Connect with us

Aktuale

Financimi kinez i infrastrukturës afrikane “dyfishon” atë të Perëndimit

Published

on

Bankat e zhvillimit të Kinës siguruan 23 miliardë dollarë financim për projektet e infrastrukturës në Afrikën Sub-Sahariane nga viti 2007 deri në vitin 2020, më shumë se dyfishi i shumës së huazuar nga banka të tilla në SHBA, Gjermani, Japoni dhe Francë së bashku, tregoi një studim i ri, raporton Reuters.

Qendra për Zhvillimin Global tha se një rishikim i 535 marrëveshjeve të infrastrukturës publike-private të financuara në rajon në ato vite tregoi se investimet e Kinës i zbehën ato të qeverive të tjera dhe bankave shumëpalëshe të zhvillimit.

Nancy Lee, autori kryesor i punimit dhe një bashkëpunëtor i lartë i politikave në qendër, tha se financimi i përgjithshëm publik për projektet në Afrikën Sub-Sahariane mbeti i bllokuar në rreth 9 miliardë dollarë amerikanë, shumë më pak se ajo që i nevojitet rajonit për rrugë, diga dhe ura.

“Ka shumë kritika ndaj Kinës,” tha ajo. “Por nëse qeveritë perëndimore duan të rrisin investimet produktive dhe të qëndrueshme në nivele domethënëse, ato duhet të vendosin bankat e tyre të zhvillimit dhe të bëjnë presion ndaj bankave shumëpalëshe të zhvillimit për t’i bërë këto investime prioritete.”

Midis 2007 dhe 2020, China Exim Bank dhe China Development Bank ofruan 23 miliardë dollarë financim, ndërsa të gjitha institucionet e tjera kryesore financiare të zhvillimit të kombinuara siguruan 9.1 miliardë dollarë, thuhet në raport.

Ai vuri në dukje se agjencia kryesore e financimit të zhvillimit të SHBA-së, e njohur tani si Korporata Financiare e Zhvillimit Ndërkombëtar të SHBA-së, dha vetëm 1.9 miliardë dollarë hua për infrastrukturën në rajon gjatë asaj periudhe, më pak se një e dhjeta e asaj që dha Kina.

Bankat e zhvillimit shumëpalësh si Banka Botërore siguruan mesatarisht vetëm 1.4 miliardë dollarë në vit për projektet e infrastrukturës publike-private në Afrikën Sub-Sahariane nga 2016-2020, thuhet në raport.

Huadhënia e Kinës për Afrikën është vënë nën një kontroll të shtuar vitet e fundit për mungesë transparence dhe përdorimin e huave të kolateralizuara, me ekonomistët e Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore që paralajmërojnë se shumë vende me të ardhura të ulëta po përballen ose tashmë janë në vështirësi borxhi.

Por vendet perëndimore kanë qenë të ngadalta në rritjen e investimeve pavarësisht nga “shumë retorikë”, tha Lee.

Administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden në korrik zbuloi një shtysë të re për të zgjeruar lidhjet e biznesit midis kompanive amerikane dhe Afrikës, me fokus në energjinë e pastër, shëndetin, agrobiznesin dhe infrastrukturën e transportit. Por rishikimi i tij i vazhdueshëm i politikave tregtare e ka lënë sektorin privat të shqetësuar për dhënien e fondeve.

Një zyrtar i lartë i tregtisë amerikane javën e kaluar tha se Uashingtoni kishte qenë duke u angazhuar në bisedime të forta me Kenian si pjesë e përpjekjes së tij për të zgjeruar investimet tregtare në kontinentin afrikan dhe do të kishte më shumë për të thënë në javët e ardhshme./Media Ndërtimi.

Aktuale

Ekspertët e AKK-së diskutojnë për zhvillimin e sistemeve kadastrale

Published

on

Menaxhmenti i Agjencisë Kadastrale të Kosovës ka ftuar në një takim gjithëpërfshirës të gjithë ekspertët e institucionit, për të diskutuar në lidhje me projektet e planifikuara për avancim dhe zhvillim gjatë këtij viti dhe vitit të ardhshëm, të sistemeve kadastrale dhe sistemeve tjera me të cilat menaxhon AKK.

Në këtë takim, përveç prezantimit të punës së deritanishme të grupit punues për këtë çështje, u kërkua nga secili që të paraqesë idetë dhe kërkesat për ndryshime në secilin sistem të cilët janë planifikuar të zhvillohen.

Gjatë ditëve në vijim, Agjencia Kadastrale e Kosovës do të mbajë takim edhe me palë tjera të interesit me qëllim të informimit mbi punën, projektet dhe aktivitetet e AKK-së./Media Ndërimi

Continue Reading

Aktuale

Ministria e Financave rekruton staf për mbledhje të tatimit në pronë

Published

on

Me qëllim të grumbullimit të mjeteve në tatimin në pronë, ministria e Financave dhe Transfereve ka shpall tender për gjetjen e një “profesionisti” i cili ka traget mbledhjen e detyrueshme të tatimit në pronë.

Sipas vendimit të bërë publik në Komisionin Rregullativ të Prokurimit Publik (KRPP) nga tre aplikonte, Ramiz Ramadani është vlerësuar me pikë maksimale dhe e ka fituar punën.

Ai për 12 muaj për mbledhje të tatimit do të paguhet 9 mijë e 840 euro, raporton IndeksOnline.

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve udhëhiqet nga ministri Hekuran Murati, nga e cila IndeksOnline nuk ka marrë përgjigje si zakonisht për pyetjet e dërguara.

Po ashtu nuk dihet nëse ministria që drejton Murati e ka shuar departamentin e tatimit të pronës, ku në të kaluarën ka pasur të punësuar./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Mungesa e inventarit në vlerë të 80 mijë eurove për QKMF-në Gjilan, të dhënat dërgohen në hetuesi

Published

on

Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, ka thënë se të gjitha të dhënat që janë raportuar për inventarin në vlerë të 80 mijë eurove për në QKMF-në në Gjilan, i ka dërguar në hetuesi.

Hyseni, fillimisht tha se në momentin kur është bërë auditimi në QKMF është konstatuar që ka mungesë të inventarit në raport me blerjet që janë bërë.

“Tash së fundmi kam parë disa lajme nëpër portale me fotografinë time dhe me zhdukjen e këtyre 80-mijë eurove. Unë kam deklaruar publikisht, të gjitha të dhënat sa i përket këtij rasti do t’i dërgoj në hetuesi, dhe këtë e kam bërë. Është një polic i krimeve ekonomike ose i hetuesisë së krimeve ekonomike që ka ardhë në zyre te unë dhe i ka marrë këto materiale, edhe të printuara si raport, por edhe si USB, pra material elektronik. Në raportin e auditorit të brendshëm të Komunës së Gjilanit, kur është bërë auditimi i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare është konstatuar që ka mungesë të inventarit në raport me blerjet që janë bërë. Pra gjendje faktike me gjendjen që ka qenë e deklaruar përmes faturave”, tha ai në emisionin “Këndi i Debatit” në Tëvë1.

Ai tha se si parti kanë mbërri në momentin kur është bërë vetëm kalimi i stafit nga objekti i vjetër në atë të riun.

“Kur kemi qenë në qeverisje QKMF ka qenë në objektin e vjetër, ndërkohë tranzicioni është bërë në qershor të vitit të kaluar dhe kemi dalë nga objekti i vjetër në objektin e ri. Të gjitha porositë për inventarizim të objektit të ri kanë qenë tashmë të bëra, pra kanë qenë porosi të mëhershme. Ka komision për inventarizim, ka zyrtarë për pranim. Ne e kemi mbërri vetëm kalimin e stafit nga objekti i vjetër në të riun. Pjesa e porosive për këto materiale inventarizimi është kryer më herët, nga një komision paraprak. Ndërkohë, ajo çfarë ka ndodhur në vitin 2021 dhe 2022 është vetëm pranimi i mallit. Menaxhmenti ka qenë i njëjtë qysh ka qenë më herët, pa asnjë ndryshim të vetëm. Vetëm kryeinfermierja është me ushtrues detyre tani, sepse ajo që ka qenë më herë ka dalë në pension, dhe nuk është hapur ende konkursi”, tha i pari i Gjilanit.

Hyseni, tha se tashmë janë porositur mbi 500 tavolina, por që mungojnë më shumë se gjysma e tyre.

“Ajo çfarë ka ndodhur tash është se kemi mbi 500 tavolina që i kanë porositur dhe mungojnë më shumë se gjysma e tyre. Pse? Këtë duhet ta thotë hetuesia. Në raportin e auditorit të brendshëm thuhet se janë porositur kaq tavolina, kaq dollape e kështu me radhë, dhe janë evidentuar në vendin e ngjarjes kjo, kjo, kjo. Kjo temë është politizuar shumë shpejtë. Unë kam kërkuar nga drejtoresha e Shëndetësisë, që këtë rast të ia lëmë në dorë hetuesisë dhe të mos merremi fare me këtë punë”, tha kryetari nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje.

Kryetari i Gjilanit tha se vlera e inventarit arrin afro 100 mijë euro, jo vetëm 80 mijë.

“Ka vlerë, nuk është vetëm 80 mijë, ka më shumë. Sepse, raporti i auditorit të jashtëm që ka nxjerrë këtë informacion është për vitin 2022, por këtu ka porosi edhe për vitin 2021, ka edhe për 2020. Shuma është afërsish 100 mijë eurove. Mandej, çfarë ka ndodhur? Janë porositur disa materiale për korridore dhe është thënë se këto janë kompensuar me ato, vlera është e njëjtë, e kështu me radhë”, shtoi ai./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending