Connect with us

Aktuale

Bie tavani në një dhomë të Klinikës së Neonatologjisë, rrezikon jetën e një nëne dhe foshnjës së saj

Published

on

Një nënë e shtrirë me foshnjën e saj në Klinikën e Neonatologjisë në QKUK është rrezikuar nga rënia e pllakës ‘armstrong’ nga tavani i dhomës ku ishin të shtrirë.

Nëna ka dërguar videon në adresë të Gazetës Shneta dhe ka treguar se ngjarja ka ndodhur para disa ditësh kur kishte reshje të shiut në Prishtinë.

Ajo duke dashur të mbetet anonime, ka thënë se janë tmerruar nga ky rast pasi janë frikësuar për bebet e tyre.

“Kjo ka ndodhur para dy javësh. Ato ditë që pat shi. Unë kam qenë e shtrirë me vajzën në dhomë. Kemi qenë tri nëna me bebe. Nëna që ka qenë afër dritares për fat të mirë vetëm disa minuta pa ndodhur kjo, e kishte larguar beben prej shtratit. Kanë qenë në pytje sekondat që mos me i ra bebes”, ka deklaruar kjo nënë.

 

Ajo ka thënë se pas këtij rasti nuk kishin pranuar të qëndronin në atë dhomë, por stafi nuk iu kishte bë zgjidhje për transferimin e tyre në një dhomë tjetër.

“Me insistimin tonë bebat i dërguam në dhomat ku qëndrojnë infermieret dhe ne qëndruam atë natë aty”, ka thënë ajo.

Ajo ka treguar se ky problem ishte rregulluar të nesërmen nga punonjësit e QKUK-së të cilët sipas saj kishin deklaruar se ka ndodhur për shkak të rrjedhjes së ujit nga shiu.

Gazeta ka kërkuar sqarime sot nga QKUK në lidhje me këtë rast dhe për rrezikimin e pacientëve nga incidente të ngjashme, por të njëjtit nuk kanë kthyer përgjigje.

Ndërsa drejtoresha e Klinikës së Neonatologjisë Hajrije Ismaili, ka thënë se në kohën kur ka ndodhur rasti kishte qenë në pushim vjetor por problemi ishte raportuar dhe ishte sanuar.

“Ate dite ka pasur shume rreshje. Siper eshte nenkulmi. Me gjasa per shkak te rrymimeve te medha ka ardh te zhvendosja e pllakave te tavanit”, ka deklaruar Ismail. Gazeta Shneta/Media Ndërtimi

Aktuale

SHARE Pristina2023 po afron! Takoni arkitektë dhe liderë të njohur ndërkombëtar

Published

on

Më 10 Mars 2023, në hapësirën e Klan Arena në Prishtinë do të organizohet SHARE Pristina 2023, në të cilën do të ligjërojnë arkitektë të njohur në teknologjinë e inovacionit dhe ndërtimit me projekte e tyre tashmë të dëshmuara dhe të jashtëzakonshme.

Forumi Ndërkombëtar i Inovacionit të Arkitekturës dhe Teknologjisë SHARE Prishtina 2023 do të theksojë temën kryesore të “Arkitekturës së Jetesës dhe Punës”.

Të ftuarit e parë ndërkombëtarë të njoftuar janë:

Ian Ritchie, Themelues Ritchie Studio, MB,

Bernard Khoury, Themeluesi BERNARD KHOURY / DW5, Liban, Gokhan Avcioglu, Themeluesi i GAD Architecture, Turqi,

Michiel Riedijk, Bashkëthemelues i Neutelings Riedijk Architect, Holandë,

Renato Rizzi, Themelues Renato Rizzi, Itali.

Diogo Burnway, Themeluesi i CVDB Arquitectos, Spanjë,

Martin Panovski, Themelues i arkitektëve të RADiUs, Maqedonia e Veriut.

🔖Regjistrimi i eventit tani është i hapur: https://share-architects.com/share-pristina-2023-forum/

/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

“Evropa pa Monumente” në urën e Mitrovicës nominohet për çmimin Ndërhyrjet dhe Instalimet Publike nga ArchDaily

Published

on

Projekti “Evropa pa Monumente” dhe puna e Architecture for Humans për artisten e njohur Stanislava Pinchuk është vlerësuar më tej duke u nominuar si Ndërtesa e Vitit në kategorinë Ndërhyrjet dhe Instalimet Publike nga ArchDaily.

Ju mund të votoni këtu për të ndihmuar që të kaloj në fazën tjetër: https://boty.archdaily.com/us/2023/candidates/153481/

Kjo shënon herën e dytë që një nga ndërhyrjet publike të Architecture for Humans pranohet, duke dëshmuar përpjekjet tona për të vendosur Prishtinën dhe Kosovën në hartën globale.

“Jemi krenarë që po bëjmë një ndikim pozitiv në qytet dhe vend, dhe po kontribuojmë në bisedën në rritje globale rreth rolit të ndërhyrjeve publike në formësimin e mjedisit të ndërtuar. Ky nominim është një njohje e vizionit dhe krijimtarisë që ne sjellim në punën tonë dhe ne mezi presim të vazhdojmë të shtyjmë kufijtë e asaj që është e mundur në të ardhmen.”, shkruan në njoftimin e Architecture for Humans që është një grup profesionistësh të rinj të përkushtuar ndaj kërkimeve ndërdisiplinore./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Në Kramovik të Rahovecit mbahet ankandi i parë për ndërtimin e një fotovoltaiku

Published

on

Ankandi i parë për një kapacitet të energjisë solare në Kosovë, që pritet të lansohet së shpejti, do të ketë fuqinë 100 MW.

Kramoviku i Komunës së Rahovecit është përzgjedhur si vend për organizimin e ankandit të parë për projekte të gjenerimit të energjisë elektrike nga burimet fotovoltaike. Lokacioni i përzgjedhur tashmë po përfshihet edhe në Planin Zhvillimor Lokal të komunës, si vend me potencial për vendosjen e gjeneratorëve fotovoltaikë.

“Këto ditë me mbështetjen e ekipit të Tetra Tech, është përzgjedhur toka publike në Kramovik të Komunës së Rahovecit, që do të përdoret për ankandin e parë fotovoltaik”, ka njoftuar Besiana Qorraj Berisha, zyrtare e lartë për burime të ripërtëritshme të energjisë në Ministrinë e Ekonomisë, nëpërmjet një postimi të shpërndarë në rrjetet sociale.

Për këtë projekt u fol më detajisht këto ditë gjatë diskutimit publik mbi planin zhvillimor komunal të komunës së Rahovecit për vitet 2022-2031.

Lokacioni tashmë do të përfshihet në planin zhvillimor të Komunës, në cilësinë e lokacionit me potencial të lartë në zhvillimin e kapaciteteve prodhuese energjetike nga burimet solare.

Ankandi i parë për një kapacitet të energjisë solare në Kosovë, që pritet të lansohet së shpejti, do të ketë fuqinë 100 MW dhe pritet të ketë një kontribut domethënës në diversifikimin e miksit të energjisë në Kosovë dhe në tranzicionin e gjelbër.

Siç dihet, ministrja Artane Rizvanolli ka ripërsëritur së fundmi se qeveria mëton të sjellë procese konkurruese dhe transparente të ankandeve për zhvillim të projekteve të energjisë së ripërtëritshme në Kosovë, në të cilat mund të aplikojnë investitorët e interesuar.

“Ne kemi thënë që nga dita e parë që investitorët do të konkurojnë në ankande, në mënyrë transparente. Çmimi më i lirë do të fitojë dhe ne do ta blejmë atë energji për konsumatorët tonë. Ankandin e parë do ta lansojmë sivjet në dhjetor për energji solare, ndërsa për energji të erës, ankandin do ta lansojmë vitin tjetër”, ka thënë Ministrja Rizvanolli.

Ministrja ka thënë se ankandi i parë për burime solare do të bëhet për 100 megavat orë kapacitete, ndërsa kapacitete të njejta pritet të ndahen edhe për burimet e erës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending