është e jona” – ishte mesazhi i tij për të rinjtë kosovarë që studiojnë arkitekturën në Kosovë apo jashtë saj.

Për këtë sukses që ka arritur, arkitekti 25-vjeçar është intervistuar edhe nga gazeta e njohur italiane “la Repubblica”.

“Në prononcimin tim të fundit në intervistë për ‘la Repubblica’ kam fol shumë për Kosovën edhe ata në artikullin e tyre e kanë cekë (Kosovën)” – tha ai.

Continue Reading

Aktuale

Inspektorati në aksion në objektin e xhamisë në Shkabaj, një qytetar kundërshton rrënimin

Published

on

Policia e Kosovës ka rrethuar objektin në të cilin pretendohet se u nis si xhami në fshatin Shkabaj të Prishtinës.

Policia po asiston Inspektoratin në rrëzimin e themelit të saj, e cila pretendohet nga banorët se u nis pa leje. Ekipi i Kallxo.com po raporton nga vendi i ngjarjes.

Një qytetar po qëndron te ky objekt dhe po kundërshton rrëzimin e objektit..

“Jam i operuar, në hekra ngulem nëse tentoni me më rrëzu” – dëgjohet ai duke i thënë Policisë.

Ai po refuzon të negociojë me forcat e rendit dhe po “kërcënon me vetë-lëndim” nëse tentojnë ta largojnë nga objekti.

“Tre minuta i keni fore, nëse nuk largoni, kam mu gjujt me mytë veten” – dëgjohet duke thënë ai./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending