Connect with us

Ambienti

Kina nuk po e mban premtimin, vazhdon me përdorimin e thëngjillit dhe ndërtimin e termocentraleve

Published

on

Kina po ecën përpara me përdorimin e qymyrit, tregon një raport i ri, duke miratuar dhe ndërtuar me shpejtësi termocentrale të reja, pavarësisht nga premtimet e saj për të ulur sasinë e karbonit, ndërsa bota zhytet gjithnjë e më thellë në krizën klimatike.

Vitin e kaluar, vendi miratoi numrin më të madh të termocentraleve të reja me qymyr që nga viti 2015, sipas raportit, të publikuar të hënën nga Qendra për Kërkimin për Energjinë dhe Ajrin e Pastër dhe Global Energy Monitor .

“Kina vazhdon të bëj përjashtim nga rënia e vazhdueshme globale në zhvillimin e impiantit të qymyrit,” tha Flora Champenois, një analiste kërkimore në GEM.

“Shpejtësia me të cilën projektet përparuan përmes dhënies së lejeve për ndërtim në vitin 2022 ishte e jashtëzakonshme, me shumë projekte që mbijnë, morën leje, morën financime dhe hapën terren me sa duket brenda disa muajsh,” shtoi ajo.

Emetimet e Kinës janë më shumë se dyfishi i atyre të Shteteve të Bashkuara, dhe megjithëse udhëheqësit e vendit janë zotuar më parë të shkurtojnë karbonin, mbështetja e saj në qymyrin përbën një sfidë të rëndësishme.

Gjatë gjithë vitit 2022, Kina dha leje për 106 gigavat kapacitet në 82 lokacione, duke katërfishuar kapacitetin e miratuar në vitin 2021 i barabartë me fillimin e dy termocentraleve të mëdhenj të qymyrit çdo javë, thuhet në raport.

Vitin e kaluar, Kina përjetoi valën e saj më të keqe të të nxehtit dhe thatësirën në gjashtë dekada, duke i dhënë një goditje provincave të varura nga hidrocentralet — dhe duke i shtyrë autoritetet të kthehen drejt qymyrit.

Për të lehtësuar krizën e energjisë, impiantet e qymyrit rritën prodhimin e tyre, me konsumin ditor termik të qymyrit që arriti një rekord të lartë në gusht.

2021 nuk ishte shumë më i mirë. Megjithëse Pekini fillimisht kishte mbyllur qindra miniera qymyri dhe kishte shtyrë ato të mbetura për të kufizuar prodhimin, mungesat e energjisë në mbarë vendin e bënë qeverinë të urdhëronte minierat të “prodhonin sa më shumë qymyr”.

Kjo shtytje nuk duket se do të përfundojë së shpejti, me autorët e raportit që paralajmërojnë se edhe zgjerimi i njëkohshëm i Kinës në energjinë e rinovueshme nuk do të jetë i mjaftueshëm për të kompensuar ndikimin.

Kina shtoi një rekord prej 125 gigavat kapacitet diellor dhe erë vitin e kaluar, duke përbërë 2% të kërkesës për energji elektrike të vendit. Dhe megjithëse ky objektiv është edhe më i lartë këtë vit, “edhe kjo rritje nuk do të jetë e mjaftueshme për të furnizuar të gjithë rritjen e kërkesës pa rritur prodhimin e energjisë nga lëndët djegëse fosile”, thuhet në raport.

Raporti shtoi se që Kina të reduktojë vërtet emetimet e karbonit, ajo duhet të fillojë të heqë gradualisht “flotën e saj të madhe të termocentraleve të qymyrit” në vend që të vazhdojë ta rrisë atë. Përveç ndikimit mjedisor të impianteve, “pronarët e tyre me ndikim politik kanë një interes në mbrojtjen e aseteve të tyre”, thuhet në raport./Media Ndërtimi

Ambienti

Organizohet debat publike për zgjerimin e shtigjeve të Gërmisë

Published

on

Drejtoria e Hapësirave Publike dhe Parqeve po organizon një seri të dëgjimeve publike rreth zgjerimit dhe shenjëzimit të shtigjeve të Gërmisë.

Ky është një projekt i rëndësishëm për qytetarët tonë, sepse do t’u mundësoj qytetarëve nga zonat periferike të qasen më lehtë në park në këmbë dhe me biçikletë.

Ftojmë të gjithë qytetarët dhe organizatat rekreative që të na bashkohen në dëgjime publike, për të diskutuar detajet e projektit dhe të dëgjojmë mendimet dhe sugjerimet tuaja.

📍Hajvali, 5 qershor, Shkolla ‘‘Shkëndija’’, ora 14:00

📍Vranjevc, 12 qershor, Shkolla ‘‘Asim Vokshi’’, ora 14:00

📍Mramor, 13 qershor, Shkolla ‘‘Avni Rrustemi’’, ora 14:00

📍Mat, 14 qershor, Shkolla ‘‘Mitrush Kuteli’’, ora 14:00./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ambienti

Hulumtimi që shpërfaq nxjerrjen e zhavorrit ilegalisht në lumin “Drini”, fitues për gazetari të gjelbër

Published

on

Gazetari i Kallxo.com, Behar Mustafa ka fituar çmimin e parë për gazetari të gjelbër, në kuadër të Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë (KSDW).

Gazetari Mustafa publikoi hulumtimin me titull “Ujërat e korrupsionit” në KallxoPernime më 31 janar 2023, hulumtimi shpërfaq gjendjen e lumit “Drini” duke përfshirë ndotjen e tij por edhe nxjerrjen e zhavorrit në mënyrë ilegale.

Mustafa tha se degradimi i lumenjve po ndodh në sy të institucioneve.

“Përmes këtij hulumtimi ne kemi dashur të tregojmë se sa të bukura dhe të pasura ishin kanë lumenjtë e Kosovës sikur mos të kishte ekzistuar ky krim dhe korrupsion këtij lumi. Degradimi i lumenjve të Kosovës po ndodh në sytë e institucioneve të cilat që më shumë se 20 vite po e lejon me ndodhë atë. Shkatërrimet që i janë bërë lumit “Drini” janë të pa riparueshme për një kohë të gjatë. Ju falënderoj për vlerësimin”, deklaroi gazetari Behar Mustafa.

/Media Ndërtimi

Continue Reading

Ambienti

Gjykata Themelore anuloi 5 lejet dhe licencat e Kelkos-it për hidrocentralet në Deçan

Published

on

Organizata “Pishtarët”, ditë më parë ka lëshuar një komunikatë për media, ku shkruan se Gjykata Themelore ne Prishtinë anuloi lejet dhe licencat e Kelkos-it për hidrocentralet në Deçan.

Në Aktgjykim shkruan:

Anulohen vendimet e të paditurës së parë Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit si në vijim:

Leja ujore për HC Belaja
Vendimi për Leje Ujore për HC Deçani
Vendim për Leje Ujore për Belaja
Vendimi për Leje Mjedisore për HC Deçani
Vendimi për Leje Ujore për HC Lumbardhi./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Trending