Connect with us

Aktuale

Ekonomia më e madhe në botë rrezikon të shembet, Kina përballet me temperatura ekstreme dhe krizë energjetike

Published

on

Prej disa javësh, një krizë energjetike e shkaktuar nga i nxehti rekord dhe i përcjellur nga thatësira ka shkaktuar dëme të mëdha në provincën jugperëndimore Sichuan, në të cilën jetojnë 80 milionë banorë.

Kjo krizë ka shkaktuar mbylljen e fabrikave, ndaljen e energjisë në metro si dhe në shtëpi e zyre të qytetarëve, e po ashtu edhe ngordhjen e mijëra shpendëve dhe peshqve në fermat e goditura nga ndërprerja e energjisë elektrike.

Në vendin që krenohet për rritjen ekonomike dhe stabilitetin e krijuar, kriza me energji elektrike ka ardhur si shok për qytetarët të cilët në dekadat e fundit janë mësuar me kushte të mira jetese dhe infrastrukturore.

Por tani ndryshimet klimatike po rrezikojnë që kjo të ndryshojë.

Temperaturat e larta të cilat po shënohen në Kinë janë më të lartat në 60 vitet e fundit, ku prej 70 ditësh në qindra stacione meteorologjike po shënohen temperatura që nuk janë shënuar më parë.

Dhe kjo rrezikon Kinën, pasi numri i lartë i popullsisë dhe zhvillimi i hovshëm i ekonomisë mund të përballet me dëme dhe humbje të mëdha nëse vendi rrezikon të përballet me mungesë të energjisë elektrike.

“Këto të ashtuquajtura ngjarje ekstreme të motit do të kenë ndikim më të madh në jetën tonë dhe në furnizimin me energji elektrike” thotë Li Shuo, këshilltar për klimën në organizatën Greenpeace në Beijing.

Ai shton se” ne të gjithë duhet të rikonsiderojmë nëse këto ngjarje ekstreme do të bëhen normalja e re”

Ekspertët thonë se kriza energjetike në Sichuan është një shembull se sistemi energjetik i Kinës nuk është i fuqishëm sa duhet për të përballuar sfidat e krijuara nga ndryshimet klimatike.

E disa prej tyre besojnë se Kina është duke shkuar në rrugën e duhur të reformave, mirëpo disa të tjerë frikësohen se nëse Kina i kthehet ndërtimit të termocentraleve me qymyr për të siguruar energji, kjo do të rrezikojë premtimin e Kinës për të ulur emetimin e karbonit deri në vitet 2030 dhe 2060./Media Ndërtimi

Aktuale

Skanska shet aksionet për 115 milionë dollarë

Published

on

Gjigandi suedez i ndërtimit Skanska ka shitur aksionet e tij të pronësisë në Terminalin B të Aeroportit LaGuardia në Nju Jork për 115 milionë dollarë.

Skanska drejtoi projektimin dhe ndërtimin e ndërtesës së terminalit si pjesë e një partneriteti publik-privat (PPP) me Autoritetin Portual të Nju Jorkut dhe Nju Xhersit për të rizhvilluar aeroportin, i përfunduar në 2022.

Ishte gjithashtu projekti i parë i aeroportit në botë që mori certifikatën LEED v4 Gold për projektimin dhe ndërtimin e ndërtesave.

Partnerët e LaGuardia Gateway fillimisht ranë dakord të marrin përsipër operacionet e Ndërtesës së Terminalit Qendror në aeroport, e hapur në vitin 1964, dhe të projektojnë, ndërtojnë, financojnë, operojnë dhe mirëmbajnë një terminal zëvendësues me qira deri në vitin 2050.

Projekti u financua duke përdorur kapitalin e vet, borxhin, tarifat e objekteve të pasagjerëve, shitjet me pakicë dhe të ardhurat e linjave ajrore.

Tani Skanska ka shitur të gjithë aksionin e saj 32% në LaGuardia Gateway Partners partnerëve të tjerë ekzistues, MI LaGuardia CTB dhe Vantage Airport Group (Nju Jork).

Kjo është shitja e dytë e një aksioni në një aeroport ndërkombëtar të profilit të lartë në pak më shumë se një javë, pasi Ferrovial shiti 25% të interesit të saj në Heathrow të Londrës në MB Fondit të Investimeve Publike Saudite për 3 miliardë dollarë. Të dyja vijnë në një kohë kur financimi i borxhit është bërë më i shtrenjtë për shkak të rritjes së normave të interesit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

“Open House Tirana” organizohet më 8 dhjetor në Tiranë

Published

on

“Open House Tirana” është iniciuar nga Fondi i Arkitekturës në Shqipëri në bashkëpunim me Shoqatën e Arkitektëve të Shqipërisë (SHASH), dhe me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës.

Kjo ngjarje do të organizohet më datën 8 dhjetor nga ora 16:00, në Villa Ekrem Bardha, Rruga Papa Gjon Pali II, Tiranë.

Kjo nismë synon të vlerësojë diversitetin arkitektonik dhe trashëgiminë kulturore të qytetit të Tiranës, duke hapur dyert e një numri të gjerë institucionesh, banesash, monumentesh kulturore dhe strukturash./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Disa shtete premtojnë të mbyllin termocentralet me qymyr

Published

on

Disa vende u zotuan në COP28 në Dubai, për të hequr gradualisht impiantet e qymyrit të cilat identifikohen se kontribuojnë kaq shumë në ngrohjen globale. Shtetet e Bashkuara gjithashtu u angazhuan në fundjavë ndaj idesë për të hequr gradualisht termocentralet e qymyrit, duke u bashkuar me 56 vende të tjera në shuarjen e zakonit të qymyrit që është një faktor i madh në ngrohjen globale.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së, John Kerry, njoftoi se Amerika po i bashkohej Aleancës Fuqizimi të së kaluarës së Qymyrit, që do të thotë se Administrata e Biden angazhohet të mos ndërtojë impiante të reja qymyri dhe të heqë gradualisht termocentralet ekzistuese. Asnjë datë nuk u dha se kur do të duhej të dilnin termocentralet ekzistuese, por veprimet e tjera rregullatore të Bidenit dhe angazhimet ndërkombëtare tashmë në punë kishin nënkuptuar mungesën e qymyrit deri në vitin 2035. “Ne do të punojmë për të përshpejtuar largimin e pandërprerë të qymyrit në të gjithë botën, duke ndërtuar ekonomi më të forta dhe komunitete më elastike,” tha Kerry në një deklaratë, duke shtuar se, “Hapi i parë është të ndalojmë së përkeqësuari problemin: ndaloni ndërtimin e ri të pandërprerë. termocentralet e qymyrit.’

Aleanca Powering Past Coal filloi gjashtë vjet më parë dhe kishte 50 vende anëtare deri të shtunën kur Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë të tjerë u bashkuan, tha zëdhënësja e aleancës Anna Drazkiewicz. Të tjerë që bashkohen të shtunën përfshijnë Republikën Çeke dhe Republikën Domenikane. “Tranzicioni i energjisë nuk është një detyrë e lehtë dhe si e tillë kërkon bashkëpunim dhe mbështetje të fortë”, tha ministrja Artane Rizvanolli. “Bashkimi në Aleancën Powering Past Coal rithekson përkushtimin e qartë të Kosovës dhe përpjekjet e vazhdueshme drejt një sektori të energjisë shoqërore të drejtë dhe të pastër.”/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending