Connect with us

Ndërtim

Çka u ndërtua gjatë mbretërimit 70-vjeçar të Mbretëreshës Elizabeth II

Published

on

Ndërsa njerëzit anembanë botës vajtojnë vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II, e cila ndërroi jetë dje në moshën 96-vjeçare, ua sjellim disa prej objekteve më të rëndësishme që ajo hapi gjatë mbretërimit të saj prej 70 vjetësh, më e gjata në historinë britanike.

Elizabeth II erdhi në fron më 6 shkurt 1952 në moshën 25 vjeçare dhe mbretëroi si Mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar dhe 14 vendeve të tjera të Komonuelthit deri në vdekjen e saj më 8 shtator 2022.

Në fillim të këtij viti, Britania e Madhe festoi jubileun e saj Platinum, i cili shënoi 70 vjet nga kurorëzimi i saj.

Në kohën e saj rekorde në fron, Mbretëresha Elizabeth II preu shiritat e kuq, duke hapur ndërtesa të shumta publike në Mbretërinë e Bashkuar, Australi dhe Zelandën e Re në rolin e saj si kryetare e shtetit.

Mbretëresha hapi ndërtesa moderniste të dizajnuara nga Basil Spence dhe Frederick Gibberd, struktura brutaliste nga Powell & Moya dhe Denys Lasdun dhe krijime të teknologjisë së lartë nga Richard Rogers dhe Norman Foster, si dhe struktura më të reja bashkëkohore nga Herzog & de Meuron dhe WilkinsonEyre.

Këto janë disa objekte të cilat konsiderohen si më të rëndësishme të arkitekturës të hapur zyrtarisht nga Mbretëresha, duke përfshirë pesë muze, dy aeroporte, një katedrale, një teatër opere dhe jo më pak se katër ndërtesa parlamenti.

Ndërtesa e Mbretëreshës, Heathrow, Angli, nga Frederick Gibberd (1955)

Mbretëresha inauguroi terminalin qendror modernist të pasagjerëve në Aeroportin e Londrës në vitin 1955 duke përfshirë ndërtesën Queens të projektuar nga arkitekti anglez Frederick Gibberd, e cila përmbante hyrjen kryesore të pasagjerëve në aeroport së bashku me zyrat e linjës ajrore, një kinema, kopshte në çati dhe një “dhomë grill”.

“Mund të themi me krenari se [aeroporti] renditet ndër më të mëdhenjtë në botë,” tha ajo në hapje.

Ndërtesa Queens do të përfshihej më vonë në Terminalin 2 në aeroportin e riemërtuar Heathrow dhe u shkatërrua në 2009 për t’i hapur rrugë terminalit të projektuar nga Foster + Partners. Mbretëresha do të kthehej më vonë në aeroport në 2008 për të hapur Terminalin 5 të Rogers Stirk Harbor + Partnerët.

Ndërtesa e Institutit Commonwealth u projektua nga Robert Matthew dhe Stirrat Johnson Marshall nga RMJM për të mbajtur një ekspozitë të përhershme që informon publikun britanik për jetën në pjesën tjetër të Commonwealth.

Ndërtesa e betonit moderniste, e vendosur nën një çati parabaloid të mbuluar me bakër, u shndërrua në Muzeun e Dizajnit nga OMA dhe John Pawson në 2016.

Grupi i fushatës së trashëgimisë në Mbretërinë e Bashkuar, Shoqëria e shekullit të njëzetë, ishte e pakënaqur me rinovimin, i cili pa pjesën e jashtme të mbajtur të paprekur, por brendësinë e rindërtuar plotësisht, duke pretenduar se një “kryevepër madhështore e pasluftës” kishte humbur.

Teatri Kombëtar Mbretëror, Londër, Angli, nga Denys Lasdun (1976)

I përshkruar nga Princi Charles si një “stacion i energjisë bërthamore”, Teatri Kombëtar Mbretëror brutalist u projektua nga arkitekti anglez Denys Lasdun.

E përfshirë nga çështjet e financimit, ndërtesa u hap zyrtarisht 25 vjet pasi Mbretëresha vendosi një gur themeli në vendin në Bankën Jugore të Londrës.

“Ai qëndron si një nderim për të gjithë ata që e ëndërruan atë; për ata që argumentuan dhe luftuan për të; për ata që e projektuan dhe e ndërtuan; dhe për ata që themeluan dhe zhvilluan kompaninë e saj të famshme,” tha Mbretëresha në hapje.

“E di që është vendosmëria e Kompanisë së Teatrit Kombëtar për ta mbushur këtë godinë me atë lloj magjie të veçantë që vetëm teatri mund të sigurojë.

Shtëpia e Parlamentit, Canberra, Australi, nga Mitchell Giurgola dhe Thorp Architects (1988)

Si pjesë e festimeve të dyqindvjetorit të Australisë, që shënuan 200 vjet nga mbërritja e flotës së parë të anijeve britanike në vend, Mbretëresha hapi zyrtarisht Shtëpinë e Parlamentit.

Parlamenti i parë i përhershëm që nga shpallja e Komonuelthit të Australisë në 1901, ndërtesa në Canberra u projektua nga studiot Mitchell Giurgola dhe Thorp Architects.

Ura e Mijëvjeçarit Gateshead, Newcastle, Angli, nga WilkinsonEyre (2002)

E projektuar nga studioja e arkitekturës WilkinsonEyre për të lidhur Newcastle dhe Gateshead, Ura e Mijëvjeçarit ka një formë të veçantë të formuar nga dy harqe të lidhura që rrotullohen për të lejuar kalimin e varkave. Kjo formë është krahasuar me një sy që vezullon.

Ura u hap zyrtarisht nga Mbretëresha në maj 2002 dhe fitoi çmimin Stirling, çmimi më i rëndësishëm në arkitekturën e Mbretërisë së Bashkuar, në tetor të atij viti.

Senedd Cymru, Cardiff, Uells, nga RSHP (2006)

Studio e Richard Rogers RSHP, e quajtur atëherë Partneriteti Richard Rogers, u zgjodh për të hartuar Asamblenë Kombëtare për Uellsin, e njohur në vend si Senedd.

Forma e ndërtesës dominohet nga një çati e madhe prej çeliku dhe druri mbi fasadën e saj të xhamit, me arkitektët të etur për të përcjellë një ndjenjë hapjeje te publiku Uellsian.

Vëmendje e veçantë iu kushtua qëndrueshmërisë së ndërtesës, me përdorimin e gjerë të materialeve vendase, një sistem ngrohjeje me burim tokësor, një bojler me biomasë dhe mbledhjen e ujit të shiut.

Imazhi kryesor tregon Mbretëreshën në hapjet e Shtëpisë së Operës së Sidneit, Qendrës Barbican, Aeroportit Stansted, Bibliotekës Britanike, Muzeut Britanik, Urës së Mijëvjeçarit Gateshead dhe Senedd Cymru.

Një version i këtij artikulli u botua fillimisht më 1 qershor për të shënuar Jubileun Platinum të Mbretëreshës./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Arabia Saudite ndërton një tjetër park të madh ujor në qytetin Qiddiya

Published

on

Fondi sovran i pasurisë së Arabisë Saudite ka njoftuar ndërtimin e një parku të dytë të madh tematik ujor për qytetin Qiddiya në jugperëndim të Riadit.

Parku Aquarabia do të ketë 22 udhëtime dhe përvoja miqësore për familjen, me bazë uji. Ai mbështetet nga Kompania e Investimeve të Qytetit Qiddiya (QIC), e cila është në pronësi të Fondit të Investimeve Publike të Arabisë Saudite (PIF).

PIF tha se parku i ri ujor do të ishte më i madhi në rajon dhe do të plotësonte Qytetin Six Flags Qiddiya prej 1 miliard dollarësh, parkun kryesor të qytetit dhe parkun e parë Six Flags që do të projektohet dhe ndërtohet jashtë Amerikës së Veriut. Kontraktorët e Përgjithshëm Almabani të Arabisë Saudite dhe Bouygues i Francës nënshkruan një marrëveshje për të ndërtuar atë park tematik ujor, i cili mbulon një sipërfaqe prej 320,000 m2, në vitin 2021.

Uji i ricikluar do të përdoret në ujitjen dhe ftohjen e Aquarabia, ndërsa PIF premtoi se mbetjet e ujit do të “uleshin deri në 90%”.

Të dy parqet janë në ndërtim dhe janë caktuar për t’u përfunduar në vitin 2025, me një datë hapjeje ende për t’u komunikuar.

Qyteti Qiddiya do të shfaqë disa atraksione argëtuese, sportive dhe kulturore, duke përfshirë një zonë lojrash dhe e-sportesh, stadiumin Mohammed bin Salman me shumë sporte, një pistë sportive motorike dhe parkun tematik të shpallur së fundmi Dragon Ball.

Argëtimi, koha e lirë dhe sportet janë një nga 13 sektorët strategjikë të PIF për investime, në përputhje me Vizionin 2030 të Arabisë Saudite, i cili synon të diversifikojë ekonominë e Mbretërisë së pasur me naftë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Kompanitë e ndërtimit shohin përfitime në efikasitet për shkak të dimrave të butë?

Published

on

Në gjithë globin, ciklet rajonale të dimrit shihen si periudha në rënie për produktivitetin e ndërtimit, por një raport i ri nga institucioni financiar holandez ING sugjeroi se tregu evropian ka rritur efikasitetin mes stinëve të ftohtë.

“Moti më i ngrohtë i dimrit do të thotë që kontraktorët evropianë të ndërtimit po përjetojnë më pak ndërprerje të biznesit ndërsa klima jonë ngrohet,” tha ekonomisti i lartë i ING Maurice van Sante në raportin e titulluar Kompanitë e ndërtimit shohin përfitime në efikasitet për shkak të dimrave më të butë.

Duke ofruar të dhëna të përpiluara nga ING Research, NASA dhe Our World in Data, van Sante vuri në dukje se anomalitë e temperaturës në hemisferën veriore arritën lartësi rreth dy gradë (Celsius) më të larta, mesatarisht, se në 1985.

“Ne donim të shihnim nëse temperaturat në rritje kanë pasur tashmë një ndikim të matshëm në ciklet vjetore të prodhimit të kompanive evropiane të ndërtimit,” tha Van Sante, duke vënë në dukje se dy tregues janë përdorur në matje:

Pjesa e kompanive që përmendin nivelet e tyre të prodhimit ishte e kufizuar gjatë periudhave të dimrit (janar dhe shkurt) dhe verës (korrik dhe gusht) për shkak të kushteve të motit.

Ndryshimi i vëllimeve aktuale të ndërtimit në këto periudha

Ajo që gjeti studimi ishte një reduktim me më shumë se 30% i kontraktorëve të BE-së, gjatë tre dekadave të fundit, të cilët thanë se aktivitetet e tyre ishin të kufizuara për shkak të motit të keq nga janari në shkurt.

Vera me vapë mbytëse nuk është problem për ndërtimin evropian!

Gjersa fitimet në produktivitet në dimër mund të shihen si pozitive, temperaturat në rritje globale – në përgjithësi – nuk janë.

Megjithatë, van Sante tha se një humbje reciproke e produktivitetit në verë (nga nxehtësia ose moti ekstrem) thjesht nuk po ndodh në një mënyrë të matshme.

Megjithatë, ai vuri në dukje se nivelet rekord në verë po rrisin shpeshtësinë e ditëve të punës të anuluara.

Përderisa mund të duket sikur se një planet në ngrohje ka krijuar një mjedis ideal për aktivitetet e ndërtimit në disa seksione të Hemisferës Veriore, van Sante paralajmëroi në raportin e tij se këto ndryshime janë ‘diamante’ në atë që është bërë një mjedis gjithnjë e më i ashpër./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Rritja e shitjeve në sektorin e ndërtimit u frenua në vitin 2023

Published

on

Pas rritjes dyshifrore në vitin 2022, ritmet e shitjeve në volum në sektorin e ndërtimit janë frenuar disi në vitin 2023, sipas të dhënave që INSTAT ka grumbulluar te kompanitë e ndërtimit.

Zakonisht në 3-mujorin e fundit të çdo viti ka një rritje të shitjeve në banesa, për shkak të blerjeve që bëjnë kryesisht emigrantët në këtë periudhë (shiko grafikun bashkëngjitur).

Në 3-mujorin e fundit të 2023, volumi i shitjeve në ndërtim u rrit me vetëm 1% nga 16.1% që ishte rritja në tremujorin e fundit 2022.

Gjatë gjithë tremujorëve të 2023, ritmet e rritjes së shitjeve në volum ishin më të ulëta se më 2022.

P.sh. në tremujorin e dytë 2023, volumi i shitjeve u rrit me vetëm 0.2%, në tremujorin e dytë rritja ishte me 5.2% nga 11.5% në të njëjtën periudhë të vitit 2022, shkruan Monitor.al

Me gjithë frenimin e ritmeve të rritjes, volumet e ndërtimit dhe shitjeve po rriten në sektorin e ndërtimit, edhe pse treguesit demografikë dhe inflacioni i lartë nuk po e frenojnë këtë trend si në Europë.

Tregu i pasurive të paluajtshme në Europë është në një fazë stanacioni nga rënia e kërkesës, teksa lufta në Ukrainë ka krijuar një efekt psikologjik negativ për investime në pasuri të paluajtshme.

Pavarësisht ngadalësimit, ndërtuesit vendas mbeten optimistë. Pas një rënie me 8 pikë në janar 2024, treguesi i besimit në ndërtim që matet nga Banka e Shqipërisë u rrit me 6.8 pikë përqindje në muajin shkurt. Ky tregues qëndron rreth 25 pikë përqindje mbi mesataren afatgjatë.

Rritja këtë muaj u përcaktua kryesisht nga vlerësimet më të mira për aktivitetin aktual ndërtues. Paralelisht me të, pritjet për punësimin dhe ato për çmimet në të ardhmen janë në rritje. Nga ana tjetër indeksi i besimit konsumator u rrit në disvarfor të blerjeve të mëdha në dy muajt e parë të vitit 2024.

Sektori i ndërtimit pësoi një rritje të vrullshme pas vitit 2016, kryesisht në sektorin e banesave. Rritja e lejeve në rekorde historike dhe sipërfaqes në ndërtim në pesë vjeçarin e fundit erdhi në një kohë që popullsia po pakësohet dhe po plaket nga rënia e lindjeve dhe emigracioni lartë të rinjve. Në kontradite më këto zhvillime çmimi i banesave është rritur me shpejtësi.

Ndërtimi është kthyer në motorin e rritjes ekonomike vitet e fundit. Në vitin 2022, sektori kontribuoi me 11.1 pikë % të vlerës së shtuar nga 9.4 pikë % që kontribuoi në vitin 2019. Ky kontribut u rrit më tej në vitin 2023, referojnë të dhënat jo përfundimtare.

Aktualisht, Shqipëria është vendi më i varfër i Europës dhe ka ekspozimin më të lartë të sektorit të ndërtimit në kontinent. Sipas Eurostat, në vitin 2022, ndërtimi kontribuoi me 11.2% të vlerës së shtuar bruto, ndërsa në BE, ky sektor kontribuoi me 5.5%./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending