Connect with us

Aktuale

Fshatrat me tenda për Kupën e Botës me probleme të shumta, Katari ofron akomodime falas për tifozët

Published

on

Zyrtarët e Katarit thuhet se kanë ofruar rimbursime dhe akomodim falas për tifozët që qëndrojnë në fshatrat e tendave apo shatorëve, pas një deti problemesh në organizimin e Kampionatit Botëror.

Me fillimin e Kupës së Botës në fillim të kësaj jave, shpejtë u shfaqën raporte se tifozët ishin më pak se të kënaqur me akomodimin prej mbi 200 eurosh për natë në fshatin e tifozëve.

Sipas mediumit The Sun, tani Fan Village Cabins Zafaran dhe Fav Village Cabins Zone janë goditur me probleme të mëdha.

Tifozët dyshohet se u lanë të flinin keq dhe duhej të gjenin strehim alternativ, ndërsa të tjerët thjesht nuk mund të hynin në dhomat e tyre të rezervuara tashmë.

Publikimi raporton se tifozët kishin probleme në ‘check-in’ me disa që pretendonin se shumëve iu tha se nuk kishte vend të mjaftueshëm për ta.

Kjo përkundër faktit se ata tashmë kanë rezervuar akomodimin paraprakisht.

Fshatrat e përkohshëm ishin shfaqur për të ndihmuar në akomodimin e më shumë se një milion tifozëve në Kupën e Botës.

Zyrtarët e Katarit konfirmuan për The Sun se fshatrat nuk kishin përmbushur standardet dhe si rezultat tifozëve do t’u ofrohej rimbursim i plotë dhe strehim alternativ falas.

“Jemi të vetëdijshëm se një numër tifozësh janë përballur me vonesa në kontrollimin e akomodimeve të zgjedhura në Fan Village për shkak të neglizhencës së pronarit dhe operatorit”.

“Një pjesë e njësive në këto objekte, të cilat dorëzohen dhe menaxhohen nga subjekte të ndryshme private, nuk kanë plotësuar standardet e kërkuara që u reklamuan fansave”.

“Ndërsa këto vende menaxhohen nga subjekte të pavarura tregtare, korrigjimi i këtyre çështjeve mbetet prioriteti më i madh për Komitetin e Lartë”.

“Rimbursimet e plota po u ofrohen tifozëve të prekur rëndë nga kjo çështje si dhe akomodimi alternativ i cili do të jetë pa pagesë për kohëzgjatjen e qëndrimit të tyre”, thuhet në deklaratën e zyrtarëve të Katarit./Media Ndërtimi

Aktuale

Bashkimi Evropian ndalon tërësisht importin e naftës ruse

Published

on

Një embargo e Bashkimit Evropian për importet e naftës ruse, e cila ishte miratuar nga Komisioni Evropian më 3 qershor, si pjesë e paketës së gjashtë të masave kufizuese kundër Moskës, hyri në fuqi të hënën.

Sipas paketës së sanksioneve, blloku 27 anëtarësh prezantoi një ndalim të plotë të importit për të gjithë naftën bruto ruse dhe produktet e naftës që transportohen në rrugët detare, të cilat BE thotë se “mbulon 90 për qind të importeve tona aktuale të naftës nga Rusia”.

“Ndalimi i nënshtrohet disa periudhave të tranzicionit për të lejuar që sektori dhe tregjet botërore të përshtaten, dhe një përjashtim të përkohshëm për naftën bruto të tubacionit për të siguruar që nafta ruse të hiqet gradualisht në mënyrë të rregullt,” tha një deklaratë pas miratimit të paketës.

Deklarata tregoi gjithashtu se vendet e BE-së që kanë një “varësi të veçantë të tubacionit nga Rusia”, mund të përjashtohen përkohësisht nga sanksionet me kusht që të marrin naftën me tubacion.

“Shtetet anëtare që përfitojnë nga ky përjashtim nuk do të jenë në gjendje të rishesin naftë të papërpunuar dhe produkte të naftës në shtete të tjera anëtare ose vende të treta”, vijon deklarata.

Sanksionet hyjnë në fuqi pasi Komisioni i BE-së propozoi një kufi çmimi prej 60 dollarësh për fuçi për naftën e transportuar nga Rusia përmes detit të enjten.

Zyrtarët rusë kanë njoftuar se do të refuzojnë t’u shesin naftë vendeve që bien dakord për kufirin e çmimit, ndërkohë që bisedimet janë ende duke u zhvilluar mes kërkesave për kufizime gjithnjë e më të larta të çmimeve nga disa shtete anëtare të BE-së./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Shefi i Komisionit Evropian: “Ne duhet ta bëjmë çdo ndërtesë të re neutrale ndaj klimës”

Published

on

Nënkryetari ekzekutiv i Komisionit Evropian ka përshkruar rëndësinë e ndërtimit për ambiciet e Marrëveshjes së Gjelbër të Bashkimit Evropian.

Duke folur në Asamblenë e Përgjithshme të Federatës Evropiane të Industrisë së Ndërtimit (FIEC), Frans Timmermans tha: “Jemi në një moment përcaktues për Evropën, demokracinë dhe lirinë.

“Industria e ndërtimit do të luajë një rol kyç për të rindërtuar Ukrainën, shpresojmë më shpejt se sa vonë. Dhe në të njëjtën kohë, mënyra se si ne ndërtojmë dhe çfarë bëjmë në mjedisin e ndërtuar po kalon një transformim themelor.

“Ne duhet ta bëjmë çdo ndërtesë të re neutrale ndaj klimës. Dhe ne duhet të rinovojmë, izolojmë dhe instalojmë sisteme të reja energjetike në mjedisin e ndërtuar që është tashmë këtu.”

Timmermans tha se sot përfaqësonte “një mundësi të jashtëzakonshme për sektorin e ndërtimit. Me rregullore të qarta dhe masa mbështetëse në fusha kyçe si lejet, trajnimi dhe dixhitalizimi, ne do të bëjmë çmos për të ndërtuar së bashku botën e së nesërmes.”

Kur u pyet në lidhje me çështjet aktuale me të cilat përballet industria, ai tha, “FIEC duhet të na ndihmojë të krijojmë një legjislacion me të cilin kontraktorët mund të punojnë dhe të vazhdojnë të krijojnë një bashkëpunim më të ngushtë midis industrisë dhe politikëbërësve në mënyrë që të sigurohet që nismat e BE-së të jenë të suksesshme”.

“Industria e ndërtimit të Evropës qëndron fort pas Marrëveshjes së Gjelbër. Ne jemi zgjidhja, jo problemi, për t’ju ndihmuar të realizoni Marrëveshjen e Gjelbër të BE-së.”, tha tutje presidenti i FIEC, Philip Crampton./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Qytetit dhe shoqëria vizuelizohet nga arkitektja Fjollë Caka

Published

on

Ne i ndërtojmë qytetet tona, e pastaj ato na ndërtojnë/formësojnë neve. Por kush jemi “ne” e si përfaqësohemi në hapësirë? I “kujt” është qyteti dhe “kush” e bën atë; kush përfaqësohet e kush jo? Si na ndikojnë botëkuptimet e paragjykimet socio-kulturore në bërjen e qyteteve e në raportin me natyrën e njëri-tjetrin? Përmes shembujve ndërkombëtarë dhe vendorë, Fjolla synon të vizuelizojë raportet mes qytetit dhe shoqërisë, si dhe të nxitë rimendimin e koncepteve të të bërit të qyteteve tona më gjithëpërfshirëse, të drejta, të qëndrueshme e më të mençura ndaj klimës.

Fjollë Caka është arkitekte, sociologe e planere urbane nga Prishtina, e shkolluar në vend e rajon, si dhe në Austri e Shtete të Bashkuara të Amerikës. Ajo është angazhuar në projekte të ndryshme vendore e ndërkombëtare që adresojnë çështje të ndryshme rreth planifikimit hapësinor, banimit të përballueshëm, mobilitetit të qëndrueshëm, trashëgimisë kulturore, hapësirave publike dhe memories kolektive, menaxhimin e ndryshimeve klimatike, si dhe ka kontribuar në organizimin e aktiviteteve të ndryshme edukative, kulturore e artistike në vend. Aktualisht është në përfundim të studimeve të doktoratës, me fokus të studimit vendbanimet njerëzore dhe ndryshimet klimatike në Kosovë.

Ky prezantim organizohet nga ora 19:30, të martën më 6 dhjetor 2022, në hapësirën e Galeria 17 në Prishtinë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending