Connect with us

Tech

Caterpillar prezanton dy modele të reja ekskavatorësh hidraulikë

Published

on

Caterpillar ka lansuar në treg dy modele të reja ekskavatorësh hidraulikë, të cilët thuhet se kanë motorë më të fuqishëm dhe produktivitet të rritur.

Ekskavatori i ri Hidraulik Cat 340 ka një motor më të fuqishëm, binar më të gjerë dhe kundërpeshë 7,5 ton për të rritur produktivitetin me 10% në krahasim me modelin 2020 Cat 336.

Nga Cat konfirmojnë se strukturat e përforcuara të ekskavatorit të ri janë në gjendje të ofrojnë qëndrueshmëri afatgjatë dhe ta bëjnë atë optimale për gërmime të forta, ngarkim kamionësh dhe aplikime me çekiç.

“340 arrin një nivel të ri të performancës,” tha Brian Abbott, menaxheri global i produkteve të Caterpillar për ekskavatorët e mëdhenj hidraulikë. “Shtesat tona e bëjnë makinën më produktive dhe të qëndrueshme me mjete më të mëdha pune, duke u dhënë kontraktorëve më shumë fleksibilitet për të përfunduar një gamë më të gjerë projektesh.”

I ndërtuar për punë më të mëdha, ekskavatori hidraulik Cat 352 thuhet se kombinon më shumë fuqi dhe një kundërpeshë më të rëndë për të punuar me mjete më të mëdha.

Ekskavator 352 ofron një zgjedhje të nënshartesës me matës fiks ose të ndryshueshëm. Pjesa e poshtme me matës të ndryshueshëm tërhiqet në një gjerësi 2390 mm (7-ft, 10-in), duke e bërë më të lehtë transportin. Kur zgjerohet, është 150 mm (6 in) më i gjerë se pjesa e poshtme e matësit fiks për qëndrueshmëri më të madhe.

Kompania shton se teknologjia standarde Cat Grade rrit produktivitetin e ekskavatorit deri në 45%. Cat 2D Grade tregon thellësinë dhe pjerrësinë në monitorin e kabinës me sinjalizime dëgjimore, ndërsa Cat Grade Assist standard lejon që ekskavatori të qëndrojë në shkallë me gërmim me një levë.

Abbott shton se 352 “mund të pajiset me kova me kapacitet të lartë për të gërmuar dhe ngarkuar tonelata materiale në më pak kalime ose çekiçë të mëdhenj për të punuar në aplikime kërkuese të guroreve”./Media Ndërtimi.

Tech

Gigafabrika gjermane e Teslës është gati të rrisë prodhimin

Published

on

Sipas ministrit gjerman të ekonomisë të shtetit Grunheide, Tesla është gati të rrisë prodhimin dhe madje ka kontaktuar me sindikatat e punëtorëve IG Metall për këtë.

Në fakt, zyrtarët gjermanë duket se po e inkurajojnë Teslën të rrisë kapacitetin e prodhimit në mënyrë që të plotësojë kërkesën për EV.

Që kur u hap Gigafactory Berlin, Tesla ka qenë duke luftuar me punësimin dhe mbajtjen e stafit. Disa punëtorë madje shkuan në sindikatat e punëtorëve IG Metall me shqetësime për kushtet e punës në fabrikë, raporton Arena EV, transmeton Telegrafi.

Raportohet se Tesla ka punuar ngushtë me sindikatat e punëtorëve dhe tani po punëson rreth 300 punëtorë të rinj në javë. Vlerësohet se rreth 9,000 punonjës janë duke punuar tani në fabrikën e Berlinit.

Por Tesla po planifikon gjithashtu zgjerimin e fabrikës pasi pastroi tokën dhe hapi zona të reja për depozitimin dhe riciklimin e mbetjeve.

Deri më tani, fabrika gjermane po prodhon vetëm veturat Model Y dhe planifikon të prodhojë Model 3 dhe të zvogëlojë varësinë e saj në fabrikën e Shangait në Kinë. Në vitin 2022, shumica e Tesla-ve të importuara erdhën nga fabrika në Shanghai./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Tech

JCB prezanton motorin e ri me hidrogjen

Published

on

Prodhuesi britanik i pajisjeve për ndërtim JCB, do të prezantojë teknologjinë e saj të djegies së hidrogjenit në skenën ndërkombëtare për herë të parë me një debutim në Amerikën e Veriut.

Motori i ri me djegie hidrogjeni OEM – zgjidhja e kompanisë me emetime zero karbon për pajisjet ndërtimore dhe bujqësore – do të shfaqet në ConExpo-Con/Agg 2023 në Las Vegas, SHBA, si pjesë e Ekspozitës Ndërkombëtare të Fuqisë së Fluidit (IFPE).

JCB thotë se është fokusuar në mjedisin, social dhe qeverisjen (ESG) për sektorin e pajisjeve të ndërtimit dhe ka qenë në ballë të zhvillimit të teknologjisë elektrike për të përmbushur kërkesat e klientëve për produkte me karbon zero.

OEM ka një nga portofolet më të mëdha të pajisjeve elektrike të industrisë së ndërtimit.

Prodhuesi shtoi se makinat e tij me naftë lëshojnë 50% më pak CO2 krahasuar me ato të prodhuara në vitin 2010 dhe se teknologjia e tij e pastër e motorit me naftë do të shfaqet gjithashtu në stendën në Las Vegas./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Tech

Krijohen qendra sociale në Metaverse të frymëzuara nga rruga e mëndafshit

Published

on

Platforma e re metaverse pax.world, e vendosur të nisë në fillim të vitit 2023, ka njoftuar bashkëpunimin e saj me zyrat globale të arkitekturës Grimshaw, HWKN, Farshid Moussavi dhe WHY për të krijuar “Metaserai”, një qendër e gjerë sociale dhe kulturore e parashikuar si thelbi i komunitet i ri virtual.

Qendrat janë krijuar për të pritur ngjarje virtuale kulturore, sociale dhe edukative si koncerte, shfaqje teatrale, galeri të artit dixhital, tregje, leksione, festa dhe festivale.

Platforma pax.world synon të zhvillohet në një shoqëri plotësisht funksionale të qeverisur nga një Organizatë Autonome e Decentralizuar, e njohur gjithashtu si DAO.

Hapësira virtuale do të ndahet në parcela toke në pronësi private, të shënuara nga qendrat komunale të Metaserait. Këto marrin frymëzim nga Karvanserai i Rrugës së Mëndafshit të lashtë, i cili u bë qendra tregtare dhe shkëmbimi kulturor. Secili nga arkitektët po harton interpretimin e tij të Metaserait.

Struktura e merr shenjën e saj nga tiparet arkitekturore të karvanserait, një strukturë e thjeshtë që rrethon një oborr qendror dhe pikë uji. Forma e kuboidit duket se fluturon në vendndodhjen e saj. Duke qenë se nuk ka lidhje fizike me tokën, vizitorët mund të hyjnë përmes marrëzive sferike ose portave.

Ndërveprimet midis përdoruesve do të nxisin një rrjedhë të dhënash, e cila, nga ana tjetër, do të ndikojë në hapësirat e personalizuara, të gjitha të krijuara nga një grup pjesësh. Kjo arkitekturë që ndryshon vazhdimisht formë synon të pasqyrojë ndërveprimin njerëzor në një shkallë, shpejtësi dhe shkallë të pamundur në një mjedis fizik.

Gjatë viteve të fundit, koncepti i metaversit ka ndezur imagjinatën e shumë arkitektëve dhe artistëve që po përpiqen të kuptojnë potencialin dhe kufizimet e tij. Një nga këto eksplorime është projekti SOLIDS, i cili përdor një proces gjenerues për të projektuar ndërtesa unike, të pajtueshme me metaverset.

Felipe Escudero ka zbuluar gjithashtu “kullën më të lartë me shumë qëllime në metaverse”, ndërsa arkitektë të tjerë ruajnë ndërtesat historike duke i rikrijuar ato në këtë medium të ri./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending