Connect with us

Infrastrukturë

Çfarë ndodh kur hapësirat publike janë pa tualete publike?

Published

on

Në fushën e dizajnit, ne shpesh flasim për të siguruar që ka hapësira të mjaftueshme publike për t’i shërbyer një komuniteti. Ne diskutojmë nevojën për parqe publike në mënyrë që njerëzit të kenë akses në hapësirat e jashtme.

Ne mendojmë për transportin publik dhe se si varësia jonë në pakësim te makinat do të ndihmojë për të siguruar që ne të kemi një planet më të shëndetshëm. Por çfarë ndodh me hapësirat publike që na mungojnë? Çfarë ndodh kur nuk kemi banjo publike të mjaftueshme?

Qyteti i Nju Jorkut është shtëpia e mbi nëntë milionë banorëve, me miliona të tjerë që vizitojnë çdo vit. Ka vetëm 1,103 tualete publike në të gjithë zonën e pesë bashkive. Vetëm dy prej tyre janë të hapura 24 orë në ditë.

Ky është një problem serioz për këdo, banor apo jo, që e gjen veten në nevojë të papritur për një tualet, por nuk ka vend në dukje. Çështja e mungesës së banjove të mjaftueshme publike në qytetin e Nju Jorkut, dhe zona të tjera të mëdha metropolitane, ka një histori të rrënjosur thellë në mënyrën se si u projektuan ndërtesat tregtare dhe rezidencat private. Historikisht, banjat publike ekzistonin për njerëzit që nuk kishin ende një tualet në shtëpitë e tyre, gjë që në atë kohë shihej si një luks.

Qytetet amerikane në vitet 1860 që panë një fluks të konsiderueshëm emigrantësh filluan të ndërtonin më shumë tualete publike për të përmbushur kërkesën në rritje të punëtorëve të fabrikës që kishin nevojë t’i përdornin ato gjatë gjithë ditës.

Pas Luftës së Dytë Botërore, shumë tualete publike u mbyllën, pasi qytetet ranë me rritjen e shtrirjes periferike. Kjo shkaktoi mungesa të konsiderueshme buxhetore për parqet e qytetit dhe banjat publike ishin shpesh të parat që ndjenin ndikimet. Shumë tualete të tjera publike u mbyllën gjatë viteve 1970 dhe 80 për shkak të kostove të mirëmbajtjes, pasi qytetet e zhvendosën përgjegjësinë për mirëmbajtjen e tyre te pronarët e bizneseve dhe menaxherët e pronave lokale. Kishte gjithashtu shqetësime për sigurinë rreth banjove publike, ku shumë prej tyre u vandalizuan dhe u bënë pika të nxehta për krimin.

Kërkesa për më shumë tualete publike vjen me stigmën e konsiderueshme rreth asaj se kush mund të ketë më shumë nevojë për to dhe se si ato përdoren në mënyra alternative, veçanërisht gjatë kulmit të pandemisë COVID-19.

Në Seattle, shumë shoferë dërgesash dhe nëpunës publikë vunë re se me shumë biznese të mbyllura sipas rregullave të qytetit, kishte pak vende ku ata të përdornin banjën. Dyqanet që i lejonin këta punonjës dhe të pastrehët të përdornin objektet e tyre, nuk po e bënin më këtë. Si rezultat, qyteti instaloi 114 tualete të përkohshme dhe rihapi pesë tualete brenda sistemit të bibliotekave publike të Seattle për përdorim publik.

Tualetet publike janë një nga çështjet më të rëndësishme me të cilat mund të përballemi për sa i përket mënyrës sesi vazhdojmë të mendojmë për zhvillimin e hapësirave publike. Ekzistenca e tyre, ose mungesa e tyre, ndikon në çdo person të vetëm që mund të gjendet larg shtëpisë, por që ka nevojë për një hapësirë ​​të qashme, të sigurt dhe të pastër për të kryer nevojat.

Opinion i shkruar nga arkitektja amerikane Kaley Overstreet./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Gjendje e rëndë infrastrukturore në qendrën e Kulturës në Fushë Kosovë – Komuna s’përgjigjet

Published

on

Objekti i Qendrës së Kulturës në Fushë Kosovë është në gjendje të mjerueshme. Përveç se objekt i vjetër, shihet se edhe uji ka depërtuar, muret janë qarë e mbuluara nga myku.

Ambienti nuk duket aspak në nivel as për nga pastërtia e as për nga interieri. Këtu ushtrojnë një grup valltarësh, që jeta e puna e tyre po rrezikohet çdo ditë, raporton Insajderi.

Në këtë objekt ushtrojnë grupi i valltarëve “Ansambli Zëri i Kosovës”, ushtrimet e të cilëve janë ndërprerë për shkak të kushteve të rënda./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Infrastrukturë

Kurti: Procedura e tenderimit për rindërtimin e Stadiumit të Gjilanit në vlerë 15 milionë euro, javën e ardhshme

Published

on

Prej takimit të fundit në tetor 2022, Gjilani sot e ka Qendrën e Re të Mjekësisë Familjare, Mireshi shumë shpejt do të bëhet me çerdhe të re, ndërkaq sot përuruam parkun “Banja” me 17 mijë m2 dhe fillimin e punimeve për zgjerimin e rrugës “Hamdi Kurteshi” me vlerë 2.4 milionë euro.

Për vitin tjetër katër janë projektet kryesore:

– Stadiumi i qytetit për të cilin janë ndarë rreth 15 milionë euro. Procedura e tenderimit fillon javën e ardhshme.

– Unaza rrugore që në total do të kushtojë rreth 26 milionë euro e që është buxhetuar për vitin 2024.

– Bulevardi i qytetit në vlerë prej 12 milionë euro me 20 mijë m2, hapësirë publike, me infrastrukturë nëntokësore, me parking nëntokësor, gjithashtu i buxhetuar për vitin e ardhshëm.

– Autostrada e Gjilanit në të cilën po vazhdon puna në sajimin e problemeve që janë paraqitur së fundmi me rrëshqitjen e dheut e që kanë shkaktuar vonesa drejt finalizimit të saj deri në Bresalc, kurse për vazhdimin e saj deri në Dheun e Bardhë tashmë është ndarë buxheti dhe në fillim të vitit tjetër do të fillojnë procedurat e prokurimit.

Kryetari Alban Hyseni ka vazhduar që të paguaj borxhet e komunës nga e kaluara. Për dy vjet në zyre tashmë janë paguar rreth 10 milionë euro, e për vitin e ardhshëm kanë mbetur më pak se dy milionë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Shpejtim Bulliqi shpërblen me tender gjysmë milion euro kompaninë e pronarit të afërm me VV-në

Published

on

Pushteti i Shpejtim Bulliqit në Komunën e Podujevës, ka shpërblyer me tender kompaninë e pronarit të afërt me Lëvizjen Vetëvendosje, Eljesah Podvorica. Kompania “Eing Com” e “El-BAU” në Podujevë ka fituar tenderin për “Mirëmbajtje verore dhe dimërore të rrugëve”, në vlerë prej gjysmë milion euro.

Komuna e Podujevës ka hapur tender për kontratën “Mirëmbajtje verore dhe dimërore e rrugëve”. Tender ky që me datën 10 nëntor të këtij viti iu dha kompanisë “VIA EGNATIA” “VAAKAL” “Natyra”, Prishtinë, me vlerën totale të ofertës 330,268,29 euro.

Por, vetëm pas 19 ditëve kjo kontratë u anulua.

Me 29 nëntor të këtij viti u njoftua se për këtë kontratë është shpërblyer, kompania “Eing Com” e “El-BAU” Podujevë, me vlerë totale të ofertës, 547.492.12 euro.

Ky tender rriti vlerën për 237,224 euro, pothuajse njëfishin e shifrës paraprake.

Eljesah Podvorica, jo rrallë herë është parë në shoqërinë e njerëzve të Lëvizjes Vetëvendosje, shkruan Insajderi.org

Në vitin 2021, deputeti i LVV-së, Sali Zyba dhe pronari, Eljesah Podvorica ishin së bashku në një vizitë në Therandë.

Dyshja shihen në një fotografi në shoqëri edhe të disa personave për rreth.

Podvorica, gjithashtu në vitin 2019 ishte parë në shoqërinë e deputetit të VV-së, Nijazi Isakut.

Gazeta Insajderi ka kontaktuar me pronarin e “Eing Com” e “El-BAU”, Eljesah Podvorica, i cili e mohoi të ketë lidhje me pushtetin e VV-së në Podujevë.

“Une punoj edhe me Mitrovicën, punoj edhe me ndërkombëtarë, edhe atje paskam pushtet a”, tha Podvorica për Insajderin.

Gazeta Insajderi ka kontaktuar edhe me Komunën e Podujevës, por deri në publikimin e këtij teksti, nuk kemi marrë përgjigjje./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending