Connect with us

Infrastrukturë

Fillon të asfaltohet rruga 11 km Gjilan-Kllokot

Published

on

Projekti në vlerë mbi 4.2 milionë euro arrin gjatësinë prej 11 km.

Ky projekt ka pësuar ndryshime dhe është bërë riprojektimi, në të cilin janë shtuar 7000m gjatësi gypa të kanalizimit atmosferik si dhe trotuare në fshatin Livoç.

“Punimet po ecin me ritme të shpejta edhe gjatë mesnatës, ndërkaq asfaltimi do të vazhdojë edhe në ditët në vijim deri në përfundimin e tërësishëm të këtij segmenti, për të qenë gati për lëvizje të automjeteve.”, deklaroi kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Aliu: Në vjeshtë nisin ndërtimet e objekteve banesore për banim social

Published

on

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka thënë se gurthemeli për ndërtimin e katër objekteve banesore për banim social dhe të përballueshëm do të vihet në vjeshtë.

Pas miratimit të projektligjit për banim social dhe të përballueshëm, ministri Aliu ka thënë se deri tash kanë aplikuar 13 komuna për identifikimin e lokacionit për ndërtimin e objekteve banesore, ku në katër sosh do të hapet tenderi në shtator, kurse në nëntë komuna të tjera janë ende në fazën e dizajnimit të projektit.

Duke arsyetuar realizimin e këtij projekti në fundin e mandatit të qeverisë, Aliu ka theksuar se s’kanë mundur të hyjnë në fazën e realizimit të projektit pa pasur studime dhe fazë përgatitore.

Aliu ka theksuar se banesat për banim social do të mbeten në pronësi të shtetit dhe do të menaxhohen nga komunat, kurse te banimi i përballueshëm mund të aplikojnë çiftet e reja dhe punëtorët e administratës nga komunat përkatëse./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Pronat e sekuestruara të Radoiçiqit i kalojnë Policisë së Kosovës

Published

on

Me ndryshim-plotësimet e një udhëzimi administrativ, të miratuara të mërkurën nga Qeveria e Kosovës, pronat e sekuestruara të biznesmenit serb nga veriu i Kosovës, Millan Radoiçiq, do t’i jepen në shfrytëzim Ministrisë së Brendshme të Kosovës, përkatësisht Policisë së Kosovës.

Radoiçiqin, Kosova e kërkon si të dyshuar për organizimin e sulmit të armatosur në fshatin Banjskë të Zveçanit, shtatorin e kaluar.

Në këtë sulm mbeti i vrarë një polic i Kosovës, ndërsa në përleshjet e armatosura që pasuan, u vranë edhe tre sulmues serb.

Radoiçiq besohet se është i lirë në Serbi.

Gjatë një aksioni në prill, Agjencia për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara ose të Konfiskuara e Kosovës sekuestroi dy prona të paluajtshme në Mitrovicën e Veriut, një restorant dhe një banesë, si dhe një vilë në komunën e Zubin Potokut – që të gjitha në pronësi të Radoiçiqit.

Duke folur në mbledhjen e Qeverisë të mërkurën, ministrja e Drejtësisë e Kosovës, Albulena Haxhiu, tha se këto prona, aktualisht, janë nën menaxhim të ministrisë që udhëheq ajo, përkatësisht Agjencisë për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara ose të Konfiskuara të Kosovës.

Haxhiu tha se ndryshimet në udhëzimin administrativ janë të rëndësishme, sepse i eliminojnë procedurat e tejzgjatura për dhënien me qira të pasurive të sekuestruara dhe të konfiskuara, kur ato i kërkon një institucion publik ose organ shtetëror./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

A është e mundur të ndërtohen 1.5 milionë shtëpi të reja në Angli gjatë mandatit të Keir Starmer?

Published

on

Qeveria e sapozgjedhur e Keir Starmer në Mbretërin e Bashkuar ka bërë premtime të mëdha për rritjen e ofertës së banesave në Angli pa shpjeguar siç duhet pse dëshiron ta bëjë këtë.

Javën e kaluar qeveria e re e Mbretërisë së Bashkuar shprehu prioritetet e saj në Fjalimin e Mbretit, me strehimin që rrëmbeu shumicën e titujve. Partia Laburiste e Keir Starmer-it fitoi zgjedhjet e përgjithshme me një manifest përgjithësisht të lehtë mbi specifikat, por ajo bëri një premtim shumë të qartë në këtë drejtim: 1.5 milionë shtëpi të reja do të ndërtohen në Angli gjatë mandatit të tij të parë.

Ky është një objektiv i vështirë. Do të përfaqësonte një rritje prej 50 për qind të prodhimit të sotëm, në një kohë kur shifrat janë në rënie. Një treg i trazuar banesash, një mungesë e madhe aftësish, një industri MMC [metodat moderne të ndërtimit] që duket e vdekur në ujë, një krizë financiare në sektorin e banesave sociale, një zinxhir furnizimi global shumë i paqëndrueshëm dhe gjysmë duzinë faktorë të tjerë makroekonomikë do të bëjnë është shumë e vështirë për t’u arritur.

Mes shumë debatesh, rrallë bëhet një pyetje më themelore: pse ta bëjmë fare?

Por mes debateve të shumta rreth asaj nëse dhe si qeveria e re duhet t’i qaset më së miri sfidës, rrallë bëhet një pyetje më themelore, domethënë: pse ta bëjë fare? Ekziston një konsensus politik për rritjen e ndërtimit të shtëpive, por shumë më pak marrëveshje për atë që ne duam të arrijmë një vëllim më të madh të ndërtimit të shtëpive.

Me pak fjalë, dhe për të përdorur zhargon biznesi pak të bezdisshëm, 1.5 milionë shtëpi përfaqësojnë një rezultat, jo një rezultat. Ndërtimi i 1.5 milionë shtëpive nuk është njësoj si zgjidhja e krizës së strehimit.

Studioni retorikën politike rreth ndërtimit të shtëpive dhe tentoni të gjeni tre rezultate të veçanta që politikanët kanë në mendje kur flasin për ndërtimin e shtëpive të reja.

E para është rritja e ekonomisë. Ky – mund të argumentoni me ndonjë justifikim – priret të jetë objektivi kryesor i kancelarëve, duke përfshirë edhe atë aktual.

Nuk është e vështirë të kuptosh pse: një zinxhir i gjatë njerëzish janë të punësuar në procesin e ndërtimit të çdo shtëpie dhe rritja vazhdon kur dikush hyn dhe e mbush atë me TV me ekran të sheshtë, frigoriferë, mobilje IKEA dhe foshnja. Çdo njësi e re banimi është një gjenerues i rritjes, dhe ekonomia e kësaj është e përcaktuar mirë.

Më e mira që mund të shpresohet vërtet në këtë kontekst është se arritja e objektivit të 1.5 milion shtëpive ndihmon në mbajtjen e çmimeve të banesave të qëndrueshme – ose të paktën më të qëndrueshme se sa kanë qenë në dekadat e fundit – dhe pagat rriten në të njëjtën kohë, gjë që redukton përballueshmërinë raporti pak.

Tani, kjo nuk është një gjë e keqe për të shpresuar. Por kur një brez i ri dhe i dëshpëruar dëgjon premtimin e Starmer-it për ta bërë blerjen e një shtëpie më të përballueshme, ata ndoshta e marrin këtë si një rënie të shpejtë dhe të qëndrueshme të çmimeve dhe kjo thjesht nuk do të ndodhë vetëm me furnizimin e ri. Në fakt, pasojat katastrofike ekonomike dhe goditjet politike që do të rezultonin nëse do të ndodhnin, pothuajse me siguri do t’i kushtonin Starmerit punën e tij.

Por ndërtimi i shtëpive i shitet publikut si më shumë sesa thjesht gjenerim i rritjes. Na është thënë gjithashtu se do ta bëjë më të lirë për të rinjtë e mbyllur jashtë tregut të banesave për të blerë dhe (madje edhe më mjegullt) do t’i japë fund krizës së strehimit në përgjithësi.

Përfundimi i krizës së strehimit duhet të jetë një nga misionet fabulare të kësaj qeverie të re. Por një plan për ta bërë atë kërkon shumë më tepër sesa një plan i thjeshtë për të rritur ofertën.

Opinion i shkruar nga Peter Apps, i cili është një gazetar me bazë në Londër, i specializuar në strehimin social./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending