Connect with us

Infrastrukturë

Azbesti pritet të largohet nga kulmet e kryeqytetit përmes një projekti nga Komuna e Prishtinës

Published

on

Azbesti vazhdon të jetë i pranishëm në çatitë e shumë ndërtesave publike në vendin tonë. Ato pritet të hiqen nga kulmet e kryeqytetit përmes një projekti që po e zhvillon Komuna e Prishtinës.

Sipas komunarëve, do të caktohet vendi ku do të grumbullohet ky material, ndërsa njohësit e këtij materiali thonë se duhet të kihet shumë kujdes në asgjësimin e tij.

Kulmet e lesonitit shumë shpejt do të fillojnë të hiqen nga Komuna e Prishtinës. Por, kjo do të mundësohet pas përzgjedhjes së një operatori të specializuar që do ta trajtojë këtë material të rrezikshëm në gjithë Prishtinën.

“Momentin kur fillojmë ndërtimin e qendrës për grumbullim dhe trajtim të materialeve, mbeturinave vëllimore ndërtimore, duhet me pas edhe qendrën e cila e bënë trajtimin dhe grumbullimin e azbestit. Ky është një projekt i cili si Drejtori e Shërbimeve Publike po presim të fillojë gjatë vitit 2023”, ka theksuar për RTK-në, Ilirik Musliu.

Ndër hapësirat e para në të cilat pritet të intervenohet janë ish-hapësirat e AKP-së afër tregut të gjelbër në Prishtinë.

Për profesorin e Fakultetit të Kimisë trajtimi i lesonitit që ka përmbajtje të azbestit duhet të bëhet me shumë kujdes.

“Do të ishte i qëlluar ky projekt i ndërrimit të lesonitit nëse realizohet sepse ne e dimë se ndërtesat e viteve 60, 70 deri në të 80- ta, janë të mbuluar me kësi materiale, të cilat për çdo ditë emetojnë materie kancerogjene me azbestin që çdo ditë na e rrezikon shëndetin tonë. Nuk

është pjesë e imja se në çfarë mase apo në çfarë shkalle, por shkalla e dëmtimit të shëndetit varet nga sasia çfarë është përdor. Pra sa ka sipërfaqe sa ka lesenit”, ka theksuar Fatbardh Gashi, profesor i Kimisë në UP.

Ekspozimi ndaj asbestit sipas një pulmologu është shumë i rrezikshëm në shëndetin e njeriut.

“Një prej problemeve më të mëdha që shkaktohen nga inhalimi i azbestit është fibroza e mushkrive që një farë forme i bënë mushkrit rigjide dhe e pengon njeriun të marrë mjaftueshëm frymë, pra e pengon në frymëmarrje…Por më seriozja janë dy problemet e ekspozimit të azbestit,

është kanceri i mushkërive dhe një lloj i kancerit të cipeve të mushkërive që quhet mezotelioma malinje”, ka thënë Besim Morina, pulmolog.

Lesoniti është një prej materialeve që është përdorur më së shumti jo vetëm në Prishtinë si mbulesë për çatitë e ndërtesave kolektive, shtëpive private dhe lokaleve afariste vitet e mëhershme në vendin tonë.

Infrastrukturë

Jeta dhe veprat frymëzuese të arkitektit bashkëkohore japonez Arata Isozaki

Published

on

Një nga figurat më domethënëse në arkitekturën bashkëkohore japoneze, Arata Isozaki, lindi në vitin 1931 në Oita, Japoni. Ai është një arkitekt, dizajner urban dhe filozof arkitekturor. Nën tutelën e profesorit Kenzo Tange, ai studioi arkitekturë në Universitetin e Tokios dhe punoi me të në disa projekte të rëndësishme deri në vitin 1963. Plani i Tokios (1960) dhe pavioni i rëndësishëm Osaka Expo ’70 ishin dy nga këto dizajne. Si trashëgimtar i Tange, Isozaki përfundimisht u bë i njohur në botën e arkitekturës. Pavarësisht nga fillimi i karrierës së tij në Tokio, shumica e veprave të tij të hershme u porositën dhe u ndërtuan në Oita, në Japoninë jugore.

Në fund të viteve 1960, Isozaki fitoi famë për punën e tij, ku ai projektoi disa ndërtesa të shquara, përkatësisht shkollën e mesme Iwata, Rezidencën Nakayama (1964), Bibliotekën Prefekturale Oita dhe degën e Fukuoka City Bank. Në vitin 1990, ai projektoi Stacionin Yufuin, i ndjekur nga B-con Plaza, dhe Biblioteka e re Prefekturale Oita në vitin 1995. Në vitin 1968, revolucioni global studentor pati një ndikim tek ai dhe e shtyu atë të rivlerësonte filozofitë e tij arkitekturore. Isozaki zhvilloi teori mbi formën arkitekturore gjatë viteve të tij private. Këto teori u shndërruan në vepra të ndërlikuara gjeometrike, disa prej të cilave kishin vëllime monolitike dhe të tjera që përfshinin kombinime të ndërlikuara të vëllimeve parësore, por ato ishin gjithmonë kolosale në natyrë. Nëpërmjet veshjes, ku përsëritja e një moduli bën një vepër të vazhdueshme skulpturore, ai shfaq poetikën e tij.

Epoka e tij e preferuar arkitekturore ishte Rilindja në arkitekturën perëndimore dhe ai përdori aspekte të neoklasicizmit dhe arkitekturës perëndimore të Rilindjes për të projektuar ndërtesën e Qendrës Tsukuba në 1983, duke paraqitur një kopje të planit të Mikelanxhelos për Romën, si dhe një statujë të Marcus Aurelius. Projekti i parë i Isozaki jashtë vendit u mbajt nga Muzeu Bashkëkohor i Artit në Los Anxhelos në vitin 1986, i quajtur “një fener në tokën e të humburve”.

Isozaki u përpoq të nxirrte identitetin e tij nga një ndjenjë japoneze e vendit me Kullën e Artit Mito (1990) pas zhvillimit të Qendrës Tsukuba. Kjo kullë përfaqëson përplasjen mes studentëve dhe forcave të sigurisë në fund të viteve 1960. Ai përfshinte një ujëvarë dhe një model me spirale të dyfishtë. Kur u zgjodh për të ndërtuar Sallën Sportive Sant Jordi në Spanjë për Lojërat Olimpike të vitit 1990, ai tërhoqi vëmendjen nga e gjithë bota. Ai përfundoi ndërtimin e Team Disney Building në Orlando, Florida, vitin e ardhshëm. Kishte një oborr qendror me orë diellore që përsëriste faltoren në vendin e shenjtë të Ise.

Stili arkitektonik i Isozaki ndryshoi në vitet 1990, duke u bërë më fluid dhe më i lirë, me struktura që kishin forma ovale, hiperbolike dhe parabolike. Referencat e tij për të kaluarën u zhdukën ndërsa arkitektura postmoderne bëhej gjithnjë e më në modë. Dashuria e tij për kompozimin abstrakt u shfaq në vitin 1998 në Qendrën e Konventave dhe Artit të Prefekturës Shizuoka, si dhe në Sallën e Konventave Nara.

Kenzo Tange dhe Metabolistët frymëzuan dashurinë e Isozaki për pajisjet mekanike, por ai favorizoi një metodë më gërryese. Ai ka fituar një sërë çmimesh dhe është paraqitur në një sërë librash dhe ekspozitash. Përveç kësaj, ai mban anëtarësi nderi në Institutin Amerikan të Arkitektëve, Bund Deutscher Architekten dhe Kalorës i Urdhrit të Arteve dhe Letrave; në vitin 2019, Isozaki mori edhe çmimin prestigjioz Pritzker. Arata Isozaki: Arkitektura 1960-1990 në Muzeun e Artit Bashkëkohor në Los Anxhelos dhe Veprat në Arkitekturë në Muzeun e Brooklyn (Nju Jork, 1993) janë dy ekspozitat më të njohura kushtuar punës së tij.

Continue Reading

Infrastrukturë

Sipërfaqja e lejeve në Tiranë ra me 22% në 2023; Që nga 2017-a janë dhënë leje për gati 9 milionë m2 ndërtime

Published

on

Në vitin 2023, Bashkia Tiranë dha gjithsej leje ndërtimi për një sipërfaqe prej 1.4 milionë metra katror, që përbën 67% të totalit të lejeve të dhëna në të gjithë Shqipërinë, sipas tabelave të publikuara nga INSTAT.

Në krahasim me një vit më parë, kur u arrit rekordi i lejeve për nga sipërfaqja e lejeve, në 1.8 milionë metra katror, në 2023-n ky tregues shënoi një rënie me bazë vjetore prej 22%.

Megjithatë, në tremujorin e katërt u shënua sërish një rritje e lejeve të ndërtimit, që arritën në 430 mijë metra katror, me zgjerim prej 23% në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Që nga viti 2017, bashkia e kryeqytetit e ka rritur ndjeshëm sipërfaqen për të cilën ajo ka dhënë leje për tu ndërtuar. Nga 2019-a është dhënë mesatarisht midis 1.2-1.8 milionë metra katror leje në vit, duke kulmuar në 2021-2022. (shiko grafikun: Sipërfaqja e dhënë për leje ndërtimi në Tiranë (m2), 2010-2023).

Në total për gjithë periudhën 2017-2023 janë dhënë një rekord prej 8.9 milionë metra katror sipërfaqe e lejeve të ndërtimit.

Lejet në Shqipëri

Sipas INSTAT, Në tremujorin e katër 2023 janë miratuar gjithsej 303 leje ndërtimi për ndërtesa të reja, nga 415 leje të miratuara në tremujorin e katër 2022, duke shënuar një ulje prej 27,0%.

Sipërfaqja e lejeve të ndërtimit miratuar për ndërtesa të reja, në tremujorin e katër 2023, është 592.660 m2, nga 555.779 m2 miratuar në tremujorin e katër 2022, duke shënuar një rritje prej 6,6% (tab.3).

Në tremujorin e katër 2023, vlera e përafërt e lejeve të ndërtimit miratuar për ndërtesa dhe punime inxhinierike është 25,3 miliardë lekë, nga 26,6 miliardë lekë miratuar në tremujorin e katër 2022, duke shënuar një ulje prej 4,7%.

Gjatë vitit 2023, janë miratuar gjithsej 1.602 leje ndërtimi për ndërtesa të reja, nga 1.420 leje ndërtimi të miratuara në vitin 2022, duke shënuar një rritje prej 12,8%.

Gjatë vitit 2023, sipërfaqja e lejeve të ndërtimit miratuar për ndërtesa të reja është 2.115.819 m2, nga 2.667.497 m2 miratuar në vitin 2022, duke shënuar një ulje prej 20,7%. Vlera e përafërt e lejeve të ndërtimit miratuar për ndërtesa dhe punime inxhinierike është 89,6 miliardë lekë në vitin 2023, nga 113 miliardë lekë miratuar gjatë vitit 2022, duke shënuar një ulje prej 20,8%./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

A do ta ndalojë BE-ja aluminin rus?

Published

on

Javën e kaluar, Bashkimi Evropian e ka miratuar paketën më të re të sanksioneve ndaj Rusisë, në kohën kur është shënuar përvjetori i dytë i nisjes së luftës së Moskës në Ukrainë.

Masat e marra janë të zbehta, kanë të bëjnë kryesisht me ngrirje të aseteve dhe bllokada në sigurim të vizave.

Diçka e tillë ka nxitur kritika brenda Brukselit, sidomos prej disa vendeve të Bashkimit Evropian, me arsyetimin se blloku evropian duhet të jetë më ambicioz kur është fjala për sanksionim të Kremlinit në të ardhmen, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Duke folur para disa diplomatëve evropianë, që kanë folur në kushte anonimiteti, Komisioni Evropian ka premtuar se do të nisë punën në formim të paketës së re me sanksione, me efekt të menjëhershëm.

Këtë herë, besohet se sanksionet do të kenë ndikim më të madh në ekonominë ruse.

Njëri prej sektorëve pritet të jetë alumini.

Estonia, Letonia, Lituania dhe Polonia, kanë bërë thirrje që një kohë për ndalesa në importet dhe eksportet e këtij metali.

Zyrtarë prej katër shteteve kanë thënë përmes një letre, që e ka parë Radio Evropa e Lirë, se “importet e aluminit në Evropë, jo vetëm që e financojnë ekonominë e luftës së Rusisë, por edhe përfitojnë oligarkët e mbështetur prej Kremlinit, si dhe kompanitë shtetërore”.

Vlerësohet se BE-ja ende importon metale prej Rusisë në vlerë të 2.3 miliardë dollarëve në vit.

Blloku evropian eksporton shumë produkte alumini në Rusi, në vlerë të 190 milionë eurove.

Sanksioni i vetëm që ka pasur efekt në këtë fushë, ka qenë një lloj specifik i aluminit në formë teli apo tubash të prodhuar në Rusi.

Kjo nënkupton se 85 për qind e pjesës tjetër të biznesit me alumin mbetet e paprekur.

Mirëpo ky realitet mund të ndryshojë, pasi industria e aluminit në Evropë, po bën thirrje për më shumë sanksione ndaj Rusisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending