Connect with us

Ndërtim

Cemex investon në prodhimin e çimentos me reduktim të karbonit

Published

on

Cemex – ka investuar në një kompani fillestare që është e specializuar në teknologjitë e përdorimit të karbonit për industrinë e çimentos.

Carbon Upcycling Technologies me bazë në Kanada ka zhvilluar një mënyrë të re për konvertimin e mbetjeve industriale, të tilla si hiri fluturues, xhami i grimcuar, skorje çeliku dhe grafiti, në produkte të ngurta të përdorshme.

Teknologjia e pronarit e Carbon Upcycling fut karbonin në mbetjet industriale nëpërmjet një procesi bluarjeje. Procesi i patentuar, i quajtur Mechanically Assisted Chemical Exfoliation (MACE), krijon materiale shtesë çimento më reaktive.

I përshkruar si “një hap tjetër” drejt dekarbonizimit të proceseve të prodhimit të çimentos, Cemex tha se materialet e prodhuara nga procesi mund të përdoren për të zëvendësuar klinkerin në prodhimin e çimentos. Kjo do t’i mundësonte asaj të prodhonte çimento dhe betone me “reduktim të CO2 deri në 30%”.

Gonzalo Galindo, Drejtor i Cemex Ventures, tha se: “Investimi ynë në përtëritjen e karbonit na lejon të shfrytëzojmë përdorimin e CO2 në materialet e ndërtimit dhe të transformojmë mbetjet industriale në burime të qëndrueshme materiale ndërtimi.

“Investimi ynë në ciklin e karbonit është një hap tjetër në udhërrëfyesin tonë për të dekarbonizuar procesin e prodhimit të çimentos dhe për të arritur neutralitetin e karbonit deri në vitin 2050”.

Prodhimi i klinkerit, përbërësi kryesor i çimentos, është pjesa më intensive e karbonit e procesit të prodhimit të çimentos. Shtimi i zëvendësuesve të klinkerit pa kompromentuar atributet e forcës së çimentos është një sfidë kritike për përpjekjet e industrisë për dekarbonizimin.

Investimi i Cemex në Carbon Upcycling Technologies do t’i mundësojë start-up-it të vazhdojë punën e tij zhvillimore dhe të rrisë përdorimin e teknologjisë, me synimin për të reduktuar varësinë nga klinkeri në prodhimin e çimentos.

Prodhuesi i materialeve të ndërtimit, i cili ka punuar me start-upin që nga viti 2020 si pjesë e programit të tij “E ardhmja në Veprim”, do të financojë gjithashtu shtrirjen komerciale të zgjidhjes së përdorimit të karbonit nëpër objektet e çimentos në Amerikën e Veriut, Evropë dhe Azi.

Apoorv Sinha, CEO i Carbon Upcycling, tha: “Ne jemi në rrugën tonë për t’u bërë kompania më me ndikim e përdorimit të karbonit të kësaj dekade dhe jemi të emocionuar që kemi Cemex dhe investitorë të tjerë në bord me ne.”/Media Ndërtimi.

Ndërtim

Ndërtimi i objektit kërkimor nënujor, akomodon 20 banorë

Published

on

Proteus Ocean Group, një sipërmarrje sociale e sektorit privat, ka zgjedhur firmën inxhinierike me bazë në Itali Drass Group si partnerin e saj në Ndërtimin e Prokurimit Inxhinierik (EPC) për ndërtimin e Proteus, një objekt kërkimi nënujor.

Drass Group është i specializuar në teknologjitë nënujore dhe hiperbarike dhe do të ndihmojë në konsultimin e Proteus Ocean Group për projektimin, ndërtimin dhe instalimin në vend të projektit.

Thuhet se objekti përmban laboratorë kërkimi për eksperimente në vend, një strukturë të prodhimit video në shkallë të plotë për media dhe programe edukative të transmetimit të vazhdueshëm të drejtpërdrejtë, dhe një pishinë hëne për t’u ofruar studiuesve qasje të pandërprerë në oqean.

Ai do të përfshijë gjithashtu serën e parë nënujore dhe zonat sociale, hapësirat e punës dhe dhomat e gjumit për deri në 20 banorë.

“Frymëzuar nga puna e eksploruesve dhe ndërtuesve para nesh, Proteus do të luajë një rol jetësor në ruajtjen dhe kuptimin e oqeaneve tona, duke çuar më tej shkencën e oqeanit, duke mundësuar eksplorimin dhe vendosjen e lidhjes njerëzore të oqeanit të nevojshëm për të frymëzuar brezat e ardhshëm për të mbrojtur burimin e njerëzimit. jeta,” tha Fabien Cousteau, themeluesi i Proteus Ocean Group.

E vendosur në brigjet e Curaçao, një ishull në veri të Venezuelës, objekti kërkimor synon t’u mundësojë studiuesve, akademikëve, qeverive dhe industrive private, mediave dhe aquanautëve privatë të kalojnë më shumë kohë në thellësi.

Instalimi i Proteus pritet të fillojë në vitin 2025./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Bëhet një zgjidhje e qëndrueshme për ndërtimin detar

Published

on

Aty ku strukturat e betonit nënujorë shihen shpesh si pushtues që dëmtojnë biologjinë detare, krijuesit e ECOconcrete këmbëngulin se përzierja e tyre ka potencialin për të sjellë jetë të re në zonat përreth porteve, valëve të valëve dhe zhvillimeve ujore.

Në një pyetje dhe përgjigje me Construction Europe, Andrew Rella i kompanisë, PHD, përshkruan produktin dhe procesin.

Si e zvogëlon ECOconcrete sasinë e kërkuar të çimentos? Gjithashtu, si prodhohet pa pasur nevojë për kimikatet e pranishme në shumicën e betoneve të përdorura në porte?

Përgjigje: Përzierja jonë, e bërë nga mbi 50% materiale të ricikluara dhe nënprodukte, mund të përfshihet drejtpërdrejt në përzierjen e betonit në një sasi të barabartë me 10% të përmbajtjes së materialeve çimento. Në varësi të dizajnit të përzierjes, shtimi i përzierjes do të rrisë rezistencën në shtypje deri në 10%, gjë që në projekte të ndryshme ka rezultuar në një mundësi për të reduktuar përmbajtjen origjinale të materialeve çimento. Përzierja shtohet krahas përzierjeve të tjera të kërkuara (si superplastifikuesit, futësit e ajrit, ngadalësuesit, përshpejtuesit) për të neutralizuar një sërë faktorësh negativë të betonit standard dhe për ta bërë betonin më mikpritës për jetën detare.

Teknologjia ECOconcrete promovon rekrutimin e specieve kalcitike si barnacles, koralet, gocat e detit dhe algat korale që ngërthejnë betonin dhe krijojnë një shtresë mbrojtëse bio-mbrojtjeje. Bio-mbrojtja mund të zbut forcat hidrodinamike dhe kimike dhe të rrisë më tej jetëgjatësinë e betonit.

Krahasuar me betonin tradicional, teknologjia e ECOncrete ka treguar aftësinë për të dyfishuar biodiversitetin dhe bollëkun e specieve detare, për të siguruar një lavaman aktiv të karbonit gjatë jetëgjatësisë së strukturës dhe për të përmirësuar ndjeshëm cilësinë e ujit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Projektohet për t’u ndërtuar ura më e gjatë prej 2 km në Skandinavi

Published

on

Arup ka nënshkruar një kontratë me Administratën Norvegjeze të Rrugëve Publike (NPRA) për të projektuar kalimin 2 km të gjatë Julsundet në Norvegji.

Kur të përfundojë, Arup thotë se struktura do të jetë ura më e gjatë e varur në Skandinavi dhe një nga më të gjatat në botë.

Kompania do të punojë në partneritet me firmën norvegjeze inxhinierike Aas-Jakobsen në projektin për të ofruar dizajn të detajuar për urën, e cila pritet të ketë një hapësirë ​​kryesore prej 1,625 m.

Një ekip inxhinierësh të Arup pritet të udhëheqin dizajnin e kuvertës së çelikut ortotropik të urës dhe do të kryejnë një analizë të lodhjes, duke përdorur teknika modelimi dhe nxjerrjeje stresi për të provuar në të ardhmen strukturën.

Projekti i urës bie në kuadër të përmirësimit E39 Ålesund to Molde, i cili në fund synon të krijojë një autostradë bregdetare pa traget në vend.

Jesper Jensen, menaxher i zhvillimit të biznesit të Arup për Skandinavinë, tha: “Në bazë të marrëdhënieve tona të biznesit me Administratën Norvegjeze të Rrugëve Publike dhe Aas-Jakobsen, ky projekt është një hap drejt zhvillimit të projekteve të tjera të mëdha infrastrukturore në Skandinavi.

“Ne po angazhojmë ekspertët tanë globalë për të mbështetur shpërndarjen e suksesshme të këtij dizajni teknikisht sfidues dhe ambicioz, një nga urat më të gjata të varura në botë.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending