Connect with us

Tech

Këta janë top 10 prodhuesit më të mirë në botë të pajisjeve të ndërtimit

Published

on

10 prodhuesit më të mirë në botë të pajisjeve të ndërtimit janë përzgjedhur të jenë:

  1. Caterpillar, SHBA

Caterpillar, me seli në Illinois, SHBA, është edhe një herë prodhuesi më i madh në botë i pajisjeve të ndërtimit me shitje prej 32 miliardë dollarësh, që është e barabartë me 13.8% të shumës totale të listës. Caterpillar prodhon një gamë të gjerë pajisjesh ndërtimi, duke përfshirë ekskavatorë, ngarkues me rrota, ngarkues me rrëshqitje, makineri me motor, ngarkues skanues, kamionë transportues dhe më shumë.

  1. Komatsu, Japoni

Komatsu është furnizuesi i dytë më i madh në botë i pajisjeve të ndërtimit dhe minierave me shitje prej 25.3 miliardë dollarësh, një rritje e fortë nga shitjet e vitit të kaluar prej 19.9 miliardë dollarësh. Komatsu shet produktet e saj në mbarë botën, por është veçanërisht e fortë në tregun e saj vendas të Japonisë.

  1. XCMG, Kinë

Xuzhou Construction Machinery Group (XCMG) është edhe një herë furnizuesi më i madh i pajisjeve të ndërtimit në Kinë dhe i treti më i madhi në botë. XCMG ka shijuar një ngritje të fortë në tabelë vitet e fundit dhe ka pasur shitje prej 18.1 miliardë dollarësh në 2021.

  1. Sany, Kinë

Sany Heavy Industry Co., Ltd. është kompania e dytë kineze në dhjetëshen e parë të Tabelës së Verdhë. Sany kishte shitje prej 16 miliardë dollarësh, nga 14.4 miliardë dollarë nga lista e vitit të kaluar. Sany ka një gamë të gjerë produktesh, por është veçanërisht e njohur për ekskavatorët e saj.

  1. John Deere, SHBA

Deere and Company, me seli në Moline, Illinois, prodhon makineri bujqësore, ndërtimore, pyjore dhe të tjera nën markën John Deere. Kompania ngjitet një vend në listë me shitje prej 11.3 miliardë dollarësh. Deere bleu Wirtgen Group në 2017, i cili e pa atë të rritet ndjeshëm në tabelë.

  1. Volvo CE, Suedi

Volvo Construction Equipment gëzoi shitje të forta prej 10.7 miliardë dollarësh për ta parë atë të rritet një vend në tavolinë. Volvo CE, si shumica e kompanive evropiane, pa shitjet të ndikuara keq nga pandemia dhe, siç pritej, gëzoi një rritje të fortë të shitjeve në listën e këtij viti. Volvo CE është një nga OEM-të kryesore në lidhje me pajisjet elektrike.

  1. Zoomlion, Kinë

Zoomlion zbret dy vende në listë me shitje prej 10.4 miliardë dollarësh. Kjo është e pritshme pasi vitin e kaluar kompania kaloi nga numri dhjetë në pesë falë rritjes së tregut kinez ndërsa të gjitha tregjet e tjera ngecën, kështu që kjo rënie në numrin shtatë është diçka si një dalje në mbrëmje.

  1. Liebherr, Gjermani

Liebherr kishte shitje prej 9.4 miliardë dollarësh, gjë që e bëri kompaninë të ngjitej një vend në listë. Liebherr prodhon një gamë të gjerë pajisjesh duke përfshirë ekskavatorë, vinça, ngarkues me rrota, mbajtës teleskopik, dozer dhe pajisje shpimi.

  1. Hitachi, Japoni

Kompania e Makinerisë së Ndërtimit Hitachi pa një rritje të shitjeve në listën e këtij viti në 8.8 miliardë dollarë nga 8.5 miliardë dollarë vitin e kaluar. Në vitin 2021 u njoftua se Hitachi dhe John Deere i kishin dhënë fund sipërmarrjes së tyre të gjatë të përbashkët.

  1. Sandvik, Suedi

Një hyrje e re në dhjetëshen e parë është Sandvik Mining and Rock Technology, me shitje prej 7.2 miliardë dollarësh. Kompania bleu 14 biznese në vitin 2021 si pjesë e strategjisë së saj ambicioze të rritjes./Media Ndërtimi.

Tech

Kompania e çipave Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

Published

on

Kompania e çipave, e cila ka gëzuar një ngjitje të madhe gjatë 18 muajve të fundit mes entuziazmit mbi AI gjeneruese, u ngjit 3.4 për qind afër orës 13:25 (1725 GMT), duke i dhënë asaj një kapitalizim tregu prej rreth 3.3 trilionë dollarë, pak përpara Microsoft dhe Apple.

Kompania me bazë në Kaliforni, e cila drejtohet nga Jensen Huang, ka parë rritje të fitimeve për shkak të kërkesës së madhe për çipat e saj të fuqishëm GPU, të cilët kanë vendosur ritmin e industrisë në nxitjen e përparimeve të reja në AI, përcjell Telegrafi.

Në maj, Nvidia raportoi një fitim neto prej 14.9 miliardë dollarësh, ndërsa të ardhurat e saj prej 26 miliardë dollarësh ishin pothuajse katërfishi i asaj që mori gjatë të njëjtit tremujor fiskal të vitit të kaluar./Media Ndërtimi

Continue Reading

Tech

Perspektiva e re e rinisë kosovare, teknologjia

Published

on

RTK ka nisur ciklin e rrëfimeve që prezantojnë Kosovën te transmetuesit e tjerë publik. Tema e parë që u trajtua është interesimi i të rinjve kosovarë për teknologjinë informative.

Interesimi për teknologjinë informative po nis nga moshat e hershme, madje ende pa i mbushur 11 vjet.

“Mendoj që është një perspektivë që duhet me pasë më shumë njohuri në Kosovë. Unë edhe në shkollën që shkoj, merret me teknologji dhe programim. Jeta sillet rreth programimit për mua”, deklaron programerja Elmedina Bucolli.

“E gjithë e ardhmja është në fushën e teknologjisë, qoftë programim, inxhinieri softuerike, dizajn, inteligjencë artificiale. Shkolla digjitale jep një mënyrë të thjeshtë dhe të kuptueshme rreth fushës së programimit, si mund të jemi programera dhe si mund të jemi ndihmues në skuadrën tonë”, ka thënë programeri Leart Shaqiri.

Kjo dëshmohet edhe në moshën e të punësuarve te kompanitë vendore.

“Mosha mesatare në kompaninë tonë në Kosovë është 21 vjeç. Nga 35 persona të punësuar, unë jam më i vjetri. Kemi 18 vjeçar që sapo ka hyrë në punë me full time. Kam pasur raste kur persona nga 16-17 vjeç i kam punësuar me part time”, tha Drilon Jaha, programer.

Situata qëndron mirë edhe për studime. Në vitin e kaluar akademik kanë qenë 7,243 studentë në këto fusha. Inteligjenca artificale është drejtimi që po prin në punësim të studentëve, konfirmon profesori i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike në Universitetin e Prishtinës, Blerim Rexha.

“Në tri garat që kemi marrë pjesë në tri vitet e fundit, studentët tonë janë renditur të parët e të dytët në gara shumë kompetitive, me studentë nga Universiteti i IOWA-s dhe universitete tjera të Shteteve të Bashkuara. Unë mendoj se shoqëria e së ardhmes do të jetë shoqëri ekskluzive e dijes, por e dijes e bazuar në ICT”, ka thënë profesori Blerim Rexha.

Kohëve të fundit është vërejtur interesim i shtuar i grave dhe vajzave në teknologji.

“Kompanitë amerikane, gjermane e të botës perëndimore, i favorizojnë vendet e Ballkanit, veçanërisht kosovarët për punësim. Kjo për arsye se kultura jonë është shumë e ngjashme me kulturën e tyre, habitatet i kemi shumë të njëjta, por edhe në sensin që etika jonë e punës dallon shumë krahasuar me disa vende të tjera”, ka thënë Blenda Luta, menaxhere e shitjes në Amazon./Media Ndërtimi

Continue Reading

Tech

Doku.Tech zbulon edhe emrat e tre folësve të tjerë të këtij edicioni

Published

on

Festivali më i madh i teknologjisë në Ballkan, Doku.Tech, ka zbuluar emrat e folësve që do të jenë pjesë e këtij edicioni. Bëhet fjalë për emra të njohur në fushën e teknologjisë – Shkumbin Hamiti, Sara Milenkovska dhe Ida Tin – po i bashkohen listës mbresëlënëse të këtij edicioni. Festivali, në fillim të këtij muaji pati bërë të ditur emrin e folësit të parë, Mikko Hyppönen, ekspertit të sigurisë kibernetike.

Ky edicioni i Doku.Tech do të bëjë bashkë folës që njihen për vizionin e tyre dhe kontributin në fushat përkatëse. Folësit do të flasin për trendët më të fundit sa i përket teknologjisë, inovacionit, sigurisë kibernetike e përfaqësimit gjinor në botën virtuale. Shkumbin Hamiti, Sara Milenkovska dhe Ida Tin janë tre folësit e tjerë, emrat e të cilëve bëhen të ditur pas Mikko Hyppönen, ekspertit të sigurisë kibernetike. Me zbulimin e këtyre folëse, Doku.Tech bënë të ditur listën e plotë të folësve të sivjetmë.

Shkumbin Hamiti, ka 26 vite që është pjesë e kompanisë Nokia dhe ishte pjesë e disa prej zhvillimeve më të rëndësishme brenda industrisë së telefonisë mobile. Ai ka mbajtur pozita të rëndësishme dhe njihet si autorë i 12 shpikjeve dhe dhjetëra hulumtimeve. Aktualisht është drejtuesi i njësisë së biznesit të Platformës së Nokia-së për Monetizim të Rrjetit. Hamiti u lind në Prishtinë dhe vazhdoi studimet në Zagreb e më pas në Bangkok. Në Finlandë u zhvendos në vitin 1996 dhe atje jeton edhe sot.

E Sara Milenkovska është një hulumtuese, feministe dhe bashkëthemeluese e “Stella Network” që si fokus ka barazinë gjinore. Puna e saj përqendrohet në pabarazinë sistematike, duke eksploruar ndërseksionalitetin, kundërshtimin e lëvizjeve anti-gjinore dhe amplifikimin e zërave të grupeve të margjinalizuara, veçanërisht përballë dhunës gjinore në sferën digjitale. Si menaxhuese e “Stella Network” ajo ka realizuar iniciativa të ndryshme përmes të cilave u ka ofruar trajnim dhe mbështetje gratve dhe vajzave.

Kurse Ida Tin është bashkëthemeluese dhe drejtore e “Clue”, aplikacionit për gra që ka mbi 10 milion përdorues aktiv në më shumë se 190 vende. Ida nisi përdorimin e termit “Femtech” në vitin 2026. Për momentin është duke punuar në librin e saj të ri që ka të bëjë pikërisht me këtë term: Gruan në Teknologji. Për punën e saj kanë shkruar mediume me nam si “New York Times”, Revista “New York”, “Forbes”, “Der Spiegel” dhe “Le Figaro”. Ajo po ashtu ka qenë folëse edhe në konferencat e njohura si “TechCrunch Disrupt” në San Francisco, “Le Web” në Paris e shumë të tjera.

Në anën tjetër, Mikko Hyppönen, një nga ekspertët me më nam në botë sa i përket sigurisë kibernetike, ishte folësi i parë i konfirmuar nga Festivali. Hyppönen punon për “WithSecure” në Finlandë si zyrtari kryesor i hulumtimeve. Fjalimi i tij në TED Talk është shikuar nga 2 milion njerëz dhe është përkthyer në 40 gjuhë. Shkrimet e tij janë publikuar në “New York Times” e “Wired and Scientific American”. Ai po ashtu ka ligjëruar në universitet si “Oxford”, “Stanford” dhe “Cambridge”. Është në mesin e 50 personave më të rëndësishëm në botë sipas “PC World” dhe në mesin e 100 mendimtarëve më të rëndësishëm sipas “FP Global”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending