Connect with us

Dizajn

Inovacioni po i transformon tualetet

Published

on

Edhe elementët më të zakonshëm të jetës së përditshme kanë pësuar zhvillime të jashtëzakonshme gjatë viteve, veçanërisht kur bëhet fjalë për prakticitetin, efikasitetin dhe qëndrueshmërinë. Një shembull i dukshëm është tualeti bashkëkohor, një element thelbësor për çdo shtëpi apo hapësirë ​​publike, i cili ka pësuar transformime të rëndësishme.

Megjithëse ato mund të duken se kanë mbetur relativisht të pandryshuara gjatë dekadave për sa i përket dizajnit dhe materialeve, përfshirja e teknologjisë ka qenë zhvillimi kryesor, duke ofruar përmirësime në komoditet, shumëllojshmëri dizajni dhe veçori inovative.

Evolucioni i tualeteve kapërcen thjesht funksionalitetin, duke përfaqësuar një shkrirje të teknologjisë, dizajnit dhe qëndrueshmërisë për të krijuar një përvojë holistike të banjës.

Që nga tualetet e para rudimentare, njerëzimi ka dalë me zgjidhje të zgjuara për të përmirësuar përvojën e të shkuarit në tualet. Në shekullin e 19-të, Thomas Crapper prezantoi mekanizmin e topit për të mbushur rezervuarët e ujit – që gjenden në tualetet e kulluara – dhe për të parandaluar tejmbushjen dhe rrjedhjen e prapme, duke kontribuar ndjeshëm në efikasitetin e banjës.

Inovacionet vazhduan gjatë gjithë shekullit të 20-të, të tilla si miratimi i gjerë i hidraulikës së brendshme, krijimi i tualeteve me rrjedhje të ulët për të kursyer ujin dhe integrimi i teknologjive të tilla si ndezjet me sensorë dhe veçoritë e bidetit. Sot, tualetet mund të kenë dizajne miqësore me mjedisin dhe teknologji të zgjuara për higjienë dhe akses më të mirë, duke reflektuar një udhëtim të vazhdueshëm inovacioni, komoditeti dhe standarde më të mira sanitare.

Geberit është një kompani zvicerane e themeluar në 1874 dhe një pioniere në teknologjinë sanitare, e cila ka ndihmuar në ripërcaktimin e sistemit të banjës me fokus në efikasitetin, pastërtinë dhe përvojën e përdoruesit. Gama e produkteve të saj demonstron një kombinim të përparimeve teknologjike me dizajnin elegant për të ngritur përvojën e banjës. Sistemet e tij janë të dizajnuara dhe të koordinuara në mënyrë të përpiktë për të shfaqur instalim të thjeshtë dhe performancë të lartë shpëlarjeje.

Një teknologji interesante është sistemi DuoFresh, për shembull, i cili lufton në mënyrë diskrete aromat në banjë duke aktivizuar automatikisht një njësi nxjerrjeje gjatë përdorimit të tualetit dhe duke pastruar ajrin në njësinë qeramike përpara se ta rilëshojë atë, duke siguruar një atmosferë të qëndrueshme të freskët. Përveç kontrollit të aromave, sistemi përfshin një dritë orientuese LED që ndriçon butësisht rrugën për në banjë, duke rritur sigurinë dhe komoditetin gjatë vizitave gjatë natës.

angazhimi i Geberit ndaj qëndrueshmërisë është i dukshëm përmes reduktimit të përdorimit të ujit në produktet e tij, duke u përafruar me fokusin në rritje të shoqërisë në zgjedhje të përgjegjshme ndaj mjedisit. Duke ri-imagjinuar elementë thelbësorë si mekanizmat e shpëlarjes, standardet e higjienës dhe përshtatshmërinë, kompania vendos një standard të ri për banjot moderne, duke treguar se si inovacioni mund të transformojë edhe aspektet më themelore të jetës sonë të përditshme./Media Ndërtimi

Dizajn

Kaligrafia, një “udhëtim shpirtëror përmes durimit”

Published

on

Nën zhurmën e çarshisë së Shkupit, Semra Rashiti me një qetësi të thellë në atelienë e saj, përmes kaligrafisë germëzon porositë e personalizuara për klientët e saj.

Semra diplomon këtë vit për arkitekturë në Universitetin e Shkupit, megjithëse pranon se që nga fëmijëria ka pasur pasion artin.

Në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, ajo tregon se zgjodhi të studionte për arkitekturë, pas komenteve dekurajuese se nga arti nuk mund të jetohet.

Kur pandemia e koronavirusit goditi Maqedoninë e Veriut më 2020, Semra nisi të merrej me kaligrafi, që e mësoi përmes kurseve online. Atëbotë, kujton ajo, i kishte vënë synim vetes që të pikturonte çdo ditë nga gjashtë deri në tetë orë, në mënyrë që, siç shprehet, arti të mos ia braktis shpirtin.

Në këtë kohë, kaligrafia – arti i të shkruarit bukur – kaliti te Semra durimin përmes lidhjes së mahnitshme të artistikes dhe rrugëtimit shpirtëror. Ajo thotë se arkitektura glifit durimin, sa i përket respektimit të dimensioneve precize, ndërkaq arti mundësinë e shprehjes pa kufizime dhe të dyja këto, ajo thotë se janë të gërshetuara përmes kaligrafisë.

“Kaligrafia është përdorur më herët si bukurshkrim. Tani, në kohën moderne kjo bëhet përmes teknologjisë. Por, unë këtu në dyqanin tim, atelienë ku punoj, bëj punë dore dhe kjo i shton vlerën. Bukurshkrimi arrihet jo vetëm përmes dorës sime, se si i vizatoj shkronjat, por këtu kanë hise edhe mjetet, pasi ato kontribuojnë që shkrimi të dalë i bukur”, thotë Semra.

Semra thotë se ka porosi të shumta, pasi dhuratat me shkrim të personalizuar, që punohen me durim të madh, sipas saj, i “bëjnë ballë kohës”.

“Realisht, shkrimi, kaligrafia është ajo që kërkohet më së shumti. Personalizimi i dhuratave me shënimin e emrit, kërkohet më së shumti, qoftë nga banorët apo vizitorët e huaj, pra turistët që vijnë në qytetin tonë”.

“Po ashtu, kërkesë ka për shënimin e ndonjë date të caktuar që është e rëndësishme për blerësin ose për atë që pranon dhuratën”, tregon ajo.

E pyetur se kush janë vizitorët më të shpeshtë të ateliesë së saj, Semra përgjigjet se janë ata që e duan të bukurën “dhe të bukurën e duam të gjithë”.

Semra është e befasuar për të mirë nga reagimet në rrjetet sociale lidhur me punën e saj, ku krahas kërkesave për të pikturuar në pëlhurë, letër dhe qelq, vajzat e reja i kërkojnë që t’iu bëjë vizatime në duar para dasmës, për festën që njihet si “Nata e kanës”.

Ajo thotë se ka shumë turistë “që më kanë gjetur në Instagram dhe interesohen për pjesën e kaligrafisë, por edhe të vizatimeve” të tjera.

Semra thotë se me punë arriti të dëshmojë se nga arti mund të gjenerohen të ardhura, gjithmonë nëse kjo bëhet me pasion.

“Patjetër që mund të jetohet nga arti nëse bëhet me shumë dashur dhe pasion dhe që arti të mos përdoret vetëm si hobi, por të trajtohet si punë”.

Në Maqedoni të Veriut, thotë Semra Rashiti, nuk ka një shkollë të licencuar për mësimin e kaligrafisë. Andaj, thotë ajo, atelieja që ka në çarshinë e Shkupit mbetet e hapur për të gjithë ata të rinj që duan të mësojnë këtë lloj arti./Media Ndërtimi

Continue Reading

Dizajn

Prezantohet dizajni për pavijonin e SHBA-së në Expo 2025 Osaka

Published

on

Trahan Architects sapo ka zbuluar dizajnin e Pavijonit të SHBA për Expo 2025 Osaka-Kansai në Japoni. Gjatë ekspozitës gjashtëmujore, propozimi synon të shfaqë arkitekturën, inovacionin, kulturën dhe industrinë amerikane. Ekspozita do të fokusohet në festimin e arritjeve bashkëkohore amerikane në fusha të ndryshme, duke shfaqur ekspozita të fokusuara në qëndrueshmërinë, eksplorimin e hapësirës, ​​edukimin dhe sipërmarrjen.

Pavijoni i SHBA-së ndodhet midis East Entrance Plaza dhe Forest of Tranquilly, duke e bërë atë një veçori të rëndësishme të sitit Expo 2025. I hapur dhe i thjeshtë në formë, Pavijoni përmban një shesh të madh me ekrane LED që shfaqin pamje panoramike të peizazheve të ndryshme amerikane. Arkitektura e sheshit, e cila merr frymëzim nga urat japoneze për këmbësorë, synon të vendosë ekuilibrin, duke i çuar mysafirët në “një përvojë të paharrueshme”.

Projektuar në bashkëpunim me ES Global, BRC Imagination Arts, Alchemy International, HOOD Design Studio, Ricca, Dot Dash dhe Studio Loutsis, Pavijoni i SHBA-ve bashkon udhëzimet me Expo 2025. Pavijoni synon të përdorë materiale të qëndrueshme, në përputhje me Kombet e Bashkuara’ Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe mbështetja e angazhimit të Expo 2025 ndaj këtyre objektivave.

Ekspozita Botërore do të fillojë në Osaka, Japoni, nga 13 prilli 2025 deri më 13 tetor 2025.

Shumë vende të tjera kanë njoftuar pjesëmarrjen e tyre në Ekspozitë nën temën gjithëpërfshirëse “Dizajnimi i shoqërisë së së ardhmes për jetët tona”, me një masterplan të udhëhequr nga arkitekti Sou Fujimoto.

Javën e kaluar, Coledfy dhe CRA-Carlo Ratti Associati zbuluan projektin e tyre për pavijonin kombëtar të Francës në Expo Osaka 2025. Për më tepër, Buchan zbuloi dizajnin e tij për Pavijonin Australian në Expo 2025. Më në fund, Pavioni i Vendeve Nordike në Expo Osaka ka zbuluar propozimin e tij të dizajnuar nga Rrethi AMDL. Propozimi i tyre merr një qasje të qëndrueshme dhe rrethore, pasi struktura është projektuar qëllimisht për çmontim dhe ripërdorim./Media Ndërtimi

Continue Reading

Dizajn

Zbulohet dizajni për stadiumin e Kupës së Botës të Arabisë Saudite

Published

on

Firma e arkitekturës Populous ka zbuluar dizajnet për një stadium të ri ambicioz në qytetin Qiddiya të Arabisë Saudite që është një nga vendet e propozuara për ofertën e Mbretërisë për Kupën e Botës 2034.

Stadiumi Mohammed Bin Salman do të vendoset në majë të shkëmbit Tuwaiq 200 metra të lartë, 40 minuta nga Riadi.

Dizajni i stadiumit prej 45,000 vendesh përmban një çati të anulueshme, hap dhe mur LED që do të lejojë që stadiumi të shndërrohet në “modalitete të ndryshme ngjarjesh” brenda disa orësh.

Muri LED do të jetë në gjendje të transmetojë ngjarje të drejtpërdrejta, filma me definicion të lartë dhe shfaqje lazer. Kur nuk aktivizohet, do të hapet në pamjet e qytetit Qiddiya.

Populous tha se stadiumi, i cili do t’u vijë klubeve të futbollit të Ligës Saudite, Al-Hilal dhe Al-Nassr, do të jetë në gjendje të ofrojë spektakle të shumta brenda një dite, duke përfshirë futbollin (futbollin), boksin, esports, koncerte dhe prodhime teatrale.

Stadiumi i ri do të ofrojë gjithashtu akses në Qarkun e Lojërave dhe Esport të Qiddiya City, si dhe opsione të tjera argëtimi të qytetit, ku do të ketë zona parkimi dhe udhëtimi, si dhe do të vendosen afër 50,000 metra katrorë hapësira pazaresh, ngrënieje dhe argëtimi, si dhe hotele./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Trending