Connect with us

Aktuale

‘Dallaveret’ me qiratë, Ministria e Kulturës pagoi gjysmë milioni euro për objektin që se shfrytëzoi

Published

on

Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit iu deshën gati një vit për të ndërprerë kontratën për objektin e marrë me qira që nuk e shfrytëzoi as një ditë.

Në shtator 2019 (17.09.2019), MKRS përmes një kontrate mori me qira një objekt prej 2500 metra katrorë nga “Ramiz Sadiku new Co” SHPK, për zhvendosje të plotë në atë objekt., raporton Kallxo.com.

Për shkak të protestave të punëtorëve, ministria nuk lëvizi nga objekti aktual.45 mijë euro ishte shuma financiare që MKRS duhet të paguante në muaj për qiranë. Por, nga kjo shumë, për çdo muaj MKRS obligohej që të ndalte tatimin mbi qiranë.

Por, edhe pse nuk u vendos në objektin e “Ramiz Sadikut”, MKRS priti 10 muaj për të ndërprenë kontratën, pavarësisht se neni 4 i kontratës ia mundësonte shkëputjen në çdo kohë, me një paralajmërim një mujor.Tek në gusht të 2020-ës, MKRS vendosi të ndërpres këtë kontratë. Shkëputja e kontratës u bë me inicimin dhe nënshkrimin e ish-ushtruesit të detyrës së Sekretarit të Përhershëm, Ibër Alaj. Ndërkaq, lënda u dërgua në gjykatë.Kostoja e kontratësMë 30 dhjetor 2021, përmes procedurës përmbarimore, MKRS u detyrua të paguaj 481,651.40 euro kompanisë “Ramiz Sadiku”, pas vendimit të gjykatës.

Sipas zyrtarëve të MKRS-së, në këtë shumë përfshihet kamatat dhe shpenzimet tjera.Në emër të qirasë, MKRS për 10 muaj u detyrua të paguante 415,678.00 euro; 805.10 euro për shpenzime të procedurës përmbarimore; 6,713.72 euro në emër të efikasitetit për zbatimin e përmbarimit dhe 58,454. 58 euro kamatë ligjore. Gjithsej 481,651.40 euro, raporton Kallxo.com.

Bislim Bislimi, ushtrues aktual i detyrës së Sekretarit të Përgjithëm në MKRS ka thënë për KALLXO.com se kontrata është shkëputur më 12.08.2020, me kërkesën e Zyrës se Sekretarit të Përgjithshëm.

“Kontrata është ndërprerë me kërkesën e Zyrës se Sekretarit të Përgjithshëm. Mirëpo, se për çfarë arsye nuk është bërë kjo kërkesë menjëherë sapo është konstatuar se MKRS nuk do të zhvendoset nga objekti aktual, nuk dihet. Mosveprimi me kohë sipas dispozicioneve të kontratës ka shkaktuar dëm financiar të lartë për buxhetin e MKRS. Unë personalisht nuk i kam të njohura faktet dhe rrethanat se për çfarë arsye ish-menaxhmeti nuk ka reaguar me kohë në drejtim të shkëputjes së kontratës”, ka thënë Bislimi.

MKRS për qiranë e objektit që nuk e shfrytëzoi kurrë pagoi:

Për 10 muaj 415,678.00 euro në emër të qirasë 805.10 euro për shpenzime të procedurës përmbarimore.

6,713.72 euro në emër të efikasitetit për zbatimin e përmbarimit 58,454.58 euro kamatë ligjore./Media Ndërtimi.

Aktuale

Vazhdon largimi i Evropës nga gazi rus, hapet tubacioni i ri i gazit Norvegji-Poloni

Published

on

Gazi ka filluar të rrjedhë në Poloni përmes një tubacioni të ri “Baltik Pipe”, thotë operatori i gazsjellësit të vendit Gaz-System.

Tubacioni, i cili shkon nga Norvegjia përmes Danimarkës, është një pjesë e madhe e përpjekjes së Polonisë për t’u larguar nga varësia e gazit rus.

Megjithatë, puna për tubacionin filloi vite përpara pushtimit rus të Ukrainës në muajin shkurt, raporton skynews.

Gazi filloi të rrjedhë pak pas orës 4 të mëngjesit të sotëm (koha e Mbretërisë së Bashkuar) dhe tubacioni ka një kapacitet vjetor prej 10 miliardë metra kub.

Ai vjen një ditë pasi u zbuluan rrjedhje në tubacionet e gazit Nord Stream që lidhin Rusinë me Evropën, megjithëse Rusia ndërpreu furnizimin me gaz në Poloni në prill pasi Polonia refuzoi kërkesën e Rusisë për të paguar në rubla.

Ndryshe, sabotimi është shkaku më i mundshëm i dëmtimit të tubacioneve të gazsjellësve Nord Stream 1 dhe 2./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

ATK inkason mbi 700 mijë euro borxhe nga bizneset

Published

on

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka njoftuar se pas një aksioni të djeshëm në disa subjekte biznesore, të cilët kanë borxhe të pa-paguara, ka inkasuar borxhe në vlerën mbi 700 mijë euro.

Ky aktivitet është realizuar në regjionin e Prishtinës, Ferizajt, Gjakovës, Mitrovicës, Prizrenit dhe Gjilanit.

Në kuadër të këtij aksioni, sipas ATK-së, mbledhësit tatimor kanë mbyllur dhe sekuestruar prona të bizneseve për mos-pagesë tatimit, duke shtuar se të njëjtat aktivitete të mbledhjes së detyrueshme do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim.

Përmes një njoftimi për media, Administrata Tatimore i njofton të gjithë tatimpaguesit që kanë obligime të pa-paguara, të kontaktojnë Departamentin e Mbledhjes së Detyrueshme dhe të paguajnë detyrimet tatimore, në mënyrë që të mos ballafaqohen me masa të konfiskimit.

Gjithashtu, nga ATK-ja kanë bërë thirrje që tatimpaguesit të jenë bashkëpunues në pagesën e borxheve të tyre, si dhe të njoftohen për mundësitë që ofron Ligji për Administratën Tatimore dhe Procedurat në pagesën e borxheve tatimore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Strehimoret prej bambuje një zgjidhje pas shkatërrimit të rreth 1 milionë shtëpive nga vërshimet në Pakistan

Published

on

Përmbytjet katastrofike në Pakistan kanë prekur rreth 33 milionë njerëz, shumë prej të cilëve po kërkojnë ende strehim të sigurt pas shirave që dëmtuan ose shkatrruan më shumë se 1 milion shtëpi.

Ndërsa një e treta e vendit është e zhytur nën ujë, dhe ekspertët thonë se mund të duhen deri në gjashtë muaj që uji të tërhiqet.

E për të adresuar nevojën urgjente për strehim të banorëve, arkitekti Yasmeen Lari dhe Fondacioni Heritage i Pakistanit kanë punuar gjatë gjithë kohës për të pajisur njerëzit në provincën Sindh me aftësitë dhe materiale për të ndërtuar strehimore prej bambuje.

Strehimoret, të quajtura Lari OctaGreen (LOG), mund të ndërtohen nga gjashtë ose shtatë persona brenda pak orësh.

Sipas arkitektit Lari synimi është që të ndërtohen rreth 1200 strehimore të tilla, dhe deri tani janë ngritur rreth 350 të tilla.

Ky aksion i ndërtimit të strehimoreve prej bambuje është përkrahur edhe nga rajone tjera të Pakistanit, dhe synohet të ndërtohet 1500 strehimore për muaj.

Strehimoret nuk janë të kushtueshme, janë të thjeshta dhe nuk kanë impakt negativ në mjedis.

Çmimi për ndërtimin e një strehimoreje nga bambuja kushton rreth 25 mijë rupi pakistanezë që përkthehet në rreth 110 euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending