Connect with us

Infrastrukturë

Centralet fotovoltaike, kush po përfiton nga biznesi i ri i diellit

Published

on

Miliona metra katrorë pyje dhe tokë bujqësore janë shitur nëpër ankande ose janë dhënë me kontrata favorizuese për ndërtimin e parqeve fotovoltaike, të cilët nuk prodhojnë as 1% të energjisë që ka nevojë sot Shqipëria.

I konsideruar një biznes me fitim të garantuar, për shkak se qeveria merr përsipër t’u blejë energjinë për një periudhë 15 vjeçare, sektori i centraleve fotovoltaike po njeh lulëzim.

Edhe pas ndryshimit të ligjit “Për energjinë e rinovueshme” në vitin 2023 bashkitë kanë nxjerrë në ankand miliona metra katrorë tokë publike që do të shndërrohen në parqe fotovoltaike, shrkuan Citizens.al.

Energjia e rinovueshme dhe sidomos ajo e gjelbër është një sektor që rekomandohet të mbështetet edhe nga BE.  Nëpërmjet një kontrate preferenciale, në vitin 2018, qeveria përcaktoi një paketë masash mbështetëse për bizneset në sektorin e energjisë së rinovueshme, ku përveç garantimit të tregut, iu vu në dispozicion tokë publike si dhe lehtësi në tejkalimin e burokracive të dokumentacionit.

Për ekspertin e ekonomisë, Pano Soko, kleçka qëndron tek marrëveshjet e nënshkruara.

“Janë marrëveshje individuale që përcakton sa është çmimi, sa do shitet, ku do të kalojë dhe si do të futet në transmetim. Pra janë me çmim të fiksuar”, – thotë ai.

Për ekspertin e mjedisit Kristi Bashmilli, investimet në energjinë e rinovueshme janë të mirëpritura, por ai sugjeron që institucionet përgjegjëse duhet të tregohen të matura në drejtim të dhënies së lejeve për ndërtimin e parqeve fotovoltaike.

“Mbetet jetik studimi dhe krijimi i hartës potenciale se ku mund të ndërtohen këto infrastruktura, duke marrë në konsideratë mbrojtjen e natyrës, burimeve natyrore, tokës. Në këtë mënyrë, vendimmarrja mund të jetë me e qartë dhe ndikimi negativ më i ulët i mundshëm”, shpjegon Bashmilli.

Sipas Ministrisë së Energjisë deri në fillim të muajit prill të këtij viti, 37 subjekte kanë marrë licencat për ngritjen dhe operimin e centraleve fotovoltaike, shumica me një kapacitet 2 MW por ka nga ata që shkojnë deri në 140 MW.  Një pjesë e tyre kanë nisur tashmë të prodhojnë energji.

ashkitë japin me qira miliona m2 tokë

Të dhënat e përpënuara nga Open Data Albania për parqet fotovoltaike, tregojnë se janë

15 558 312 metra katror sipërfaqe toke, të dhëna me qira nga bashkitë për ndërtimin e

centraleve fotovoltaike, ose rreth 1 550 hektarë. Open Data thekson se të gjithë tenderët rezultojnë me risk për mungesë konkurrence “RedFlag”.

1 550 hektarët janë dhënë me qira përmes 42 procedurave prokurimi. Bashkia që ka dhënë më shumë sipërfaqe për ndërtim të centraleve është ajo e Poliçanit, e cila ka lidhur 4 kontrata me sipërfaqe totale 5.5 milionë m2.

Kompania “X One” është ajo që ka përfituar sipërfaqen më të madhe në Polican, 3.41 milion

m2 kundrejt qirasë 60,117,600 lekë/vit pa TVSh. “ E njejta kompani ka përfituar 600 mijë m2 të tjera kundrejt qirasë 10.560.000 lekë/vit pa TVSh./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Published

on

Në Shqipëri gratë dhe vajzat po depërtojnë edhe në industrinë e prodhimit të automjeteve. Arjeta Puca themeluese e kompanisë “Timak”, që bazohet në punën e vajzave, në pak vite ja ka dalë të prodhojë disa qindra të tilla, së fundi dhe prototipin e makinës së parë të blinduar ushtarake, e cila do të ekspozohet në panairin Eurosatory në Paris. Nën moton “gratë në timonin e ndryshimit” zonja Puca po ndërton të ardhmen e saj në Shqipëri, pas kthimit nga emigracioni.

“Pas 25 viteve, të ngarkuara me mall për Shqipërinë, më në fund e vendosa të kthehem. Në familje vazhdimisht dëgjoja të thuhej “do kthehemi në Shqipëri”. Nuk dija asgjë, thjesht kisha mallin për vendin tim”- nis rrëfimin për Zërin e Amerikës, Arjeta Puca, themeluese e Kompanisë “Timak”, shkruan Telegrafi.com

Arjeta është vajza nga Dibra që pas vitesh 25 vitesh vendosi të rikthehet në Shqipëri, prej nga ishte larguar me prindërit në fillim të viteve 90 në moshën 4 vjeçare, në Ankara të Turqisë. E arsimuar në degën e inxhinierisë kompjuterike, me një përvojë pune në Japoni dhe Gjermani, ajo vendosi të sjellë me vete gjithçka kish fituar krah prindërve të saj. Ata zotërojnë një kompani për prodhimin e makinerive borëpastruese si dhe të atyre për panelet diellore prej gati 20 vitesh në Ankara. Fillimi pas rikthimit 9 vjet më parë ishte i vështirë.

“ Fillimi ishte i vështirë, nuk dija mirë gjuhën, nuk kisha shoqëri, e ndjeja veten të izoluar. Përpiqesha të krijoja rrjetin e duhur të komunikimit, të mësoja sa më shumë. Ka qenë më shumë mësim dhe krijim i njohjeve të reja. Kam mësuar jashtë mase shumë. Puna ime

e parë, ka qenë shitja e automjeteve borëpastruese. Nuk ka patur shumë kërkesë dhe bëja çdo punë tjetër”- tregon Arjeta.

Por ajo nuk dorëzohet, dhe krijon Kompaninë “Timak” si një nismë për shtimin e produkteve “Made in Albania”. Gjatë fillimeve të punës që bazohej në tregëtimin e automjeteve të ndryshme, Arjeta tregon se e tërhoqi autoambulanca dhe ja doli ta prodhojë atë për herë të parë në Shqipëri.

Arjeta është e rrethuar nga 15 vajza. Ka zgjedhur të punojë me to, të ofrojë dhe të marrë prej tyre më të mirën. Ato janë duke i dhënë dorën e fundit projektit për Shotën.

“Nuk është projekti i parë kaq sfidues. Na pëlqejnë sfidat dhe gjithmonë i marrim përsipër. Nuk i themi jo asnjë oferte dhe projekti të ri”- thotë ajo.

Por i gjithë ky pasion i Arjetës ka një bazë të fortë trashëgimie që është babai i saj Shpëtim Puca. Ka dashur që Arjeta si fëmija i dytë pas një vajze të jetë djalë, – “por sot jam krenar për të”- tregon ai për Zërin e Amerikës.

“Gjithmonë kur kishte Arjeta ndonjë problem gjatë punës i thosha, çfarë të bëj unë që nuk kam baba se ti e ke babain, mos u shqetëso. Për çdo gjë e kam ndihmuar”- shprehet Shpëtim Puca, babai i Arjetës.

“Arsyeja që unë jam këtu është babai. Më ka marrë me vete në punën e tij që 9 vjeç. Jam mësuar të shoh hekura apo vajin hidraulik. Është me të vërtetë arsyeja kryesore që unë merrem me këto gjëra. Gjithmonë më ka mbështetur dhe asnjëherë nuk më ka thënë, ti nuk e bën dot këtë apo atë punë. Që fëmijë më ka dhënë çekiçin apo mjete të tjera në dorë”- tregon Arjeta.

Dhe teksa ndjek çdo detaj në momentet e fundit para se kjo makinë ushtarake për mbrojte të dalë nga shtëpia e prodhimit, ajo rrëfen synimin e saj për familjen.

“Qëllimi final është që ne të gjithë si familje të realizojmë ëndrrën tonë, për t’u kthyer në Shqipëri”- thotë ajo.

Qindra automjete kanë në thelb përkushtimin dhe punën, e 15 vajzave të kompanisë “Timak” me në krye Arjetën, së fundi edhe Shota e cila po nis rrugëtimin drejt Parisit. Tashmë ajo është për to një ëndërr e realizuar./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Me shume se gjysma e Gazës është shkatërruar nga lufta

Published

on

Shkatërrimi i gjerë i shtëpive dhe mungesa e përgjithshme e sigurisë ka shtyrë pothuajse të gjithë njerëzit në enklavë në zhvendosje, duke kërkuar siguri diku tjetër.

Numri në enklavën palestineze që nga 7 tetori ka qenë të paktën 37,337 të vdekur dhe 85,299 të plagosur, sipas të dhënave nga Ministria lokale e Shëndetësisë e menaxhuar nga lëvizja islamike Hamas./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Përballë deficitit prej 19 miliardë eurosh, a është i dënuar megaprojekti Rail Baltica?

Published

on

Zyra Kombëtare e Auditimit të tre vendeve evropiane – Estonia, Letonia dhe Lituania – lëshoi ​​një raport të përbashkët auditimi dhe një deklaratë për shtyp, e cila hodhi dyshime mbi fizibilitetin financiar të hekurudhës ndërvendore të planifikuar Rail Baltica, duke thënë se kostoja e parashikuar fillimisht është rritur ‘katërfish. në shtatë vjet, dhe mund të shkaktojë një deficit nga 10 deri në 19 miliardë euro (11 deri në 20 miliardë dollarë).

Në terma të hapur, raporti tha se përfundimi i projektit në qëllimin e tij aktual nuk është një siguri, dhe ndoshta edhe e pamundur.

Projekti Rail Baltica synon të integrojë shtetet baltike në rrjetin hekurudhor evropian përgjatë një linje 870 km që shkon nga Helsinki në Finlandë dhe Talini në Estoni në veri, në Varshavë në Poloni më në jug. Një konsorcium i Eiffage, Budimex dhe Rizzani de Eccher fitoi një kontratë gati 4 miliardë euro në maj për një seksion linjë 230 km.

Brenda kufijve të tyre, si pjesë e planit fillestar, Estonia do të shihte 213 km ndërtim hekurudhor, Letonia 265 km dhe Lituania 392 km.

Duke iu përgjigjur raportit, Rail Baltica tha se projekti kishte “evoluar ndjeshëm” që nga analiza e kostos-përfitimit të vitit 2017 si rezultat i inflacionit prej 40% në shtetet baltike midis 2017 dhe 2022, zgjerimi i fushëveprimit dhe të dhëna më të sakta.

Ai pretendoi se përfitimet ekonomike të projektit do të tejkalonin kostot, në një total prej 48 miliardë eurosh për shtetet baltike dhe se po kërkon “burime të ndryshme financiare” duke përfshirë investime private dhe kredi, në varësi të buxhetit të ardhshëm të BE-së.

Duke zbërthyer rritjen e kostos, ai ia atribuoi 31% të rritjes parashikimeve më të larta të kostos për shkak të rritjes së projektit midis 2017 dhe 2023, i cili përfshinte lidhje shtesë rajonale të lëvizshmërisë, ndryshime në standardet teknike dhe përmirësime në siguri dhe performancë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending