Connect with us

Infrastrukturë

Caterpillar prezanton katër makineri të reja elektrike për ndërtim

Published

on

Prodhuesi i makinerive të ndërtimit Caterpillar njoftoi se divizioni i saj i industrisë së ndërtimit po punonte në katër makineri të reja të pajisjeve elektrike, dy ekskavatorë dhe dy ngarkues me rrota.

Disa nga këto makina do të ekspozohen në Bauma Munich, por nuk dihet se kur do të jenë në dispozicion komercialisht.

Të dy ekskavatorët janë Mini Ekskavator Elektrik 301.9 i mundësuar nga një bateri Cat 48V, 32 kWh me një kohë pune deri në tetë orë me një karikim të vetëm dhe ekskavator elektrik Cat 320 i mundësuar nga një bateri Cat 600V, 320 kWh me një kohë pune prej tetë. orë.

Ngarkuesit me rrota janë një Cat 906 kompakt me një bateri 300V, 64 kWh dhe një kohë funksionimi deri në gjashtë orë.

Ngarkuesi tjetër me rrota është një Cat 950 me një bateri Cat 600V, 256 kWh me një kohë funksionimi deri në gjashtë orë me një karikim të vetëm.

Çdo makinë do të përfshijë një karikues AC në bord, që thuhet se është më i miri për karikimin gjatë natës dhe një opsion karikimi të shpejtë DC që klientët ta përdorin gjatë pushimeve. Caterpillar tha se pret që mini-ekskavatori 301.9 dhe ngarkuesi kompakt me rrota 906 të jenë makinat e para të disponueshme në treg.

Në këtë ngjarje Caterpillar njoftoi gjithashtu se kompania po vlerëson përdorimin e hidrogjenit në disa aplikacione të pajisjeve të ndërtimit me kohë pune relativisht të larta.

Zgjidhjet me lëndë djegëse hidrogjeni mund të përdoren gjithashtu për të ngarkuar pajisjet e ndërtimit me bateri elektrike, kur nuk disponohet një rrjet adekuat./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending