Connect with us

Art

Expo City Dubai do të mirëpresë përsëri vizitorët më 1 shtator përpara rihapjes së plotë

Published

on

Përpara hapjes zyrtare të faqes Expo City Dubai më 1 tetor, organizatorët kanë njoftuar se vizitorët do të kenë mundësinë të zbulojnë dy nga pavionet tematike të Expo: Alif dhe Terra duke filluar nga 1 shtatori, duke shënuar inaugurimin e saj. Para-lansimi do të ketë gjithashtu akses në Garden in the Sky, një platformë 360 gradë që ofron pamje panoramike të Dubait.

Organizatorët e Expo City Dubai deklaruan se “megjithëse disa punë tranzitore janë ende duke u kryer, pjesa më e madhe e sferës publike të Expo City Dubai do të jetë e hapur dhe nuk është e kufizuar për t’u vizituar”.

Programi i Shkollës Expo do të jetë gjithashtu një pjesë integrale e përvojës, duke ofruar një “koleksion mahnitës dhe në rritje të përvojave zhytëse akademike, ekspozitave dhe punëtorive interaktive, duke theksuar temat e pavioneve”.

Strukturat e shquara të sitit si Plaza Al Wasl, Shatërvani Surreal, Pavijoni i Grave dhe Pavijoni i Vizionit do të hapen në tetor. Nga fundi i vitit, Pavioni i Opportunity do të bëhet Muzeu i Dubait Expo 2020, duke shfaqur historinë dhe ndikimin e World Expos. Biletat e hyrjes do të kushtojnë 50 Dhs për person për vend, dhe janë të disponueshme ose në faqen e internetit të Expo ose në katër zyrat e biletave të Expo City Dubai që nga 1 shtatori.

Pas një viti vonesë për shkak të pandemisë mbarëbotërore, Expo 2020 Dubai u përurua më 1 tetor 2021. Ngjarja u mbajt për herë të parë në Lindjen e Mesme dhe u fokusua në arkitekturë, kulturë dhe inovacion, me mbi 191 pjesëmarrës kombëtarë. Pavionet e ekspozuara u ndanë në tre rrethe: Lëvizshmëria, Qëndrueshmëria dhe Mundësitë, ku secili tregon se si vendi i tyre ka kontribuar dhe do të kontribuojë në të ardhmen për temën e tij përkatëse.

Përveç pavioneve kombëtare, çdo rreth kishte pavijonin e vet tematik: Pavijonin e Qëndrueshmërisë “Terra” nga Grimshaw, Pavijonin e Lëvizshmërisë “Alif” nga Foster + Partners dhe Pavijonin e Opportunity “Mission Possible” nga AGi Architects./Media Ndërtimi.

Art

Në Galerinë Kombëtare tregohet ‘Rrugëtimi Modernist i piktorit Gjelosh Gjokajt’

Published

on

Në Galerinë Kombëtare të Kosovës është hapuar ekspozita ‘Rrugëtimi Modernist i Gjelosh Gjokaj’, kuruar nga Shkëlzen Maliqi.

Imazhet e artit të hershëm Gjokajt u referohen kujtesave adoloshente të tija nga Lufta e Dytë Botërore, por gjejnë vazhdimësi anksioze edhe që trajtojnë kërcënimet katastrofike të Luftës së Ftohtë nga mesi i shekullit XX që kërcënonte me shpërthim të luftës bërthamore dhe asgjësimin e njerëzimit.

Ky ndikim devijues i teknicizmit të keqpërdorur më veprat e viteve 70-ta dhe 80-ta të Gjokajt sikur trajton një teme aktuale edhe sot, mbi sfidën që njeriut i vjen nga robotët me intelegjencë artificiale. Në këtë aspekt pikturat e Gjokajt replikojnë përmes imazheve tematizimin heidegerian të sfidave të njerëzimit modern.

Filozofi gjerman Martin Heidegger në vitet e 50-të shkruante mbi “të shkretuarit e tokës” dhe “shndërrimin e njeriut në lëndë të parë” ose “në subjekt shfrytëzimi”.

Seria me buste dhe “koka që mbijnë” të Gjokajt, ku ai skicon imazhe groteske të riparimit apo rindreqjes shkel e shko të njeriut, duken sikur ilustrime të diskursit heidegerian.” – Shkëputur nga teksti kuratorial./Media Ndërtimi

Continue Reading

Art

Rrugëtimi Modernist i Gjelosh Gjokaj në Galerinë Kombëtare të Kosovës

Published

on

Në Galeria Kombëtare të Kosovës hapet ekspozita retrospektivë e artistit Gjelosh Gjokaj, e kuruar nga Shkëlzen Maliqi, të mërkurën, 15 maj në ora 19:00.

Gjelosh Gjokaj (1933-2016) është njëri ndër artistët më të shquar të periudhës së modernizmit shqiptar. Vepra e tij është me vlera të pakapërcyeshme për kulturën e trevave shqiptare dhe të rajonit. Pos në Kosovë dhe Mal të Zi, karrierën e denjë prej artisti Gjelosh Gjokaj e ka zhvilluar edhe në Itali dhe Gjermani, ku për katër dekada ka jetuar dhe vepruar si artist i lirë.

Kjo ekspozitë e organizuar për nderë të 90-vjetorit të lindjes së Gjelosh Gjokajt, përfshinë vepra nga të gjitha fazat e zhvillimit të artit të Gjokajt. Ajo përbëhet nga dy koleksione të mëdha të artit të tij. Koleksioni bazë, me 75 vepra të artistit, është ai i Sead Gjokajt si dhe 18 vepra nga fundusi i Galerisë Kombëtare të Kosovës, që duhet të jetë koleksioni më i madh institucional i veprës së tij.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri me 7 korrik, 2024./Media Ndërtimi

Continue Reading

Art

‘PoDuArtColony’ me ngjyra e stile për pasurimin e artit pamor në Podujevë

Published

on

Në vazhdën e aktiviteteve për nder të 5 Majit- Ditës së Dëshmorëve, është hap ekspozita “PoDuArtColony”. Për organizimin e kësaj ngjarje kulturore u zhvillua një koloni arti për tri ditë në fshatin Orllan, organizuar nga profesoresha e artit Dije Bllaca.

Në këtë koloni të artit morën pjesë 19 piktorë nga e gjithë Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia e Veirut, ku pas tre ditësh punë ata shfaqën pikturat e tyre në ekspozitën e hapur në ambientet e Galerisë së Arteve.

Në këtë ekspozitë ishte i pranishëm Kryetari i Komunës, Shpejtim Bulliqi, drejtoresha e Kulturë, Rinisë dhe Sportit Vlora Humolli-Jashanica dhe drejtorë të tjerë komunal.

Kryetari Bulliqi i uroj piktorët për punën e realizuar gjatë qëndrimit në Orllan, si dhe i siguroj ata se mbështetja institucionale për fushën e artit pamor nuk do të mungojë.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 17 maj nga ora 11:00 deri në 16:00./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending