Connect with us

Infrastrukturë

Gati gjysma e qyteteve të Kinës po vuajnë nga rrëshqitjet

Published

on

Kjo është sipas një studimi të ri në revistën Science.

Studimi nga Zurui Ao, Xiaimei Hu, Shengli Tao dhe të tjerë në Universitetin Normal të Kinës Jugore, përdori vëzhgimet e radarëve nga satelitët për të gjurmuar deformimin e tokës.

Radari mund të zbulojë ndryshimet prej vetëm milimetrash në vit në nivelin e tokës. Ata përdorën teknologjinë për të përcaktuar shkallën e uljes së tokës në 82 qytete të mëdha në Kinë nga 2015 deri në 2022.

Studimi zbuloi se nga tokat urbane të ekzaminuara, 45% po zbuten më shpejt se 3 mm në vit dhe 16% po zbuten më shpejt se 10 mm në vit, duke prekur përkatësisht 29% dhe 7% të popullsisë urbane.

Ulja duket se është për shkak të faktorëve duke përfshirë peshën e ndërtesave dhe tërheqjen e ujërave nëntokësore, tha studimi.

Ai parashikon që deri në vitin 2120, 22% deri në 26% e tokave bregdetare të Kinës do të kenë një lartësi relative më të ulët se niveli i detit për shkak të efektit të kombinuar të uljes së qytetit dhe rritjes së nivelit të detit.

Robert Nicholls në Qendrën Tyndall për Kërkimin e Ndryshimeve Klimatike në Universitetin e Anglisë Lindore i tha Reuters se raporti tregoi se ishte një problem kombëtar për Kinën, por shtoi, “Dhe është një mikrokozmos i asaj që po ndodh në pjesën tjetër të botës. ”

Nicholls tha se qytetet e cenueshme mund të mësojnë mësime nga Tokio, i cili u fundos me rreth 5 metra derisa ndaloi nxjerrjen e ujërave nëntokësore në vitet 1970.

Ai shtoi se masat për zbutjen e rrëshqitjes do të shkojnë vetëm kaq larg dhe se në të ardhmen mund të kërkohen punime përshtatjeje dhe ndërtimi i digave./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending