Connect with us

Infrastrukturë

Kalimi i lejes ndërtimore, nis rrënimi i një objekti në lagjen Arbëria

Published

on

Komuna e Prishtinës ka nisur rrënimin në një ndërtesë që ka tejkaluar lejen ndërtimore, në lagjen Arbëria.

Sipas njoftimit të Kryetarit të Kryeqytetit, Përparim Rama dhe Drejtorit të Inspeksionit, Florian Dushi rrënimi po bëhet pas pranimit të ankesave dhe inspektimeve në terren nga inspektorët komunalë.

“Inspektorati i Kryeqytetit vazhdimisht do të bëjë përcjelljen e rrënimit deri në përmbarimin e plotë të aktvendimit për rrënim të lëshuar nga inspektorët kompetent të kryeqytetit” – thuhet në njoftim.

Komuna ka shpërndarë në Facebook edhe fotografi nga puna në terren./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Punimet në stadiumin “Fadil Vokrri” drejt përfundimit

Published

on

Punimet në stadiumin “Fadil Vokrri” po shkojnë drejt përfundimit, ka bërë të ditur Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Qeverinë e Kosovës, Hajrullah Çeku.

“Punimet në stadiumin “Fadil Vokrri” drejt përfundimit. Jemi siguruar që të punohet me intensitet e profesionalizëm të lartë. Fusha hibrid e vendosur është teknologjia e fundit e fushave dhe e para e llojit të tillë në Kosovë. Mirëmbajtja do të bëhet me pajisje të veçanta dhe inovative të cilat janë të dedikuara për fushat hibrid”, ka shkruar Çeku në rrjetin social Facebook, duke shpërndarë edhe fotografi të gjendes së fushës.

Gjatë fushatës së kualifikimeve për Euro 2024 Kosova kishte pranuar kritika për gjendjen e fushës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Published

on

Në Shqipëri gratë dhe vajzat po depërtojnë edhe në industrinë e prodhimit të automjeteve. Arjeta Puca themeluese e kompanisë “Timak”, që bazohet në punën e vajzave, në pak vite ja ka dalë të prodhojë disa qindra të tilla, së fundi dhe prototipin e makinës së parë të blinduar ushtarake, e cila do të ekspozohet në panairin Eurosatory në Paris. Nën moton “gratë në timonin e ndryshimit” zonja Puca po ndërton të ardhmen e saj në Shqipëri, pas kthimit nga emigracioni.

“Pas 25 viteve, të ngarkuara me mall për Shqipërinë, më në fund e vendosa të kthehem. Në familje vazhdimisht dëgjoja të thuhej “do kthehemi në Shqipëri”. Nuk dija asgjë, thjesht kisha mallin për vendin tim”- nis rrëfimin për Zërin e Amerikës, Arjeta Puca, themeluese e Kompanisë “Timak”, shkruan Telegrafi.com

Arjeta është vajza nga Dibra që pas vitesh 25 vitesh vendosi të rikthehet në Shqipëri, prej nga ishte larguar me prindërit në fillim të viteve 90 në moshën 4 vjeçare, në Ankara të Turqisë. E arsimuar në degën e inxhinierisë kompjuterike, me një përvojë pune në Japoni dhe Gjermani, ajo vendosi të sjellë me vete gjithçka kish fituar krah prindërve të saj. Ata zotërojnë një kompani për prodhimin e makinerive borëpastruese si dhe të atyre për panelet diellore prej gati 20 vitesh në Ankara. Fillimi pas rikthimit 9 vjet më parë ishte i vështirë.

“ Fillimi ishte i vështirë, nuk dija mirë gjuhën, nuk kisha shoqëri, e ndjeja veten të izoluar. Përpiqesha të krijoja rrjetin e duhur të komunikimit, të mësoja sa më shumë. Ka qenë më shumë mësim dhe krijim i njohjeve të reja. Kam mësuar jashtë mase shumë. Puna ime

e parë, ka qenë shitja e automjeteve borëpastruese. Nuk ka patur shumë kërkesë dhe bëja çdo punë tjetër”- tregon Arjeta.

Por ajo nuk dorëzohet, dhe krijon Kompaninë “Timak” si një nismë për shtimin e produkteve “Made in Albania”. Gjatë fillimeve të punës që bazohej në tregëtimin e automjeteve të ndryshme, Arjeta tregon se e tërhoqi autoambulanca dhe ja doli ta prodhojë atë për herë të parë në Shqipëri.

Arjeta është e rrethuar nga 15 vajza. Ka zgjedhur të punojë me to, të ofrojë dhe të marrë prej tyre më të mirën. Ato janë duke i dhënë dorën e fundit projektit për Shotën.

“Nuk është projekti i parë kaq sfidues. Na pëlqejnë sfidat dhe gjithmonë i marrim përsipër. Nuk i themi jo asnjë oferte dhe projekti të ri”- thotë ajo.

Por i gjithë ky pasion i Arjetës ka një bazë të fortë trashëgimie që është babai i saj Shpëtim Puca. Ka dashur që Arjeta si fëmija i dytë pas një vajze të jetë djalë, – “por sot jam krenar për të”- tregon ai për Zërin e Amerikës.

“Gjithmonë kur kishte Arjeta ndonjë problem gjatë punës i thosha, çfarë të bëj unë që nuk kam baba se ti e ke babain, mos u shqetëso. Për çdo gjë e kam ndihmuar”- shprehet Shpëtim Puca, babai i Arjetës.

“Arsyeja që unë jam këtu është babai. Më ka marrë me vete në punën e tij që 9 vjeç. Jam mësuar të shoh hekura apo vajin hidraulik. Është me të vërtetë arsyeja kryesore që unë merrem me këto gjëra. Gjithmonë më ka mbështetur dhe asnjëherë nuk më ka thënë, ti nuk e bën dot këtë apo atë punë. Që fëmijë më ka dhënë çekiçin apo mjete të tjera në dorë”- tregon Arjeta.

Dhe teksa ndjek çdo detaj në momentet e fundit para se kjo makinë ushtarake për mbrojte të dalë nga shtëpia e prodhimit, ajo rrëfen synimin e saj për familjen.

“Qëllimi final është që ne të gjithë si familje të realizojmë ëndrrën tonë, për t’u kthyer në Shqipëri”- thotë ajo.

Qindra automjete kanë në thelb përkushtimin dhe punën, e 15 vajzave të kompanisë “Timak” me në krye Arjetën, së fundi edhe Shota e cila po nis rrugëtimin drejt Parisit. Tashmë ajo është për to një ëndërr e realizuar./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Arkitektura e stadiumeve të Euro 2024

Published

on

Në Gjermani ka filluar turneu i futbollit Euro 2024.

Pika kryesore arkitekturore e Euros së këtij viti, Allianz Arena, e cila do të riemërohet në Munich Football Arena për turneun, është projektuar nga studio zvicerane Herzog & de Meuron.

I hapur në vitin 2005 përpara Kupës së Botës 2006, stadiumi me 70,000 vende është i mbështjellë me veshje të veçantë të bërë nga panele ETFE të fryra të rregulluara në një model diamanti. Panelet e tejdukshme lejojnë që pjesët e jashtme të stadiumit të ndriçohen gjatë natës.

Munich Football Arena do të presë ndeshjen e parë të turneut, Skocia kundër Gjermanisë.

Olympiastadion, Berlin, nga Werner March dhe Albert Speer

Pak stadiume kanë aq histori sa Olympiastadion, i cili fillimisht u projektua nga arkitektët gjermanë Werner March dhe Albert Speer si pjesa kryesore e Lojërave Olimpike Verore famëkeqe të 1936-ës.

Stadiumi ka një formë të dallueshme menjëherë, me tasin e tij të ndenjëseve të thyer nga një hendek i madh ku ishte vendosur pishtari origjinal olimpik.

Pas pritjes së Lojërave Olimpike dhe Kupës së Botës 1974, stadiumi u rinovua gjerësisht në 2004 përpara Kupës së Botës 2006, si shumë stadiume në këtë listë.

Olympiastadion do të presë finalen e turneut më 14 korrik.

Westfalenstadion / BVB Stadion Dortmund, Dortmund, nga Planungsgruppe Drahtler

Ashtu si disa stadiume që presin lojëra në turne, Westfalenstadion u projektua duke përdorur elementë të parafabrikuar për Kupën e Botës 1974.

Tribinat origjinale me katër çati dhe të veçanta u zgjeruan dhe u lidhën në një tas në vitet 1990, me strukturën e mbështetur nga tetë shtylla strukturore të verdha të ndezura, të cilat i japin stadiumit një ndjesi të teknologjisë së lartë.

Me një kapacitet prej mbi 80,000, stadiumi tani është vendi më i madh në Gjermani, megjithëse kjo do të reduktohet për shkak të Euro 2024 pasi zonat e sigurta janë kthyer në vende.

Arena AufSchalke, Gelsenkirchen, nga HPP Architekten

E hapur në vitin 2001, Arena AufSchalke ishte një nga stadiumet e shumta të ndërtuara përpara Kupës së Botës 2006 si shtëpia e re për FC Schalke 04.

I projektuar për t’u përshtatur nga HPP Architekten me bazë në Düsseldorf, stadiumi ka një çati të ngjashme me kupolën e ndërtuar nga një kornizë çeliku e mbuluar me një tekstil me fije qelqi të veshur me Teflon, e cila ka një seksion qendror plotësisht të tërheqshëm.

Ai gjithashtu ka një fushë të tërhequr, që do të thotë se sipërfaqja e lojës mund të rrëshqasë për të lejuar lehtësisht ambientin për të pritur koncerte dhe ngjarje të tjera sportive si hokej mbi akull dhe boks.

RheinEnergieStadion / Stadiumi i Këlnit, Këln, nga GMP Architekten

Një tjetër stadium me një histori të gjatë, RheinEnergieStadion qëndron në vendin e ish-fortifikimeve të Këlnit, të cilat u hoqën sipas kushteve të Traktatit të Versajës pas Luftës së Parë Botërore.

Stadiumi fillestar i ndërtuar në vend në vitet 1920 u rimodelua gjerësisht dhe u zgjerua shumë herë përpara se të prishej, me stadiumin aktual të hapur përpara Kupës së Botës 2006.

Ai ka katër stenda drejtkëndëshe, me korniza betoni të ekspozuar dhe çati të varur nga katër kulla qoshe.

Continue Reading

Trending