Connect with us

Infrastrukturë

Familjes me 4 anëtarë shurdhmemecë i dëmtohet shtëpia nga rrëshqitja e dheut në Gjakovë

Published

on

Familjes së Ali Ahmetit në Batushë të Gjakovës iu rrëzua muri i shtëpisë nga shembja e dheut e shkaktuar nga reshjet e mëdha të shiut më 21 nëntor.

Dheu kishte thyer murin dhe kishte depërtuar në kuzhinën e shtëpisë.

Dëmtimi i shtëpisë e rëndoi edhe më tepër gjendjen e kësaj familjeje, katër anëtarët e të cilës janë shurdhmemecë.

Shtëpia e dëmtuar qëndroi ashtu deri kur familjes i doli krah një shoqatë, e cila, bashkë edhe me mjete vetanake të familjes, e rregulluan murin.

Gani Ahmeti, vëllai i Ali Ahmetit, i cili jeton në shtëpi tjetër por në të njëjtin oborr, tregon për Kallxo.com që tre ditë kanë bërë për të hequr dheun nga kuzhina dhe oborri.“Ka ndodhur para tre jave atëherë kur ishin shirat e mëdhenj, të rrëmbyeshëm, që ranë në mënyrë të vazhdueshme. Ka rrëshqit dheu.

Fatmirësisht, ka qenë ditë kur e ka thyer murin, personat janë larguar, kanë ikur, masandej kemi thirrë bagerin e ka hequr dheun tre ditë me radhë” – tha ai.

Gani Ahmeti bëri të ditur që dheun e kanë hequr edhe më parë ndërsa kjo ishte hera e tretë e rrëshqitjes.

Ai ishte aty për t’i ndihmuar vëllait pasi katër anëtarët e familjes janë shurdhmemecë.

“Këta janë persona me aftësi të kufizuara, vëllai është shurdhmemec, të shoqen e ka ashtu, edhe dy djemtë i ka. Domethënë vetëm një person prej tyre, vajza e tyre, është në gjendje normale, gjithë të tjerët janë me aftësi të kufizuara.

Ka ndodh tre-katër herë e kem sanu, e kemi heq dheun, verës bile ka shkuar shuma diku deri në 3 mijë euro, sepse kemi hequr shumë kamionë me dhe, por prapë se prapë kur po vjen koha e keqe, shiu, po rrëshqet dheu po bëhet gjendja qysh është bërë”- u shpreh ai.

Ai tha se personalisht nuk ka kërkuar ndihmë nga Komuna por ata kishin qenë aty për ta shikuar dhe se rastet emergjente iu kishin thënë se nuk kanë fond për t’u ndihmuar./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Çmimet e apartamenteve në Tiranë si dhe në zonat bregdetare vijojnë të shtrenjtohen

Published

on

Gjatë muajve të parë të 2024, në zonat periferike të Tiranës, është shënuar rritja më e fortë e çmimeve të shitjes së apartamenteve. Tendencë në rritje ka pasur edhe te pronat në zonat qendrore.

Por ky çmim a është në raport të kërkesës për këtë treg? Për SCAN ndërtuesi Artur Roshi ka thënë se kosto për 1 metër katror ndërtim varion nga 700-850 euro, prandaj nuk duhet të abuzohet me çmimet.

“Kosto varion nga 700-850 euro/m2, duke përfshirë pronarë, taksa e çdo gjë. Ti nuk mund ta marrësh dhe ta shesësh 2-fish, sepse ndërtimi nuk është thjesht tregti, aq më tepër kur flasim për njësi të sipërfaqes, që do të thotë se milionat aty janë të shumta.

Është mekanizmi i ekonomisë së tregut që duhet të funksionojë në bazë të kërkesë-ofertës”- thotë ndërtuesi dhe inxhinieri Artur Roshi.

Ndërsa Armand Shkembi, administrator i një agjencie imobiliare thotë se çmimet janë rritur fiktivisht, por pritshmëritë sipas tij janë për ulje të çmimeve në vitet 2025-2026

“Fundi i Bulevardit-Paskuqan është në çmimet 900-1000 euro/metër, ndërsa të tjerat madje dhe zona e Astirit që ka qënë 1000, ka shkuar 1200-1300/metër. Pra sa më afër qendrës, “qielli’’ është limiti.

Nga Durrësi e Shëngjini është 1300-1500 m2,  Dhërmiu fillon nga 2500- 4500 euro metri katror”- thotë Shkembi. Sa i takon sigurisë, Roshi dhe Shkembi kanë thënë se me përmirësimin e legjislacionit cilësia është rritur./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Kontraktori kinez i tuneleve pretendon rekord të ri në drejtimin e tunelit të autostradës së Gjeorgjisë

Published

on

China Railway Tunnel Group ka pohuar po punon për shpimin rekord të një tuneli të ri gjatë ndërtimit të autostradës së re në Gjeorgji.

Kompania tha se kishte arritur një përparim maksimal mujor prej 426 metrash në tunelin Gudauri në autostradën KK Veri-Jug të Gjeorgjisë.

Ky ishte një rekord në ndërtimin e tunelit TBM me diametër të madh, duke tejkaluar maksimumin e njohur më parë të industrisë prej 320 metrash në muaj, pohoi ai.

Për projektin ka përdorur TBM Kaukazi, i cili është 182 metra i gjatë dhe peshon 3900 ton. Ka një shtytje maksimale prej 22.600 ton dhe fuqi totale prej 9.900 kilovat. Kompania pretendoi se me një diametër gërmimi prej 15.08 metrash, është një nga më të mëdhenjtë e këtij lloji.

Autostrada me dy kate, me dy karrexhata KK Highway është 22.7 km e gjatë dhe seksioni 1 i lotit 10 km, i cili përfshin tunelin Gudauri 8,860 m të gjatë, po ndërtohet nga China Railway Tunnel Group.

China Railway Tunnel Group tha se e kishte përfunduar tunelin përpara afatit. Pasi të përfundojë, autostrada e re pritet të shkurtojë kohën e udhëtimit përgjatë shtrirjes nga një orë në 20 minuta./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Rindërtimi i Ukrainës “duhet të fillojë tani”

Published

on

Mesazhi nga konferenca e Rindërtimit të Ukrainës në Intermat ishte se përpjekjet e rindërtimit kishin filluar tashmë dhe kontraktorët dhe furnitorët duhet të përfshiheshin tani në vend që të prisnin përfundimin e luftës.

Nataliia Kozlovska, zëvendësministrja e Ukrainës për komunitetet, territoret dhe zhvillimin e infrastrukturës, tha në ngjarjen e mbushur plot se puna e rindërtimit kishte vazhduar që në fillim të konfliktit dhe se shkalla e punës së kërkuar ishte e madhe.

“Prej sot, pushteti lokal na thotë se më shumë se 360.000 struktura janë shkatërruar nga Rusia, dhe shumica janë banesa”, tha Kozlovska.

Ajo tha se Ukraina po synonte të ndërtohej më mirë; “Ne duhet të rindërtojmë me metoda inovative…dhe na duhet një përpjekje gjithëpërfshirëse evropiane. Ukraina mund të bëhet një platformë për qasje inovative.”

Vlerësimi i fundit i Bankës Botërore për kostot e rindërtimit është pothuajse 500 miliardë dollarë, me 100 miliardë dollarë prej tyre në formën e materialeve të ndërtimit dhe makinerive.

Ambasadori i Ukrainës në Francë, Vadyn Omelchenko, tha se presidenti Zelenski kishte filluar të fliste për rindërtimin edhe gjatë muajve të parë të luftës; “Ishte e çuditshme të dëgjoje. Presidenti tashmë po priste me padurim.”

Omelchenko tha se presidenti francez Macron ka qenë mbështetës që në fillim, “Mesazhi i tij për kompanitë franceze ishte, ne duhet të shkojmë tani, jo kur lufta të ketë përfunduar”.

Konferenca dëgjoi nga një përfaqësuese e qeverisë rajonale të Kievit, Mykyta Gerashchenko, rreth punimeve të rindërtimit në vazhdim, me 17,600 struktura të rindërtuara nga më shumë se 29,000 të shkatërruara ose të dëmtuara në rajon që nga fillimi i luftës, duke përfshirë më shumë se 17,000 shtëpi të reja.

Një fushë e punës është ndërtimi i strehimoreve brenda çdo shkolle për të lejuar vazhdimin e mësimdhënies personalisht. Pothuajse 1200 struktura të tilla janë përfunduar tashmë në Kiev, por nevojiten qindra të tjera./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending