Connect with us

Aktuale

Ferrari hap dyqanin e rinovuar me një super enterier në Milano  

Published

on

Gjigandi i prodhimit të automjeteve Ferrari ka hapur dyqanin e ri kryesor në Milano.

E rinovuar plotësisht dhe rikonfiguruar, hapësira shtrihet në një zonë shitjeje prej pothuajse 900 metra katrorë, e rregulluar në tre nivele, e lidhur në mënyrë harmonike në një dimension fluide dhe dinamik, e karakterizuar nga koncepti i ri i dyqanit i aplikuar tashmë në rinovimin e parë të anijes Maranello përuruar në qershorin e kaluar.

Rinovimi i është besuar studios së arkitekturës Sybarite në Londër, interpretimi i ambienteve të brendshme në Milano ndërthur edhe një herë vlerat e inovacionit, stilit dhe performancës.

Rezultati është një qark eksperimental i përbërë nga shtresa të shumta materialesh, imazhesh dhe frymëzimesh që zhytin legjendën, hijeshinë dhe elegancën e universit Ferrari në konceptimin më bashkëkohor të hapësirës së galerisë komerciale.

Kodet e dizajnit dhe materialet ikonike të vizionit të ri të markës me pakicë rishfaqen në Milano, të riformuluara dhe të përshtatura me vendndodhjen e përsosmërisë përmes një evolucioni strukturor dhe skenografik me ndikim të madh vizual. Harkat e fasadës së ndërtesës janë të ndara nga dritaret e kuqe që festojnë ngjyrën simbolike të Ferrarit, duke u zbehur në transparencë, që përfaqësojnë vlerat e shpejtësisë dhe performancës. Me të hyrë në dyqan, muret përshkruajnë një kolonadë terrakote perimetrike të kontrastuar në mënyrë elegante me mure me tulla prej balte të bardhë.

Atriumi qendror dominohet nga një makinë me madhësi të plotë të Formula 1: makina, e pezulluar midis kateve të ndryshme, është një kopje besnike e së njëjtës makinë me të cilën Michael Schumacher fitoi Kampionatin Botëror në 2002.

Dyqani mirëpret vizitorin në një shteg të hapur dhe të përforcuar në të cilin çdo cep parashikon dhe zbulon perspektivën tjetër, duke stimuluar një ndjesi të zbulimit të vazhdueshëm, horizontalisht dhe vertikalisht.

Çdo mjedis, i dallueshëm, por plotësues i të tjerëve, përmban tregimin e vet dhe funksionin e tij ekspozues, duke kompozuar në të njëjtën kohë një narracion koherent dhe fleksibël që shkon nga shpirti i garave të Cavallino deri te koleksionet e reja të modës të krijuara nga Drejtori Krijues. Rocco Iannone.

Ana e djathtë e katit përdhes strehon një ekran tabelash mbi të cilën rrjedhin video dhe imazhe që kujtojnë lidhjen midis Scuderia dhe botës së kinemasë, me paraqitjet e shpeshta të katër rrotave të Maranello në filmat autorë; nga tavani varet një strukturë alumini e krehur e frymëzuar nga linjat e montimit të fabrikës Maranello si një metaforë për lidhjen e vazhdueshme midis njeriut dhe makinës./ Media Ndërtimi.

Aktuale

Aktakuzë ndaj dy zyrtarëve të Komunës së Suharekës për projektin e Ndërtimit dhe renovimit të objekteve sportive e kulturore

Published

on

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, sot më datë 20.06.2024, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve B. B., dhe B. K., për shkak se sipas Prokurorisë në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”.

Sipas aktakuzës, të pandehurit B. B., dhe B. K., kanë cilësinë e personave zyrtarë.

Sipas Prokurorisë i pandehuri B. B. në cilësinë e menaxherit të kontratës, për projektin: “Ndërtimi dhe renovimi i objekteve sportive dhe kulturore”, ndërsa i pandehuri B. K. në cilësinë e Mbikëqyrësit të projektit të njëjtë.

Gjithnjë sipas aktakuzës prej datës 22.05.2018  e deri më datë 22.10.2018, në Suharekë, të akuzuarit i kanë tejkaluar detyrat e tyre zyrtare lidhur me këtë projekt.

“Gjatë kësaj kohe në kundërshtim me Rregullat dhe udhëzuesit operativ të Prokurimit Publik, pa miratimin e kryetarit të Komunës së Suharekës, i pandehuri B. K., ndryshon, ndërsa i pandehuri B. B., i aprovon paramasat dhe parallogaritë gjatë ekzekutimit të punimeve”.

Tutje, në aktakuzë thuhet se të akuzuarit – poligonet sportive në fshatin Peqan, Sllapuzhan dhe Buzhalë, në vend të rrethojave të poligoneve sportive me profil metalik të plastifikuar ndryshojnë paramasat në rrethoja – profile metalike të zinkuara, në poligonin sportiv në fshatin Buzhalë, ndryshojnë paramasën dhe parallogarinë, ashtu që në vend të shtrimit të fushës sportive me beton, bëjnë shtrimin e fushës sportive me barë natyror.

“Me këto veprime Komunës së Suharekës i shkaktojnë dëm të material në shumë prej 6 mijë e 839 euro, ndërsa operatorit ekonomik me seli në Prishtinë, i mundësojnë përfitim të dobisë materiale në shumë prej 6 mijë e 839 euro|.

Lidhur me çështjen, prokurori i ka propozuar Gjykatës që pas mbajtjes së shqyrtimit gjyqësor, administrimit të provave dhe vlerësimit të tyre, të pandehurit e lartcekur për veprën penale për të cilën akuzohen të shpallen fajtorë dhe të dënohen sipas ligjit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Shpëlarja e parave e financimi i terrorizmit, rrezik nga Projektligji për kripto-asetet – BQK-ja do t’i mbikëqyr

Published

on

Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti të enjten ka mbajtur dëgjim publik për Projektligjin për kripto-asetet, me ç’rast u theksua nevoja për  miratimin e ligjit në Kuvend, raporton Ekonomia Online. Anëtarja e Komisionit për Ekonomia, Mimoza Kusari-Lila, tha se ky projektligj ka filluar nismën me dëgjimin e parë publik në muajin gusht të vitit 2021, ndërsa ka vazhduar në korrik 2022, teksa shtoi se këtë projektligj e ka mbështetur edhe Këshilli i Evropës.

“Janë bërë më shumë se dy vite kur nisma për kripto-asetet është filluar, deri më tani në këtë proces janë mbajtur dy dëgjime publike, i pari është mbajt në gusht 2021 për të diskutuar për idenë, i dyti është mbajt një vit më pas në korrik 2022-ës për një draft. KE-ja, përmes ekspertëve ka mbështetur grupet e punës, fokusi ka qenë të punohet kundër pastrimit të parave. Ky ligj ka për qëllim ruajtjen e kripto-aseteve”, tha Kusari-Lila.

Përfaqësuesi i BQK-së, Ervin Mala, tha se kanë filluar diskutimet për organizimin dhe ndarjen e resurseve dhe akteve ligjore.“Banka Qendrore do të ketë rolin për monitorimin e të gjithë operatorëve që do të merren në këto asete”, tha ai.

Deputeti nga AAK-ja, Pal Lekaj, tha se Qeveria duhet të ketë monitorimin e kësaj paraje në mënyrë që të mos keqpërdoret.

“Sa i përket kriptove, janë globale dhe ne duhet patjetër t’i standardizojmë ligjet në fjalë, ne duhet të kemi një licencim të tyre e kontroll, nuk besoj se ka dikush kompetencë tjetër përveç BQK-së. Qeveria duhet të ketë monitorim të parasë, të mos ketë shpëlarje të parave dhe të mos financohet terrorizmi. Duhet të regjistrohen individët qe kanë të bëjnë me asetet të mbrohen të dhënat dhe të ruhen transaksionet”, tha Lekaj.

Vyrtyt Ibrahimaga, avokat, tha se në draftin e parë janë përfshirë kushte që iu mungon rregullimi me akte nënligjore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Më shumë se 100 breshka “gjigante” u desh të largohen nga strofullat në vendin ku po ndërtohet një fabrikë e Hyundait në Savannah

Published

on

Ndërtimi i fabrikës së prodhimit të automjeteve elektrike të Hyundai Motor Company, me vlerë 7.6 milionë dollarë, pranë Savannah, është bërë një lajm kombëtar.

Dhe lajmi nuk ka të bëjë me prodhimin e ndonjë veture apo diçka të tillë, por diçka krejt tjetër.

Kjo pasi që breshkat që jetonin në zonë ishin hequr nga vendi në koordinim me Shërbimin e Peshkut dhe Kafshëve të Egra të SHBA-së dhe Divizionin e Burimeve të Jetës së Egër të Georgias.

Në total, 106 breshka u mblodhën dhe u transportuan rreth 30 milje në bazën e ushtrisë Fort Stewart, tha Rick Lavender, një zëdhënës i WRD, një agjenci brenda Departamentit të Burimeve Natyrore.

Breshkat Gopher, të cilat mund të arrijnë deri në 40 centimetra në gjatësi dhe zakonisht jetojnë 40 deri në 60 vjet, klasifikohen si të kërcënuara në pjesë të Alabama, Luiziana dhe Mississippi, por jo në seksionin lindor të gamës së tyre, që përfshin Georgia, Florida, Karolina e Jugut dhe një pjesë e Alabamës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending