Connect with us

Arkitekturë

Dita Botërore e Arkitekturës festohet të hënën e parë të çdo tetori!

Published

on

Në vitin 1996, në Kongresin e Unionit Ndërkombëtar të Arkitektëve të mbajtur në Barcelonë, Spanjë, organizata vendosi që Dita Botërore e Arkitekturës të përkonte me Ditën Botërore të Habitatit të UN-Habitat.

Prandaj, Dita Botërore e Arkitekturës festohet të hënën e parë të çdo tetori, për të festuar përkushtimin e arkitektit për shoqëritë tona, ekosistemet tona dhe qytetet tona.

Megjithatë, disa vende anembanë botës mbajtën festimet e tyre kombëtare, duke theksuar momentet e tyre historike. A e dini se Brazili feston Ditën e Arkitekturës në dhjetor duke bërë homazhe për ditëlindjen e Oscar Niemeyer?

Në rend kronologjik, këto vende festojnë Ditën e Arkitekturës në datat e mëposhtme:

Paraguaj: 16 maj

Paraguai feston Ditën e Arkitekturës më 16 maj, duke i bërë homazhe themelit të Shoqatës së Arkitektëve Paraguaj (Asociacion Paraguaya de Arquitectos, APAR) në 1946. APAR shtyu themelimin e shkollës së parë të arkitekturës në vend derisa më në fund ndodhi në 1957.

Peru: 8 qershor

Peruja feston Ditën e Arkitekturës më 8 Qershor, duke theksuar ligjin që lejoi themelimin e Kolegjit të Arkitektëve të Perusë (Colegio de Arquitectos del Perú, CAP) në 1962.

Argjentinë: 1 korrik

Argjentina feston Ditën e Arkitekturës më 1 korrik, duke kujtuar themelimin e Unionit Ndërkombëtar të Arkitektëve (UIA) në 1949.

Venezuelë: 4 korrik

Venezuela feston Ditën e Arkitekturës më 4 korrik, duke i bërë homazhe themelit të Shoqërisë Venezueliane të Arkitektëve (Sociedad Venezolana de Arquitectos, SVA). Në vitin 1966 SVA ndryshoi emrin e saj në Dhoma e Arkitektëve të Venezuelës (Colegio de Arquitectos de Venezuela) dhe vendosi 4 korrikun si ditën zyrtare të festimit.

Kili: 4 gusht

Kili feston Ditën e Arkitekturës më 4 gusht, duke kujtuar themelimin e Dhomës së Arkitektëve (Colegio de Arquitectos de Chile) në vitin 1942. Organizata jep çmimet CA në të njëjtën ditë.

UIA (Unioni Ndërkombëtar i Arkitektëve)

Në vitin 1985, Unioni Ndërkombëtar i Arkitektëve vendosi 1 korrikun si datën zyrtare në homazh të themelimit të tij në Zvicër, 1949. Megjithatë, një sesion pasues i mbajtur në Barcelonë (1996) vendosi që Dita Botërore e Arkitekturës duhet të përkojë me Habitatin Botëror të UN-Habitat Dita.

Kolumbi: 27 tetor

Kolumbia feston Ditën e Arkitekturës më 27 tetor.

Bolivi: 13 nëntor

Bolivia feston Ditën e Arkitekturës më 13 Nëntor, me rastin e shpalljes së Ligjit 1373 të Praktikës Profesionale të Arkitektit në 1992.

Uruguai: 27 nëntor

Uruguai feston Ditën e Arkitekturës më 27 Nëntor si një homazh për themelimin e Shkollës së parë të Arkitekturës në Uruguaj në 1915.

Brazil: 15 dhjetor

Brazili shënon 15 dhjetorin si Ditën e Arkitekturës, duke festuar ditëlindjen e Oscar Niemeyer./Media Ndërtimi.

Arkitekturë

Biblioteka më e madhe në botë në Shangai ndër projektet më të mira të arkitekturës kineze për vitin 2022

Published

on

Biblioteka e cila u hap këtë vit në Shangai është ndër projektet më të mira të arkitekturës kineze për vitin 2022

Biblioteka më e madhe në Kinë, Shanghai Library East ndodhet pranë Century Park me një formë si një gur i gdhendur.

Ajo është një nga bibliotekat e reja më të mëdha në botë me 115.000 m² dhe është inauguruar në vitin 2022.

Funksioni i saj kryesor si një qendër e artit, kulturës dhe mësimit të drejtuar nga teknologjia pasqyron arsyen e ekzistencës së bibliotekës moderne që ndryshon me shpejtësi.

Në të njëjtën kohë, aludimi i saj për studimin klasik kinez – forma e ndërtesës ngjall shkëmbin e studiuesve të letrarëve të lashtë – e ankoron atë në traditë.

 

Kjo qendër e rëndësishme kulturore për qytetarët e Shangait përqafon idenë e ‘koleksionit në lidhje’ – një hapësirë ​​për të bashkuar njerëzit.

Është dhurata e qytetit për ta”, thotë Chris Hardie, drejtor dizajni dhe arkitekti kryesor për SHL.

Pamja e jashtme e bibliotekës i bën homazh letërsisë së shtypur përmes një simbolizmi edhe më të hollë.

Një motiv abstrakt që përshkruan 15 fotografi të rrotullimeve të mermerit “të shtypura” në panelet e xhamit të fasadës përfaqëson “kopertinën” e bibliotekës.

Të vendosura në breza horizontale me transparencë të ndryshme, këto panele të gdhendura lejojnë që drita të depërtojë thellë në ndërtesë, duke ndriçuar hapësirën dhe, si një libër i mirë, duke ndriçuar mendjen./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Shoqata e Arkitektëve Arabë shpallë fituesit e çmimeve të Arkitekturës në disa kategori

Published

on

Shoqata e Arkitektëve Arabë ka shpallur fituesit e çmimeve të Arkitektëve Arab 2022.

Projektet arkitekturore fituese të këtij viti theksojnë rëndësinë e dizajnit gjithëpërfshirës, ​​duke marrë parasysh qëndrueshmërinë dhe dizajnimin me një përgjigje të ndjeshme ndaj komuniteteve lokale.

Ceremonia dyditore u mbajt në Aman, Jordani dhe mblodhi qindra arkitektë rajonalë, urbanistë, inxhinierë dhe projektues të të gjitha demografive për të eksploruar dhe përfshirë në diskutime rreth arkitekturës dhe të ardhmes së objekteve të ndërtuara.

Juria ka përzgjedhur 17 projekte në 6 kategori: Strehimi Privat; Projekte Strehimi në shkallë të gjerë; Ndërtesat publike; Objekte Arsimore, Kulturore, Muzeale dhe Objekte Arti; Hotele dhe vendpushime, turizëm dhe argëtim, ndërtesa zyrash/komerciale dhe ripërdorim adaptiv, të cilat janë ndërtuar gjatë dhjetë viteve të fundit në vendet arabe.

Gjatë ceremonisë, e cila u mbajt nën mbikëqyrjen e Shoqatës së Arkitektëve Arabë në bashkëpunim me Shoqatën e Inxhinierëve Jordanianë, secili arkitekt i përzgjedhur në listën e ngushtë prezantoi projektin e tij për të diskutuar konceptin e tij dhe vlerën që i sjell funksionit, sitit dhe vendndodhjes së tij përkatëse, dhe komunitetit.

Këta ishin disa nga fituesit e përzgjedhur nga juria e përbërë nga arkitektë arabë dhe ata nga Jordani:

12 Olive Trees House / Elias Khuri Architects

Princess Salma Housing / Bilal Hammad Architects

Domaine Sergermès Oil Mill / Atelier Façila – architectures & paysages

Volubilis Visitor Center / OUALALOU+CHOI

Shaumari Wildlife Reserve / TurathArchitecture & Urban Design Consultants

SMBK House / X-Architects

Continue Reading

Arkitekturë

“Zaha Hadid Architects” me projekt për ndërtimin e objekteve për ekspozita, të cilat mund të ç’montohen dhe riinstalohen në Ukrainë

Published

on

“Zaha Hadid Architects” i është bashkuar delegacionit që përfaqëson qytetin ukrainas të Odesës në Asamblenë e Përgjithshme të 171-të të Byrosë Ndërkombëtare të Ekspozitave (BIE) në Paris për të paraqitur ofertën ODESA EXPO 2030.

Firma e njohur e arkitekturës po propozon një plan të përqendruar te trashëgimia, për katër pavionet që mund të çmontohen në fund të ekspozitës dhe të ripërdoren në të gjithë Ukrainën si ndërtesa të reja komunale.

Në këtë mënyrë, propozimi adreson një sfidë të përbashkët nga të gjitha ekspozitat me ngjarjet kryesore publike në mbarë botën: të krijojë një ekspozitë të së ardhmes ku asgjë nuk humbet.

Plani fokusohet në një grup prej katër pavijonesh qendrore që mund të shkëputen dhe të riinstalohen si ndërtesa të reja urbane në Ukrainë.

Pas ekspozitës, pavionet e mëdha mund të përdoren për të krijuar 80,000 m² salla ekspozite fleksibël për shfaqje tregtare dhe ngjarje, ngjitur me qendrën e konferencave dhe hotelin e Expo.

Strukturat mund të hiqen plotësisht në mënyrë që i gjithë zona t’i kthehet natyrës, me kënetat e restauruara të integruara në këtë eko-park të ri bregdetar pranë qendrës së qytetit.

Expo do t’u ofrojë vendeve pjesëmarrëse mundësinë për të mbledhur pavionet e tyre nga një komplet ndërtimi me një sistem modular fleksibil.

Kombeve do t’u sigurohen shumë opsione të ndryshme dhe do të inkurajohen të përdorin parime praktike, krijuese dhe miqësore për vizitorët që do t’i lejojnë ata të riinterpretojnë individualisht temën kryesore të EXPO 2030 përmes shprehjes së tyre unike kulturore.

Nëpërmjet një mjeti konfigurues dixhital, vendet pjesëmarrëse do të jenë në gjendje të zgjedhin dhe lidhin komponentë për të ndërtuar pavijonin e tyre dhe për të personalizuar dizajnin e fasadës.

Çdo komponent modular do të përbëjë afërsisht 25% të hapësirës prej 1600 metrash katrorë të një pavioni standard dhe mund të kombinohet me një sërë elementësh të tjerë modularë për të krijuar hapësirën e dëshiruar të ekspozitës për çdo vend.

Pas mbylljes së EXPO 2030, pjesëmarrësit individualë mund të transportojnë modulet e tyre në vendet e tyre të origjinës.

Ata gjithashtu mund të dhurojnë komponentët e pavijonit të tyre për t’u dërguar dhe rimontuar në të gjithë Ukrainën për t’u ripërdorur si kopshte, shkolla, klinika mjekësore ose studio dhe hapësira pune të subvencionuara për industrinë krijuese dhe dixhitale të Ukrainës.

Modulet janë krijuar për t’u futur në maune që transportojnë mallra në Detin e Zi, Detin Azov dhe lumin Dnipro.

Ato mund të dërgohen lehtësisht në qytetet kryesore të Ukrainës, ku do të ripërdoren si infrastrukturë qytetare dhe sociale për komunitetet në të gjithë vendin./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending