Connect with us

Auto

Fillon prodhimi i motoçikletës së parë fluturuese, pritet të dalë në shitje gjatë këtij viti

Published

on

Motoçikleta e parë fluturuese në botë e frymëzuar nga aeroplanët e Star Wars mund të jetë e juaja, por nuk do të jetë e lirë.

Siç raportohet, motoçikleta 3.6 metra e gjatë mund të qëndrojë në ajër për 40 minuta dhe të arrijë shpejtësi deri në 99.7 kilometra në orë.

Motoçikleta XTURISMO u zhvillua nga startup-i japonez AERWINS Technologies.

Dhe sipas faqes së tyre të internetit, ajo u frymëzua nga Star Wars dhe është “një manifestim i lëvizshmërisë ajrore të ëndrrave”.

Funksionon me dy rotorë të mëdhenj qendrorë të fuqizuar nga një motor Kawasaki me 228 kuaj fuqi gazi.

Përshkrimi zyrtar thotë: “Duke e sjellë në jetë fantashkencën: Imagjinoni një botë ku njerëzit kanë mbretër të lirë mbi qiej. Sigurisht, jeta do të ishte më e lirë.

Kompania tha se mjeti fluturues mund të përdoret për aplikime praktike si për ndihma në fatkeqësi, misione kërkimi dhe shpëtimi.

Motoçikleta fluturuese është tashmë në shitje në Japoni, dhe dorëzimi i parë u bë zyrtarisht më 16 dhjetor 2022.

Por aktualisht është i kufizuar në fluturimin mbi pista garash.

Pajisje fluturuese bëri debutimin e saj në Shtetet e Bashkuara në shtator 2022 në panairin e automjeteve në Detroit, ku disa pjesëmarrës ishin në gjendje ta merrnin biçikletën për një provë, duke përfshirë bashkëkryetarin e shfaqjes së makinave, Thad Szott.

Motoçikleta fluturuese do të dalë në shitje në SHBA më vonë këtë vit për 545 mijë dollarë.

Dhe AERWINS shpreson të ulë koston në 49 mijë dollarë për një model më të vogël elektrik deri në vitin 2025.

Auto

Opel zbuloi se çfarë planifikon me Corsan

Published

on

Opel Corsa ka lindur dy herë në gjeneratën e fundit, dhe tani është zbuluar se çfarë i pret e ardhmja.

Corsa aktuale supozohej të ishte modeli i fundit nën kapakun e General Motors, dhe më pas erdhi Stellantis.

Shefi i ri prezantoi rregulla të reja dhe Corsa më pas mori bazën e modeleve të tjera në shqetësim.

Dhe një e ardhme e tillë mund t’i atribuohet pikërisht ndarjes së kostove ndërmjet kompanive brenda koncernit.

Corsa, 208, C3 dhe Ypsilon janë emrat që do të përfaqësojnë supermini me të njëjtën teknologji, por dizajne të ndryshme.

Corsa debuton me modele të përditësuara ICE dhe EV

Supermini merr motorë hibridë të butë, një makinë të re me dy tufë dhe më shumë energji elektrike.

Corsa F ka një histori interesante pasi fillimisht supozohej të ishte një produkt i General Motors, por planet ndryshuan kur Grupi PSA bleu Opel dhe Vauxhall. Të dy markat tani janë ulur nën ombrellën masive të korporatës së Stellantis dhe për vitin e modelit 2024, supermini i bazuar në CMP po merr një ndryshim të rëndësishëm në fytyrë. Të dy versionet ICE dhe EV janë përditësuar në mes të ciklit me grilën “Vizor” të përdorur tashmë në makinat më të mëdha.

Fenerët e matricës jo vetëm që kanë një dizajn të ri, por janë përmirësuar teknikisht duke përfshirë 14 (në vend të tetë) elementë LED të kontrollueshëm individualisht. shkon aq larg sa të thotë se fenerët “sigurojnë një përvojë drejtimi me shkëlqim të stadiumit” ndërsa ofrojnë një përvojë edhe më të mirë pa shkëlqim për shoferët që vijnë.

Opel/Vauxhall do të instalojë motorë hibrid të butë 1.2 litra me 99 ose 134 kf dhe do të ofrohen me një transmetim automatik me dy tufë të sapo zhvilluar. Motorët turbo jo të elektrizuar me 98 dhe 128 kuaj fuqi do të barten, së bashku me njësinë 1.2 litra me aspirim natyral që jep një fuqi të madhe 74 kuajfuqi.

Risia më e madhe e sjellë nga ndërrimi i fytyrës është një Corsa Electric e përmirësuar për të zëvendësuar Corsa-e. Në formën e tij bazë, hatchback-i nënkompakt me emetim zero vazhdon të ofrojë 134 kf dhe 357 kilometra (222 milje) rreze WLTP. Në vazhdim, Opel/Vauxhall do t’ju shesë gjithashtu një variant më të fortë me 154 kf (115 kW), 260 Njuton-metra (192 paund-feet) çift rrotullues dhe 402 kilometra (250 milje) rreze. Ai përdor të njëjtin konfigurim si Peugeot e-208 i rishikuar.

Çmimet dhe specifikimet e plota në Mbretërinë e Bashkuar do të shpallen në verë me dërgesat e para për klientët që do të ndodhin në tremujorin e katërt të 2023./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Volvo lanson SUV-in e vogël plotësisht elektrik EX30

Published

on

Volvo Cars lansoi të mërkurën SUV-in e saj të vogël plotësisht elektrik EX30 me dy opsione baterish dhe një çmim fillestar prej rreth 36,000 eurove (38,500 dollarë), ndërsa prodhuesit e makinave po konkurrojnë me Tesla-n për t’i bërë automjetet elektrike (EV) më të përballueshme.

EX30, i lansuar në Milano, është SUV më i vogël deri më sot nga prodhuesi me bazë në Suedi dhe pason prezantimin e modelit EX90 që është më i madh dhe elektrik në muajin nëntor, transmeton Telegrafi.

Tesla ka ulur çmimet disa herë këtë vit në përpjekje për të rritur kërkesën ndërsa konkurrenca nxehet mes prodhuesve të automjeteve elektrike.

Drejtori ekzekutiv i Volvo Cars, Jim Rowan, ka thënë se grupi nuk kishte nevojë të ndiqte Tesla-n për uljen e çmimeve të automjeteve elektrike, pasi kërkesa e tregut ishte e shëndetshme./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Ford arrin marrëveshje me Tesla për të fituar qasje në stacionet e tyre të karikimit

Published

on

Ford Motor bëri të ditur se ka arritur marrëveshje me Tesla e cila do t’i lejojë pronarët e veturave elektrike të saj të kenë qasje në mbi 12 mijë njësi të Tesla Supercharger në Amerikën e Veriut që nga fillimi i vitit 2024.

Lidhja midis rivalëve e bën Ford-in prodhuesin e parë të madh të veturave që përqafon standardin e karikimit të Tesla-s, duke i dhënë prodhuesit të automjeteve qasje në rrjetin më të madh të Superchargers me shpejtësi të lartë në Shtetet e Bashkuara.

Qasja në stacionet e karikimit deri më tani konsiderohet si një nga pengesat kryesore në pranimin më të gjerë të veturave elektrike, kanë deklaruar analistët e tregut, shkruan Reuters, përcjell Telegrafi.

Tesla nëntorin e vitit të kaluar ka bërë të ditur se do të hapte modelin e vet të tarifimit për prodhuesit e tjerë të automjeteve dhe operatorët e rrjetit të tarifimit.

Një përshtatës i zhvilluar nga Tesla do t’u sigurojë Ford EV-ve të pajisura me portin e Sistemit të Karikimit të Kombinuar (CCS) qasje në Superchargers V3 të Tesla.

Ford do t’i pajisë veturat elektrike të ardhshme me standardin e karikimit të Tesla-s, duke hequr nevojën për një përshtatës për qasje të drejtpërdrejtë në Tesla Superchargers, duke filluar nga viti 2025.

“Ideja është që ne nuk duam që rrjeti i Tesla Supercharger të jetë si një kopsht me mure. Ne duam që ai të jetë diçka që mbështet elektrifikimin dhe transportin e qëndrueshëm në përgjithësi”, tha drejtori ekzekutiv i Tesla, Elon Musk, gjatë një bisede në Twitter Spaces me drejtorin ekzekutiv të Ford, Jim Farley./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending