Connect with us

Infrastrukturë

Gjashtë gjigantët e sportit në Amerikë po planifikojnë të ndërtojnë stadiume të reja

Published

on

Ekipet e mëdha sportive në të gjithë SHBA-në po kërkojnë ndërtimin e stadiumeve krejtësisht të reja.

Projektet, disa prej të cilave tashmë janë duke u zhvilluar dhe disa janë ende në fazën e planifikimit, kushtojnë qindra milionë e në disa raste edhe miliarda dollarë.

Ekipi amerikan i futbollit Jacksonville Jaguar zbuloi dizajnet konceptuale për “Stadiumin e së Ardhmes” në qendër të qytetit Jacksonville, Florida, në fillim të vitit 2023.

Diskutimet rreth një stadiumi të ri, i cili do të kishte një kapacitet bazë prej 62,000 nisën në vitin 2016, me një proces zyrtar që përfshin Jaguarët dhe qytetin e Jacksonville për të punuar drejt një zgjidhjeje afatgjatë të stadiumit duke filluar nga viti 2020.

Praktika e arkitekturës HOK Sports u emërua në projekt, ndërsa Aecom Hunt dhe Barton Malow kanë shërbyer në rolin e menaxherit të parandërtimit.

Por që nga fundi i vitit 2023, negociatat në lidhje me vendin prej 1.4 miliardë dollarësh midis City dhe ekipit ishin ende duke u zhvilluar.

Ekipi i bejsbollit, Kansas City Royals po shqyrton dy vende të ndryshme të mundshme për një park të ri dhe distrikt argëtimi, një në East Village në qendër të qytetit Kansas City dhe një në North Kansas City.

Cilido që të zgjidhet do të zëvendësojë stadiumin Kauffman të hapur në 1973, të cilit i mungojnë pajisjet moderne që shihen në stadiumet më të reja. Ekipi zbuloi paraqitjet dixhitale të prodhuara nga firma e arkitekturës Populous në gusht të vitit të kaluar.

 

Secili zhvillim do të kushtonte më shumë se 2 miliardë dollarë, sipas vlerësimeve, të ndara midis vetë stadiumit dhe zonës përreth parkut. Ekipi dëshiron të krijojë një partneritet publik-privat, duke zgjeruar një taksë mbi shitjet nga taksapaguesit e kontesë Jackson që përdoret për të ruajtur shtëpinë ekzistuese të Kompleksit Sportiv Truman.

Ekipi duhej të vendosej në një vend për stadiumin deri në shtator të vitit të kaluar, përpara se ta përfundonte atë përpara Ditës së Hapjes 2028, megjithatë në kohën e shkrimit ende nuk kishte marrë një vendim.

Firma e ndërtimit Mortenson-McCarthy e Oakland A punësoi për të ndërtuar një park të ri në Las Vegas, pasi fitoi miratimin nga pronarët e Major League Baseball (MLB) vitin e kaluar për t’u zhvendosur nga Oakland Coliseum në Kaliforni në Las Vegas Strip në Nevada.

Stadiumi prej 1.5 miliardë dollarësh do të ketë një park me 30,000 vende me një çati të anulueshme dhe është planifikuar të hapet në vitin 2028.

Legjislatura e Nevadës miratoi 380 milionë dollarë në fondet e taksapaguesve drejt një parku të ri vitin e kaluar. Ekipi do të paguajë për bilancin, duke përfshirë çdo tejkalim. Ndërtimi do të fillojë muajin e ardhshëm (shkurt).

Ekipi i bejsbollit Tampa Bay Rays duket se do të ndërtojë një park të ri prej 1.3 miliardë dollarësh pasi ranë dakord për një marrëveshje me zhvilluesin Hines dhe qytetin e Shën Petersburgut, Florida në shtator të vitit të kaluar.

Parku i ri i topit me kapacitet 30,000 do të përfshijë rizhvillimin e Zonës Historike të Uzinës së Gazit, me ekipin që do të luajë në Fushën Tropicana në zonën 86 hektarë deri në fund të sezonit 2027, ndërsa zhvillimi i ri është duke u zhvilluar në gjysmën tjetër të prone.

Hines do të investojë më shumë se 6.5 miliardë dollarë në Shën Petersburg gjatë 20 viteve, duke krijuar një zhvillim me përdorim të përzier prej afro 8 milionë metra katrorë, duke përfshirë strehim të përballueshëm, një hotel dhe një muze të historisë së zezë.

Ndërtimi do të fillojë në vitin 2024, me Tropicana Field që do të shkatërrohet vetëm pasi të përfundojë stadiumi i ri.

Ndërtimi i stadiumit të ri Nissan të Tennessee Titans në Nashville, Tennessee, do të fillojë këtë vit. E dizenjuar nga Manica Architecture, Tennessee Builders Alliance (një konsorcium i Aecom Hunt, Turner Construction, ICF Builders dhe Polk & Associates) po jep vendin e ri me kube, i cili do të ketë një kapacitet prej 55,000-60,000.

Stadiumi i ri do të zëvendësojë Stadiumin ekzistues Nissan prej betoni dhe çeliku, i ndërtuar në vitin 1999, pasi një vlerësim i gjendjes së tij tregoi se do të kushtonte 1.75 miliardë dollarë – 1.95 miliardë dollarë për ta rikthyer atë në një objekt të “klasit të parë”.

Ajo do të kërkojë 2.1 miliardë dollarë financim, nga të cilat 840 milionë dollarë do të vijnë nga ekipi, 500 milionë dollarë nga shteti i Tenesit dhe 760 milionë dollarë nga obligacionet.

Një sipërmarrje e përbashkët e Gilbane | Turner në bashkëpunim me 34 Group dhe Arc Building Partners po ofrojnë shërbimet e menaxhimit të ndërtimit për stadiumin e ri NFL të Buffalo Bills në Orchard Park. Populous ka projektuar stadiumin dhe Legends Project Development është gjithashtu i përfshirë në skemë.

Puna në projekt raportohet të jetë rritur nga shifra fillestare prej 1.4 miliardë dollarë në 1.7 miliardë dollarë dhe përfshin prishjen e stadiumit aktual dhe ndërtimin e një vendi të ri 60,000 vendesh me një kapacitet të zgjerueshëm për të pritur ngjarje të veçanta.

Nju Jorku dhe Erie County janë zotuar të sigurojnë 850 milionë dollarë financim për projektin, i cili pritet të përfundojë në korrik 2026, në kohën e fillimit të sezonit të rregullt NFL 2026./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Skanska fillon punën për rinovimin e stadiumeve në SHBA për Kupën e Botës 2026

Published

on

Skanska ka filluar një projekt për të rinovuar tasin e poshtëm të stadiumit MetLife në East Rutherford, New Jersey, SHBA, në përgatitje për Kupën e Botës FIFA 2026.

Projekti përfshin prishjen e katër qosheve të ndenjëseve para-ekzistuese në të gjithë stadiumin dhe instalimin e një sistemi të ri modular të ndenjëseve prej çeliku.

Projekti gjithashtu përfshin rregullime mekanike, elektrike, audiovizive dhe hidraulike. Për më tepër, projekti përfshin heqjen e 1740 vendeve të përhershme për të zgjeruar dimensionet e fushës për ndeshjet e Kupës së Botës FIFA.

Skanska shton se modifikimet e stadiumit dhe të vendeve do ta bëjnë fushën e lojës më të madhe për të përmbushur kërkesat e nevojshme të madhësisë së FIFA-s, kështu që stadiumi mund të presë tetë ndeshje gjatë gjithë turneut, duke përfshirë finalen.

Për të siguruar ndërprerje minimale në aktivitetin ekzistues të stadiumit dhe oraret e ekipeve, Skanska thotë se ndërtimi do të kryhet në dy faza. Faza I filloi në janar të këtij viti dhe pritet të përfundojë në maj 2024. Faza II do të fillojë në janar 2025 dhe parashikohet të përfundojë deri në maj 2025.

Në vitin 2010, Skanska përfundoi ndërtimin e stadiumit MetLife prej 2.2 milionë metrash katrorë, i cili ishte objekti i parë i ndërtuar për të akomoduar dy ekipe të Ligës Kombëtare të Futbollit (NFL), New York Football Giants dhe New York Jets./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Palestra e sportit në Gjilan në vlerë prej 2.3 milionë euro

Published

on

Palestra e sportit “Bashkim Selishta-Petriti” në Gjilan do të rinovohet dhe do të ofrojë kushte moderne për sportistët.

Është nëshkruar momorandum bashkëpunimi nga sekretari i MKRS-së, Xheladin Krasniqi dhe kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, në praninë e ministrit, Hajrulla Çeku dhe drejtorit të sportit në MKRS, Ibër Alaj.

Ky projekt është investim i përbashkët i ministrisë dhe komunës në vlerë 2.3 milionë euro.

Përmirësim i infrastrukturës sportive në gjithë vendin është njëri ndër prioritetet kryesore të Ministrisë së Sportit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Pse kaq pak gjermanë jetojnë në shtëpi apo banesa të blera?

Published

on

Më pak se gjysma e gjermanëve jetojnë në shtëpi apo banesa që i kanë blerë. Shumica jetojnë në banesa me qira. Situata është e ndryshme në jug dhe lindje të Evropës. Pse ka kaq shumë dallime?

Më shumë se 83 milionë vetë jetojnë në Gjermaninë një sipërfaqe prej 357.580 kilometra katrorë. Prej tyre, më pak se gjysma jetojnë në shtëpitë dhe banesat e tyre. Sipas të dhënave të zyrës evropiane të statistikave Eurostat, në vitin 2022, 47 për qind e familjeve gjermane jetonin në banesat e tyre, ndërsa pjesa tjetër prej rreth 53 për qind janë qiramarrës, gjë që e vendos Gjermaninë në fundin e vendeve në Evropë, nëse përjashtohet Zvicra. Rumania, Sllovakia, Kroacia, Hungaria dhe Mali i Zi kanë përqindjen më të lartë sa i përket pronësisë së pasurive të paluajtshme. Në këto vende më shumë se 90 për qind e popullsisë jeton në shtëpinë ose apartamentin e vet. Por pse dallimet janë kaq të mëdha?

“Kazerma rezidenciale”

Gjermania ka një përqindje kaq të vogël të pronësisë në krahasim me Evropën Jugore dhe Lindore, kryesisht për arsye historike. Ato datojnë në shekullin e 19-të, koha pas Luftës Franko-Prusiane dhe themelimit të Perandorisë Gjermane në 1871. Në atë kohë, Gjermania u zhvillua nga një vend bujqësor i vonë feudal në një komb industrial. E kjo do të thotë se njerëzit lëviznin nga fshatrat në qytete për të gjetur punë atje. Prandaj, shumë apartamente të lira duhej të ndërtoheshin shpejt.

Miliona pa vendbanime pas Luftës

Qeveria e re u përpoq të krijonte shpejt një hapësirë ​​të re jetese me ndihmën e një sërë masash dhe njëkohësisht u përpoq të parandalonte rritjen tepër të madhe të qirave për shkak të mungesës së hapësirave të banimit.

Për këtë arsye ndërtimi i banesave u shpall prioritet absolut. “Ndërtimi i banesave është kushti më i rëndësishëm që populli gjerman të drejtohet drejt rimëkëmbjes politike, ekonomike, por edhe etike dhe kulturore”, tha në shkurt 1950 kancelari i atëhershëm Konrad Adenauer, duke folur për krizën e strehimit.

“Një e katërta e banesave u shkatërrua në luftë,” thotë Konstantin Kolodilin nga Instituti Gjerman për Kërkime Ekonomike (DIW). Në disa qytete, shkalla e dëmtimit ishte dukshëm më e lartë. Strehimi është shpallur prioritet kombëtar.

Bumi i banesave në vitet pesëdhjetë

Në vitin 1950 u miratua i ashtuquajturi Ligji i parë për Strehimin. Si rezultat i këtyre masave, më shumë se pesë milionë apartamente të reja u ndërtuan në vitet e pasluftës. Mungesa e banesave ishte e madhe edhe në Gjermaninë Lindore. Në të njëjtën kohë me Ligjin e parë për ndërtimin e banesave në Perëndim, u miratua edhe i ashtuquajturi Akti i Rindërtimit për të nxitur ndërtimin e banesave. Në mesin e viteve 1950, ky ligj inkurajoi ndërtimin e blloqeve të apartamenteve të stilit sovjetik, tipike për Evropën Lindore.

“Në vitet 1950-1960 ndërtoheshin kryesisht apartamente me qira në pronësi të kooperativave të ndërtimit. Si rezultat, kishte një përqindje të lartë të qiramarrësve”, shpjegon profesori Günter Fornholz, i specializuar në historinë e ndërtimit. Që atëherë, norma e qiramarrësit ka ndryshuar pak. Disa ndërtesa u bënë pronë e kompanive të pasurive të paluajtshme, por qiramarrësit mbetën në apartamente.

Continue Reading

Trending