Connect with us

Auto

Bateritë për veturat elektrike do të bëhen dukshëm më të lira

Published

on

Për rrjedhojë, edhe veturat elektrike pritet të jenë më të lira.

Analiza zbuloi se çmimet e baterive të automjeteve elektrike ishin më të larta në vitin 2022 dhe 2023 sesa në 2021, pjesërisht për shkak të rritjes së kërkesës dhe mungesës së komponentëve. Shtojini atij inflacionin, të cilin e ndjejmë në çdo hap.

Në një parashikim të ri nga kompania e shërbimeve financiare “Goldman Sachs”, analistët e tyre presin që çmimet e baterive për automjetet elektrike të bien ndjeshëm gjatë viteve të ardhshme. Deri në vitin 2025, ata parashikojnë se çmimet do të bien 40 për qind nga viti 2022 – nga 155,63 dollarë për kWh në 2022 – në 99 dollarë në 2025. Kjo është gati 10 për qind më e ulët se parashikimi i mëparshëm i kompanisë.

Prandaj, veturat elektrike pritet të jenë dukshëm më të lira.

Deri në vitin 2030, Goldman Sachs parashikon një rënie vjetore prej 11 për qind të çmimeve të baterive, në të cilën pikë çmimi do të jetë rreth 72 dollarë për kWh, ose më pak se gjysma e çmimit të sotëm.

Megjithatë, pyetja është nëse këto parashikime janë rezultat i rritjes më modeste të shitjeve të makinave elektrike sesa pritej. Goldman Sachs parashikon se deri në mesin e dekadës, veturat elektrike do të kushtojnë njësoj si automjete ekuivalente me motorë me djegie të brendshme, kur shikohet kostoja totale e pronësisë, dhe kjo është pa asnjë subvencion.

Goldman Sachs beson se flota globale e veturave do të rritet nga 2 përqind e makinave elektrike në 2020 në 17 për qind në 2025 dhe 35 përqind në 2030. Deri në vitin 2040, ne po i afrohemi pikës ku dy nga tre veturat elektrike në rrugë do të jenë elektrike./Media Ndërtimi

Auto

‘Volkswagen’ tërheq 260 mijë automjete të vogla për rrezik zjarri

Published

on

Kompania “Volkswagen” po i tërheq për mbi 260,000 automjete kompakte në SHBA, për shkak të një rreziku të mundshëm të rrjedhjes së karburantit që rrjedh nga një pompë brenda rezervuarit të gazit, e cila potencialisht mund të çojë në një rrezik zjarri, raporton media amerikane CNN.

Automjetet e prekura përfshijnë modele të ndryshme si Volkswagen Golf, Golf GTI, Golf Sportwagen, Jetta dhe Audi A3 të prodhuara ndërmjet viteve 2015 dhe 2020.Megjithatë, jo të gjitha vitet e modelit të secilit automjet janë të prekura dhe janë përfshirë vetëm versionet me rrota të përparme. Audi, e cila është marka luksoze e Volkswagen, ndan modele të lidhura ngushtë me “Volkswagen.”

Problemi është shfaqur nga një vulë e instaluar në mënyrë jo të duhur rreth një pompe thithëse pranë rezervuarit të gazit, e cila mund të lejojë që karburanti të grumbullohet në sistemin e bllokimit të avullit, duke çuar në rrjedhje të mundshme. Ndërsa “Volkswagen” ka deklaruar se nuk janë raportuar zjarre për shkak të këtij problemi, por rreziku mbetet i pranishëm.

Duke filluar nga mesi i prillit 2024, “Volkswagen” do t’u dërgojë letra pronarëve të automjeteve të prekur, duke i këshilluar ata që t’i vizitojnë shitësit për një zëvendësim të pompës pa asnjë kosto.Vlen të përmendet se disa nga këto modele janë tërhequr më parë në vitin 2016 për të njëjtin problem. Megjithatë, dokumentet në dosjen e tërheqjes së “Volkswagen” në Administratën Kombëtare të Sigurisë së Trafikut në Autostrada tregojnë se pompa e mëparshme e zëvendësimit të karburantit nuk e adresoi plotësisht problemin.

Pronarët e automjeteve mund të verifikojnë nëse automjeti i tyre është në listwn e automjeteve me këtë problem duke e vizituar faqen e internetit Safecar.gov të Administratës Kombëtare të Sigurisë së Trafikut në Autostrada ose duke kontaktuar shërbimin e klientit të Volkswagen në 800-893-5298 ose shërbimin e klientit Audi në 800-253-2834./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Tesla Model Y vetura më e shitur në Evropë në vitin 2023

Published

on

Prodhuesi gjerman ka shitur më shumë se 1.3 milionë vetura në Kontinentin e Vjetër vitin e kaluar. VW udhëhoqi bindshëm listën e brendeve më të shitura përpara Toyota dhe Audi. Nga brendet kineze, numri më i madh i automjeteve është shitur nga MG.

Sipas të dhënave të fundit nga JATO Dynamics, në Evropë në vitin 2023 janë shitur pothuajse 12.8 milionë automjete të reja, që është në nivelin e tregut të 10 viteve më parë. Volkswagen ishte sërish marka më e shitur në tregun evropian vitin e kaluar, dhe gjigandi gjerman shiti më shumë se 1.34 milionë autojete dhe në të njëjtën kohë arriti një rritje prej 12 për qind krahasuar me rezultatin e arritur në 2022.

Pas Volkswagen, në listën e brendeve më të shitura është Toyota me 819,544 njësi të shitura, ndërsa pozita e tretë i takoi Audi, e cila dorëzoi më shumë se 730,000 automjete në vitin 2023.

Rritjen më të lartë në përqindje prej 196 për qind, kur bëhet fjalë për brendet “popullore”, e ka arritur kinezi BYD, por kinezët kanë shitur pak më pak se 16 mijë automjete, kështu që rritja nga ai këndvështrim është ende e papërfillshme.Më specifik ishte brendi dikur britanik, tashmë kinez MG.

Ky brend ka shitur më shumë se 230,000 automjete në Evropë me një rritje rekord prej 105 për qind.Nga kjo shifër, MG regjistroi më shumë se 90,000 dërgesa të modelit kompakt SUV ZS, i cili mund të gjendet në disa tregje të BE-së me një çmim nën 15,000 euro. Rezultate të mira të shitjeve shënuan edhe: Tesla (56 përqind rritje), Suzuki (+43%), Cupra (+41%), Mazda (+30%), Škoda (+26%), etj.

Modeli më i shitur në Evropë vitin e kaluar ishte Tesla Model Y me më shumë se 250,000 njësi të dorëzuara, përpara Dacia Sandero (234,000) dhe Volkswagen T-Roc (204,000). Duke marrë parasysh trendin në rënie të shitjeve të automjeteve elektrike, Tesla do ta kujtojë mirë vitin 2023, i cili do të jetë i vështirë të përsëritet në të ardhmen e afërt./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Volkswagen ka filluar me shitjen e Golfit 8.5, ka performancë të veçantë

Published

on

Golfi i rifreskuar, i cili tashmë quhet Golf 8.5, do të arrijë në rrugët evropiane menjëherë pas debutimit të tij, transmeton Telegrafi.

Prodhuesi vendosi që nisja e tij në treg do të shënohet nga një performancë e veçantë.

Quhet Limited 50, që lidhet qartë me 50-vjetorin e Golfit, pra gjysmë shekulli që nga lansimi i modelit të gjeneratës së parë.

Versioni special shpall edhe një çmim të ri fillestar, i cili në Gjermani tani fillon nga 27,180 euro, ose 28,280 euro për versionin Variant.

Versioni special bazohet në versionin Style dhe përveç pajisjeve të gjera standarde, ka edhe emblemat “50” dhe “Edition 50”, të cilat i referohen serive speciale.

Për më tepër, ka rrota të veçanta me fellne 18 inç, një shirit LED në pjesën e përparme dhe xhamat e pasmë të lyer.

Në kabinë, Golf merr detaje ekskluzive të tilla si pedalet prej çeliku inox dhe tapiceri të zezë të çatisë.

Klienti merr gjithashtu sistemin më të avancuar të informacionit argëtues Discover me një ekran 12,9 inç, i cili, ndër të tjera, përfshin integrimin Chat GPT.

Në listën e opsioneve është vetëm paketa Plus me çati panoramike dhe drita IQ Light Matrix LED.

Me versionin Edition 50, opsioni i vetëm është një motor benzine 1.5 TSI me 150 kuaj-fuqi. Gjithçka e thënë vjen me një çmim special prej 36.820 euro.

Është gjithashtu interesante që në konfigurues mund të zgjidhni versione të shumta dhe nivele të pajisjeve të Golfit. Pra, versioni bazë vjen 1.0 TSI benzine ku çmimi fillestar është, siç e përmendëm, 27.180 euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending