Connect with us

Ndërtim

Këto janë Top Projektet më të shtrenjta që po ndërtohen në botë

Published

on

Përparimet në kërkesat teknologjike, çmimi i lëndës së parë dhe punës dhe metodat më ekstravagante të ndërtimit kanë luajtur të gjitha një rol në rritjen e kostos së projekteve vitet e fundit.

Në fakt, sipas një studimi të kryer nga Shërbimi Informativ i Kostos së Ndërtesave, në vitin 2022 rritja vjetore e indeksit të kostos së materialit arriti në 40 vjet më të lartë.

Kjo, së bashku me rregulloret gjithnjë e më të rrepta qeveritare dhe një përpjekje për të reduktuar emetimet, do të thotë që shpenzimet për projekte shpesh shkojnë në dhjetëra miliarda dhe më gjerë.

Këtu janë katër Top Projektet aktuale më të shtrenjta ndërtimi nga e gjithë bota.

Aeroporti Ndërkombëtar Kansai, Japoni – 20 miliardë dollarë

Aeroporti Kansai në Osaka, Japoni, ndodhet në një ishull artificial që është ndërtuar për të lehtësuar numrin e pasagjerëve që përdorin aeroportin e afërt të Osakës.

I ndodhur vetëm 5 km larg nga Honshu, ishulli më i madh i Japonisë, Aeroporti u hap në vitin 1994 me një kosto të vlerësuar prej 14 miliardë £ (16 miliardë dollarë amerikanë).

Megjithatë, shtimi i ndërtesave të terminaleve dhe puna për riparimin e tokës gjatë viteve do të thotë se kostoja totale është e barabartë me 20 miliardë dollarë amerikanë.

Dubailand, Dubai – 64 miliardë dollarë

E përshkruar si përgjigja e Lindjes së Mesme ndaj Walt Disney World, Dubailand u shpall për herë të parë në 2003 dhe, pasi të përfundojë, do të kushtojë deri në 64 miliardë dollarë sipas raporteve të ndryshme.

Projekti do të shohë një park tematik, objekte sportive, komplekse të shitjes me pakicë dhe argëtuese, si dhe një numër atraksionesh të tjera të ndërtuara në vend.

Edhe pse projekti nuk ka përfunduar ende, ai pritet të jetë kompleksi argëtues më i shtrenjtë në botë.

Qyteti Ekonomik i Mbretit Abdullah, Arabia Saudite – 100 miliardë dollarë

Me një kosto të vlerësuar prej 100 miliardë dollarësh, Qyteti Ekonomik i Mbretit Abdullah në Arabinë Saudite u shpall për herë të parë nga Mbreti Abdullah bin Abdulaziz Al Saud në 2005.

Që atëherë, është bërë shumë përparim në qytet, me zonat e banuara, bizneset dhe infrastrukturën e transportit të përfunduara.

Faza e ndërtimit pritet të përfundojë në vitin 2025, kur qyteti do të ketë kapacitetin për të strehuar deri në dy milionë banorë.

Kalifornia hekurudhore me shpejtësi të lartë, SHBA – 113 miliardë dollarë

Kostot për hekurudhën me shpejtësi të lartë në Kaliforni, e cila do të lidhet midis San Franciskos dhe Los Anxhelosit, është rritur në mënyrë të qëndrueshme që kur u miratua për herë të parë në 2008.

Vlerësimi aktual për koston e ndërtimit të fazës së parë është midis 76 miliardë dollarë deri në 113 miliardë dollarë, sipas Autoritetit të Kalifornisë për hekurudhat e shpejtësisë së lartë.

Projekti pritet të përfundojë deri në fund të dekadës.

Neom, Arabia Saudite – 500 miliardë dollarë

Projekti ambicioz Neom në Arabinë Saudite thuhet se kap vlerën e 500 miliardë dollarëve, i cili do të financohet të paktën pjesërisht nga Fondi i Investimeve Publike.

I ndarë në 16 bashki, Neom do të përfshijë rrethe biznesi, zona banimi, komplekse të kohës së lirë dhe qytetin e tij linear, The Line, një strukturë e pasqyruar prej 100 miljesh me gjerësi vetëm 200 m.

Pasi të përfundojë, pritet që deri në nëntë milionë njerëz të jetojnë në qytetin Neom, i cili do të mundësohet nga energjia e gjelbër, duke e bërë atë neutral ndaj karbonit.

