Connect with us

Infrastrukturë

Jugkoreanët pretendojnë se kanë bateri që mund të karikohet në pak sekonda

Published

on

Prej kohësh është folur se bateritë e natriumit kanë përparësi të mëdha në krahasim me bateritë me litium-jon më të përdorura aktualisht.

Jo vetëm që konsiderohen dukshëm më me kosto efektive, por gjithashtu janë më të qëndrueshme sepse mund të prodhohen pothuajse tërësisht pa metale të rrallë, transmeton Telegrafi.

Përveç kësaj, janë më pak të prirura ndaj paqëndrueshmërisë termike dhe mund të kenë një jetëgjatësi më të gjatë, duke përmirësuar performancën dhe besueshmërinë e veturave elektrike.

Një bateri e zhvilluar nga shkencëtarët në Institutin e Avancuar të Shkencës dhe Teknologjisë në Korenë e Jugut (KAIST) mund të përshpejtojë edhe një herë kalimin në lëvizshmëri elektrike.

Siç përshkruajnë në revistën Energy Storage Materials, ata mund të ngarkojnë dhe shkarkojnë plotësisht ruajtjen e energjisë në vetëm disa sekonda – shumë më shpejt se procesi normal i mbushjes së një veture me lëndë djegëse fosile.

Kjo mundësohet nga materialet që zakonisht përdoren për të ashtuquajturat superkondensatorë. Këto janë pajisje të ruajtjes së energjisë me densitet jashtëzakonisht të lartë të energjisë – që njihen gjithashtu për shpejtësinë e tyre të madhe të karikimit, por ato mund të ruajnë vetëm një sasi shumë të vogël energjie.

Studiuesit tani kanë zhvilluar një lloj hibridi bateri-superkondensator për të qenë në gjendje të përfitojnë nga të dyja teknologjitë: të arrijnë vlera rekord për energjinë dhe densitetin e fuqisë.

Përveç shpejtësisë së madhe të karikimit, bateria e zhvilluar në laborator kishte gjithashtu një rreze më të gjatë se pajisjet e mëparshme të ruajtjes. Dendësia e lartë e fuqisë do të thotë që motorë elektrikë edhe më të fuqishëm që mund të punojnë me të.

Tani pyetja kryesore është se sa shpejt mund të përdoret bateria në praktikë. Bateritë e para të natriumit tashmë janë duke u instaluar në automjetet elektrike në Kinë, por tani për tani ato duhet të mjaftohen me një distancë të ulët prej rreth 250 kilometrash.

Në çdo rast, bateria e zhvilluar rishtazi duhet ta tejkalojë shumë këtë, pasi ka një kapacitet ruajtjeje dukshëm më të lartë prej 247 vat orë sesa modeli i gatshëm për treg (150 vat orë)./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending