Connect with us

Aktuale

Bienalja e artit në shkretëtirë “Desert X” rikthehet në Kaliforni me instalime arkitekturore dhe skulptura të ndryshme

Published

on

Bienalja e artit në shkretëtira “Desert X” është rikthyer sërish në Kaliforni duke shfaqur instalacione në ajër të hapur nga 12 artistë rreth luginës së Coachella, të vendosura kundër nuancave neutrale të shkurreve dhe terrenit ranor, gjelbërimit të Palm Springs dhe maleve të largëta të mbuluara me borë.

Kuruar nga Neville Wakefield dhe Diana Campbell, edicioni i katërt i ekspozitës në SHBA flet për shkretëtirën si një vend të formuar nga “kujtesa e ujit”, sipas një njoftimi për shtyp, me shumë projekte që eksplorojnë qarkullimin e ujit dhe njerëzve nëpër botë. , duke theksuar ndërlidhjen tonë si dhe pasigurinë tonë përballë një krize mjedisore globale.

“Shkretëtira është një vend me klimë ekstreme, kështu që është një vend ku të menduarit aktiv dhe përshtatshmëria janë thelbësore për mbijetesën”, tha Campbell në një intervistë telefonike. Disa nga artistët, vazhdoi ajo, “shikojnë rolin e krijimtarisë dhe ndryshimeve pozitive sociale kur bëhet fjalë për mjedisin”.

Artistët, duke përfshirë Rana Begum dhe Tschabalala Self, i janë përgjigjur secilit vendndodhjeve të projekteve të tyre, duke rezultuar në instalime arkitekturore, skulptura specifike të vendit dhe vepra multimediale të ndërthurura me tokën.

Mario García Torres paraqet një pamje minimaliste për një tufë demash mekanikë që lëvizin dhe pasqyrojnë qiellin, instalimi i pishinës së Lauren Bon është i mbushur me ujë shumë të kripur nga Deti Salton dhe grumbulli ekspresiv i kontejnerëve të transportit të Matt Johnson flet për thyerjet në zinxhirët tanë të komplikuar të furnizimit.

Grupi përfshin gjithashtu një nderim për 29-vjeçarin Tire Nichols, i cili vdiq në janar tre ditë pasi u rrah brutalisht nga oficerët e policisë në Memphis në një ndalesë trafiku.

Nichols ishte një entuziast i fotografisë dhe imazhet e tij shfaqen në një shkallë masive në tabelat përgjatë autostradës.

“Desert X është vërtet unik sepse nuk po ndodh në një park privat skulpture; po ndodh në hapësirën publike në të gjithë Luginën e Coachella”, tha Campbell.

“Pra, është një proces i punës me artistët për të rafinuar propozimet, për të rafinuar inxhinierinë dhe për të dalë me projekte që mund të mbajnë të tyren si pjesë individuale, por që janë të lidhura së bashku për të treguar një histori më të gjerë.”/Media Ndërtimi

Aktuale

“Termokos’’ për herë të parë ndan 15 bursa për studentët e Inxhinierisë Mekanike

Published

on

Për herë të parë në historinë e ekzistimit NP “Termokos” SH.A.,  ka ndarë sot bursa për 15 studentë të dalluar të Fakultetit të Inxhinierisë Mekanike të Universitetit të Prishtinës.

Në një ceremoni rasti, të mbajtur sot në Rektoratin e Universitetit të Prishtinës, kanë marrë pjesë Rektori i Universitetit të Prishtinës, prof. dr. Qerim Qerimi, Kryetari i Komunës së Prishtinës z. Përparim Rama, Kryeshefi Ekzekutiv i NP “Termokos”, z. Fisnik Osmani, Dekani i Fakultetit të Inxhinerisë Mekanike, prof.Ahmet Shala, Aksionarët e ndërmarrjes, Bordi i Drejtorëve, anëtarë të Këshillit Drejtues e prorektorë të UP-së, menaxhmenti i ndërmarrjes dhe strudentët përfitues të bursave.

Rektori prof. Qerim Qerimi ka përshëndetur këtë hap të NP “Termokos”, për ndarjen e bursave për studentët e UP-së. Ai u nda optimist se ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe më tutje në funksion të rritjes së cilësisë në arsim dhe ndërlidhjes së industrisë me universitetin.

Kryetari i Prishtinës, z. Përparim Rama ka shprehur kënaqësinë e tij, që NP “Termokos”, përveç sukseseve në operim e zgjerim të rrjetit të ngrohjes, kësaj here është nismëtare e një kontributi tjetër, siç është ndarja e këtyre bursave. Kryetari Rama tha se mbase këta studentë në të ardhmen mund të udhëheqin ndërmarrjen apo edhe Komunën e Prishtinës.

Kryeshefi Ekzekutiv, z.Fisnik Osmani tha se ndarjen bursave, ndërmarrja planifikon ta shndërrojë në traditë, duke ndihmuar studentët, që të përgatiten sa më mirë për rrugëtimin e mëtutjeshëm.

Kryeshefi Osmani tha se kemi dashur të japim një shembull të mirë dhe konkret të bashkëpunimit, të cilin synojmë ta shndërrojmë në traditë. Ai rikujtoi se kriteret dhe procedurat për përzgjedhjen e studentëve përfitues të bursave janë udhëhequr nga FIM.

Ndërkaq, Dekani i Fakultetit të Inxhinierisë Mekanike, prof.Ahmet Shala ka falenderuar “Termokos”-in për ndarjen e këtyre bursave, otptimist se ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe viteve të ardhshme edhe për më shumë studentë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Ra nga skelet teksa ishte duke punuar, humb jetën 19-vjeçari në Prizren

Published

on

Një person raportohet se ka humbur jetën tragjikisht gjatë ditës së sotme në Prizren.

Lajmi është konfirmuar nga Policia e Kosovës, ku zëdhënësi i policisë për rajonin e Prizrenit, Shaqir Bytyqi ka dhënë detaje për Sinjalin.

Sipas policisë, një person i moshës 19-vjeçare (K.Z), në një objekt banesor në ndërtim, gjatë punimeve dyshohet se ka humbur jetën, duke rënë nga kati i tretë nga skelet.

Në vendngjarje kanë dalë policia dhe mjekët nga emergjenca, të cilët kanë konstatuar vdekjen e tij.

Me datën 26.05.2023, rreth orës 14:50 dyshohet se në rrugën “Ekrem Rexha” në një objekt banesor në ndërtim e sipër, një person i moshës 19 vjeçare (K.Z.), gjatë punimeve dyshohet se ka humbur jetën, duke rënë nga një lartësi e konsiderueshme”, ka deklaruar Bytyqi.

“Policia ka dal ne vendngjarje dhe është duke u marr me rastin. Viktima ka rene nga Kati i tret nga skelet. Ne vendngjarje kan dal edhe mjeket nga emergjenca të cilët kanë konstatuar vdekjen e tij”, shton Bytyqi.

Continue Reading

Aktuale

“Po amnistoni mafinë e betonit me Ligjin që sollët në Kuvend “, kritikohet ministri Aliu për ndërtimet pa leje

Published

on

Deputeti i Kuvendi të Kosovës, Dimal Basha tha se Ligjit në momentin që i ndryshohet data e hyrjes në fuqi, legalizohen të gjitha objektet e ndërtuara deri më atë datë.

“Tash ky ligj ndryshohet edhe i ndërrohet edhe hyrja në fuqi. Që ta zëmë, ky ligj hyn në fuqi në mars 2023, legalizohen të gjitha ndërtimet deri në mars 2023. Pra, e bëjmë legalizimin e të gjitha ndërtimeve pa leje, sidomos ndërtesat”, u shpreh basha.

Deputeti pati kritika të ashpra edhe në lidhje me çmimet, duke thënë se 500 metra katrorë do të legalizoheshin për 4 mijë euro.

“Cili është interesi që një ndërtimtar ta legalizojë ndërtesën? Mendoj që qikjo s’është parimore, dhe kjo s’duhet me shku përpara. Puna kryesore e këtij ligji, mendoj unë është se e bën amnistimin e këtyre keqpërdoruesve që ndonjëherë janë quajtur edhe “mafi e betonit”. Këta jo që nuk dënohen por legalizohen”, tha Basha.

Deputeti i VV-së i u shpreh edhe se po amnistohen edhe nga hetimet kriminale keqpërdoruesit në fjalë.

Ndërkohë, edhe deputeti Haki Abazi pati kritika të ashpra duke i kërkuar ministrit që fjalimin e deputetit Dimal Basha ta merrte seriozisht.

Continue Reading

Trending