Qyteti Neom do të ketë gjithashtu një rrjet hekurudhor të shpejtësisë së lartë që zhvilluesit thonë se do t’i lejojë banorët të udhëtojnë nga një skaj i qytetit në tjetrin në vetëm 20 minuta.

Ndërtim

Arabia Saudite ndërton një tjetër park të madh ujor në qytetin Qiddiya

Published

on

Fondi sovran i pasurisë së Arabisë Saudite ka njoftuar ndërtimin e një parku të dytë të madh tematik ujor për qytetin Qiddiya në jugperëndim të Riadit.

Parku Aquarabia do të ketë 22 udhëtime dhe përvoja miqësore për familjen, me bazë uji. Ai mbështetet nga Kompania e Investimeve të Qytetit Qiddiya (QIC), e cila është në pronësi të Fondit të Investimeve Publike të Arabisë Saudite (PIF).

PIF tha se parku i ri ujor do të ishte më i madhi në rajon dhe do të plotësonte Qytetin Six Flags Qiddiya prej 1 miliard dollarësh, parkun kryesor të qytetit dhe parkun e parë Six Flags që do të projektohet dhe ndërtohet jashtë Amerikës së Veriut. Kontraktorët e Përgjithshëm Almabani të Arabisë Saudite dhe Bouygues i Francës nënshkruan një marrëveshje për të ndërtuar atë park tematik ujor, i cili mbulon një sipërfaqe prej 320,000 m2, në vitin 2021.

Uji i ricikluar do të përdoret në ujitjen dhe ftohjen e Aquarabia, ndërsa PIF premtoi se mbetjet e ujit do të “uleshin deri në 90%”.

Të dy parqet janë në ndërtim dhe janë caktuar për t’u përfunduar në vitin 2025, me një datë hapjeje ende për t’u komunikuar.

Qyteti Qiddiya do të shfaqë disa atraksione argëtuese, sportive dhe kulturore, duke përfshirë një zonë lojrash dhe e-sportesh, stadiumin Mohammed bin Salman me shumë sporte, një pistë sportive motorike dhe parkun tematik të shpallur së fundmi Dragon Ball.

Argëtimi, koha e lirë dhe sportet janë një nga 13 sektorët strategjikë të PIF për investime, në përputhje me Vizionin 2030 të Arabisë Saudite, i cili synon të diversifikojë ekonominë e Mbretërisë së pasur me naftë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Kompanitë e ndërtimit shohin përfitime në efikasitet për shkak të dimrave të butë?

Published

on

Në gjithë globin, ciklet rajonale të dimrit shihen si periudha në rënie për produktivitetin e ndërtimit, por një raport i ri nga institucioni financiar holandez ING sugjeroi se tregu evropian ka rritur efikasitetin mes stinëve të ftohtë.

“Moti më i ngrohtë i dimrit do të thotë që kontraktorët evropianë të ndërtimit po përjetojnë më pak ndërprerje të biznesit ndërsa klima jonë ngrohet,” tha ekonomisti i lartë i ING Maurice van Sante në raportin e titulluar Kompanitë e ndërtimit shohin përfitime në efikasitet për shkak të dimrave më të butë.

Duke ofruar të dhëna të përpiluara nga ING Research, NASA dhe Our World in Data, van Sante vuri në dukje se anomalitë e temperaturës në hemisferën veriore arritën lartësi rreth dy gradë (Celsius) më të larta, mesatarisht, se në 1985.

“Ne donim të shihnim nëse temperaturat në rritje kanë pasur tashmë një ndikim të matshëm në ciklet vjetore të prodhimit të kompanive evropiane të ndërtimit,” tha Van Sante, duke vënë në dukje se dy tregues janë përdorur në matje:

Pjesa e kompanive që përmendin nivelet e tyre të prodhimit ishte e kufizuar gjatë periudhave të dimrit (janar dhe shkurt) dhe verës (korrik dhe gusht) për shkak të kushteve të motit.

Ndryshimi i vëllimeve aktuale të ndërtimit në këto periudha

Ajo që gjeti studimi ishte një reduktim me më shumë se 30% i kontraktorëve të BE-së, gjatë tre dekadave të fundit, të cilët thanë se aktivitetet e tyre ishin të kufizuara për shkak të motit të keq nga janari në shkurt.

Vera me vapë mbytëse nuk është problem për ndërtimin evropian!

Gjersa fitimet në produktivitet në dimër mund të shihen si pozitive, temperaturat në rritje globale – në përgjithësi – nuk janë.

Megjithatë, van Sante tha se një humbje reciproke e produktivitetit në verë (nga nxehtësia ose moti ekstrem) thjesht nuk po ndodh në një mënyrë të matshme.

Megjithatë, ai vuri në dukje se nivelet rekord në verë po rrisin shpeshtësinë e ditëve të punës të anuluara.

Përderisa mund të duket sikur se një planet në ngrohje ka krijuar një mjedis ideal për aktivitetet e ndërtimit në disa seksione të Hemisferës Veriore, van Sante paralajmëroi në raportin e tij se këto ndryshime janë ‘diamante’ në atë që është bërë një mjedis gjithnjë e më i ashpër./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Rritja e shitjeve në sektorin e ndërtimit u frenua në vitin 2023

Published

on

Pas rritjes dyshifrore në vitin 2022, ritmet e shitjeve në volum në sektorin e ndërtimit janë frenuar disi në vitin 2023, sipas të dhënave që INSTAT ka grumbulluar te kompanitë e ndërtimit.

Zakonisht në 3-mujorin e fundit të çdo viti ka një rritje të shitjeve në banesa, për shkak të blerjeve që bëjnë kryesisht emigrantët në këtë periudhë (shiko grafikun bashkëngjitur).

Në 3-mujorin e fundit të 2023, volumi i shitjeve në ndërtim u rrit me vetëm 1% nga 16.1% që ishte rritja në tremujorin e fundit 2022.

Gjatë gjithë tremujorëve të 2023, ritmet e rritjes së shitjeve në volum ishin më të ulëta se më 2022.

P.sh. në tremujorin e dytë 2023, volumi i shitjeve u rrit me vetëm 0.2%, në tremujorin e dytë rritja ishte me 5.2% nga 11.5% në të njëjtën periudhë të vitit 2022, shkruan Monitor.al

Me gjithë frenimin e ritmeve të rritjes, volumet e ndërtimit dhe shitjeve po rriten në sektorin e ndërtimit, edhe pse treguesit demografikë dhe inflacioni i lartë nuk po e frenojnë këtë trend si në Europë.

Tregu i pasurive të paluajtshme në Europë është në një fazë stanacioni nga rënia e kërkesës, teksa lufta në Ukrainë ka krijuar një efekt psikologjik negativ për investime në pasuri të paluajtshme.

Pavarësisht ngadalësimit, ndërtuesit vendas mbeten optimistë. Pas një rënie me 8 pikë në janar 2024, treguesi i besimit në ndërtim që matet nga Banka e Shqipërisë u rrit me 6.8 pikë përqindje në muajin shkurt. Ky tregues qëndron rreth 25 pikë përqindje mbi mesataren afatgjatë.

Rritja këtë muaj u përcaktua kryesisht nga vlerësimet më të mira për aktivitetin aktual ndërtues. Paralelisht me të, pritjet për punësimin dhe ato për çmimet në të ardhmen janë në rritje. Nga ana tjetër indeksi i besimit konsumator u rrit në disvarfor të blerjeve të mëdha në dy muajt e parë të vitit 2024.

Sektori i ndërtimit pësoi një rritje të vrullshme pas vitit 2016, kryesisht në sektorin e banesave. Rritja e lejeve në rekorde historike dhe sipërfaqes në ndërtim në pesë vjeçarin e fundit erdhi në një kohë që popullsia po pakësohet dhe po plaket nga rënia e lindjeve dhe emigracioni lartë të rinjve. Në kontradite më këto zhvillime çmimi i banesave është rritur me shpejtësi.

Ndërtimi është kthyer në motorin e rritjes ekonomike vitet e fundit. Në vitin 2022, sektori kontribuoi me 11.1 pikë % të vlerës së shtuar nga 9.4 pikë % që kontribuoi në vitin 2019. Ky kontribut u rrit më tej në vitin 2023, referojnë të dhënat jo përfundimtare.

Aktualisht, Shqipëria është vendi më i varfër i Europës dhe ka ekspozimin më të lartë të sektorit të ndërtimit në kontinent. Sipas Eurostat, në vitin 2022, ndërtimi kontribuoi me 11.2% të vlerës së shtuar bruto, ndërsa në BE, ky sektor kontribuoi me 5.5%./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending