Connect with us

Infrastrukturë

Blloqe betoni në arkitekturë: Si të ndërtoni me këtë material modular dhe me kosto të ulët

Published

on

Blloqet e betonit janë materiale të parafabrikuara që përdoren kryesisht për ndërtimin e mureve. Ngjashëm me tullat, këto blloqe grumbullohen së bashku dhe lidhen me llaç, zakonisht i përbërë nga çimento, rërë dhe ujë. Ato janë të zbrazëta brenda për të akomoduar shufra çeliku dhe mbushje me llaç.

Këto blloqe janë të disponueshme në një larmi dimensionesh dhe tekstesh, duke filluar nga sipërfaqet tradicionale të lëmuara deri te përfundimet e rrahura ose të përafërta. Për më tepër, ka njësi speciale të dizajnuara për qoshe ose trarë me përforcime gjatësore. Dimensionet variojnë, nga ato klasike 8x8x16 inç (afërsisht 19x19x39 cm) të destinuara për përdorim strukturor, deri në një madhësi prej 8×3.5×39 inç (afërsisht 19x9x39 cm) për muret ndarëse. Si mund t’i inkorporojmë në mënyrë krijuese në dizajnet tona?

Megjithëse blloqet e para – të prodhuara në masë në fillim të viteve 1900 – ishin të punuar me dorë, metodat moderne të prodhimit janë të automatizuara, duke lejuar krijimin e mijëra blloqeve në orë. Për më tepër, meqenëse nuk kërkojnë shkrepje, çdo njësi mund të fabrikohet në vend nga muratorë të pakualifikuar.

Për sa i përket performancës termike, një mur blloku mund të funksionojë në mënyrë efektive me masat e duhura në vend. Për shembull, është thelbësore të sigurohet vendosja e saktë e përzierjes në të gjitha nyjet për të parandaluar urat termike. Për më tepër, izolatorë të tillë si EPS ose leshi i qelqit, së bashku me polietileni si barrierë avulli, mund të inkorporohen në brendësi të blloqeve për t’u përdorur si suva izoluese të jashtme.

Pavarësisht se është një material i përdorur gjerësisht në mbarë botën, mundësitë e tij të projektimit nuk janë shfrytëzuar plotësisht. Blloqet e betonit shoqërohen shpesh me vetë-ndërtim dhe strehim me kosto të ulët, duke kufizuar mundësitë për të eksploruar përtej dizajnit funksional./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Icon është afër përfundimit të ndërtimit të lagjes më të madhe në Amerikë me beton 3D  

Published

on

Kompania me bazë në SHBA për printimin e betonit 3D, Icon, njoftoi se është afër përfundimit 100% të nënndarjes së saj Wolf Ranch, e cila përfshin 100 shtëpi të printuara me beton pranë Austin, Teksas, SHBA.

Duke përdorur robotin e tyre të printimit Vulcan 3D të stilit të portave, ICON thotë se ka pastruar shenjën e 90 njësive në Georgetown, Teksas, në mes të një bashkëpunimi me ndërtuesin amerikan të shtëpive Lennar. Shtëpitë u koduan nga Icon dhe Bjarke Ingels Group, një firmë shumëkombëshe projektimi.

Padgett tha se qëllimi i shtëpive të printuara me beton të Icon është të ofrojnë çmime konkurruese për shtëpitë e një familjeje; Kursimet në kohë dhe materiale nga procesi i mbajnë çmimet e shtëpive në ose nën mesataren rajonale.

Shtëpitë në Wolf Ranch, të cilat variojnë në madhësi nga rreth 1,850 metra katrorë (172 m2), fillojnë nga rreth 430,000 dollarë amerikanë. Vulcan mund të printojë struktura deri në 3000 sq ft (279m2) brenda kornizës së tij gati 16-ft (4,9m) nga 47-ft (14m).

Duke supozuar se kostot mund të qëndrojnë atje, duhet të jetë një treg produktiv në Teksas – veçanërisht Georgetown jashtë Austin – i cili është një nga rajonet me rritje më të shpejtë në vend./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Me tenderë njëburimorë, këta pronarë do t’i gëzojnë së shpejti shtëpitë e reja në veri

Published

on

Ministria e udhëhequr nga ministri Liburn Aliut, Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, vazhdon të japë tenderë njëburimorë.

Për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive në veri në të dy tenderët ka vazhduar me procedurë të negociuar, shkruan Indeksonline.

Me procedurë të negociuar pa publikim të kontratës për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive në pjesën veriore të Mitrovicës ka shpërblyer dy kompani.

Sipas dosjes së tenderit të publikuar në platformën E-prokurimi për ndërtim të 11 shtëpive e ka shpërblyer me kontratë kompaninë “Limitproject Sh.P.K” me vlerë të kontratës mbi 63 mijë euro.

Lista e pronarëve të cilëve do të iu ndërtohet shtëpia.

Po ashtu edhe për renovimin e 4 shtëpive në veri të vendit me procedurë të negociuar pa publikim të kontratës kjo ministri e ka shpallur fituese kompaninë “Able Group Sh.P.K nga Prishtina me vlerë të kontratës 18 mijë e 255 euro.

Continue Reading

Infrastrukturë

Volvo prezanton një linjë të re të makinerive me naftë dhe elektrike

Published

on

Volvo CE ka prezantuar linjen e re të makinerive të prodhuara, duke shfaqur makineri me naftë dhe elektrike në selinë e saj në Eskilstuna, Suedi.

Kompania prezantoi një linjë të re ekskavatorësh me zvarritës që përfshinte Volvo EC500, EC400 dhe EC230, të cilët kanë peshë maksimale funksionimi përkatësisht 52, 41 dhe 25 ton.

Gama përmban gjithashtu EC210 dhe ECR145, të cilat të gjitha janë përmirësuar me teknologji inteligjente në një sistem të ri elektro-hidraulik. Ndërfaqja e përmirësuar njeri-makinë (HMI) është projektuar për të rritur efikasitetin e karburantit, produktivitetin, sigurinë dhe efektivitetin e përgjithshëm të kostos.

“Ne kemi qenë gjithmonë krenarë që udhëheqim tregun me linjën tonë inovative të ekskavatorëve, dhe tani me këtë gamë të re ne po ndihmojmë klientët tanë të përfitojnë edhe më shumë nga makinat e tyre.”, deklaroi Kurt Deleu, shefi i Ekskavatorëve të Menaxhimit të Produkteve të Volvo CE.

Sipas prodhuesit, makinat e reja “janë një zgjedhje më e pastër dhe më e zgjuar për klientët që kërkojnë të dekarbonizojnë operacionet e tyre”.

Ngarkuesit me rrota dhe ekskavatori me rrota mbështeten nga gamën më të gjerë të zgjidhjeve të karikimit të kompanisë deri më sot, të cilat përfshijnë njësinë e re të lëvizshme të energjisë PU40, për pajisje kompakte./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending