Connect with us

Tech

Art nga robotët që kryejnë detyra praktike dhe përdoren nga gastronomia

Published

on

Robotët humanoidë jo vetëm që kryejnë detyra praktike dhe po përdoren nga gastronomia deri në sektorët e mjekësisë, por ata janë në gjendje të krijojnë edhe vepra artistikë siç është rasti i robotit “Ai-Da”.

Ky roboti humanoid i prodhuar nga Engineered Arts është një artist me inteligjencë artificiale, fytyrë njeriu dhe krahë robotikë. I zhvilluar në vitin 2019 “Ai-Da” është sistemi i parë i artit robotik në botë. Me ndihmën e algoritmeve roboti “Ai-Da” prodhon vepra të ndryshme arti si vizatime, piktura dhe skulptura.

Origjinali dhe ‘falsifikimi’

Është një pamje e çuditshme kur krijuesi i robotëve, japonezi Hiroshi Ishiguro, qëndron pranë robotit të tij “Geminoid”, i cili duket si vëllai i tij binjak.

Ishiguro konsiderohet si ylli i kërkimeve japoneze në fushën e robotikës dhe ka ndërtuar gjithashtu edhe një klon android të ministrit japonez për transformimin dixhital, Taro Kono. Roboti “vëlla binjak” i Ishiguros është për momentin duke dhënë pa prodhuesin e tij një turne leksionesh në SHBA.

Paralajmërim ndaj rreziqeve

Sa më shumë të dhëna po dalin në pan në lidhje me zhvillimet e inteligjencës artificiale, aq më tepër po shtohen diskutimet për dimensionin etik të këtij zhvillimi. Geoffrey Hinton, i njohur si “kumbari i AI”, dha së fundi dorëheqjen nga Google, për të paralajmëruar nga rreziqet e këtij zhvillimi.  Ai thotë se shumë shpejt mund të mos jemi më në gjendje të dallojmë atë që është krijuar nga njeriu dhe nga roboti dhe se ka frikë nga humbja e kontrollit mbi inteligjencën artificiale.

Tech

Zaha Hadid lanson qendrën e komunikimit ‘Metrotopia’ në Metaverse

Published

on

METROTOPIA, një ndërmarrje unike metaverse që synon të bëhet qendra e komunikimit virtual për komunitetin botëror të dizajnit, është shpallur dhe lançuar nga Zaha Hadid Architects dhe grupi i mendimit i arkitekturës me bazë në Çikago ArchAgenda.

Metrotopia Metaverse është një mjedis virtual me shumë lojtarë i ndërtuar me Unreal Engine 5, që përmban tingull hapësinor për ndërveprim realist komunikues brenda një mjedisi të gjallë që lejon që karakteri dhe cilësia e objekteve dhe hapësirave të projektuara të vizualizohen me besnikëri. Partneri i teknologjisë dhe platforma pritëse e Metrotopia është Mytaverse.

Metrotopia aspiron të jetë një qytet virtual dhe qendër e kulturës-industrisë krijuese për ekosistemin më të madh të dizajnit, duke bashkuar të gjitha disiplinat e dizajnit si dizajni urban, arkitektura, ambientet e brendshme, dizajni i mobiljeve, dizajni i produkteve, dizajni i modës, dizajni grafik, si dhe shkollat ​​përkatëse. , galeritë, muzetë, ekspozitat, javët e dizajnit, bienalet, çmimet dhe konferencat, si dhe shtëpitë botuese, revistat dhe mediat e internetit përkatëse.

Ndërtesa e parë e inkubatorit të Metrotopia dhe një bërthamë fillestare urbane janë projektuar nga ZHA me hapësira të padukshme tani në dispozicion. Më shumë arkitektë dhe dizajnerë të brendshëm do të bashkohen së shpejti për të krijuar një peizazh të larmishëm qyteti me shumë autorë, duke ofruar llojin e sinergjive të bashkëvendosjes që ne i duam në rrethet më të gjalla të qytetit.

Metrotopia është pjesë e ngjarjes kolaterale të Bienales së Arkitekturës që përfshin CityX, një tufë pavijonesh virtuale që rri pezull mbi Venecia që shfaq punën kërkimore të mësuesve të arkitekturës nga e gjithë bota./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Tech

“Vala” përballet me probleme të funksionimit të rrjetit  2G dhe 3G

Published

on

Që nga e premtja qytetarët të cilët përdorin shërbimet e internetit të operatorit telefonik të Telekomit, “Vala” janë përballur me probleme në funksionim të tij.

Telekomi ka njoftuar se këto probleme janë për shkak të ndërrimit të platformave ekzistuese për zgjerim të kapacitetit.

Ata thonë se për shkak të kësaj janë afektuar shërbimet e internetit 2G dhe 3G, ndërsa janë duke punuar në tejkalimin e problemeve.

“Të premten, në kuadër të aktiviteteve për zgjerimin e kapaciteteve për rrjetin 4G, të cilat veçse janë rritur për rreth 25%, pati një afektim të pjesshëm në platformat e tjera të shërbimeve të internetit 2G dhe 3G. Sigurisht, kjo krijoi shqetësime të arsyeshme te konsumatorët tanë, shqetësime të cilat janë adresuar dhe është punuar e po punohet pa u ndalur për tejkalimin e plotë të tyre”- thuhet në njoftim.Sipas Telekomit, “fushatat joparimore” dhe “dramatike të porositura” nuk do të zhvendosin fokusin për rimëkëmbje të Telekomit të Kosovës.

“Njëkohësisht, është e qartë se fushatat joparimore dhe të porositura për interesa të caktuara, çfarëdo qofshin ato, nuk do të arrijnë të zhvendosin fokusin tonë nga rimëkëmbja e Telekomit të Kosovës, përmes një projekti gjithëpërfshirës  të ristrukturimit dhe investimeve i cili tashmë është në fazën e implementimit. Efektet e këtij procesi do të vërehen qysh në muajt e ardhshëm”- deklaruan nga operatori telefonik, “Vala”.

Nga Telekomi kanë bërë të ditur se janë duke trajtuar me kujdes të gjitha ankesat e qytetarëve./Media Ndërtimi

Continue Reading

Tech

Studentët e Inxhinierisë Elektrike të UP-së renditën në vendin e katërt në garën ndërkombëtare të robotëve

Published

on

Nga pjesëmarrja në garën robotike të organizuar nga “NXP semiconductor”, një ndër kompanitë liderë në prodhimin e sistemeve mikroprocesorike, studentët e Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike kanë arritur të rangohen në vendin e kartërt, nga më shumë se 100 ekipe pjesëmarrëse.

Studentët Gentrit Fejza, Arbnor Shabani, Fatlum Telaku, me trajner profesorin Lavdim Kurtaj, këtë sukses e shënuan në Bukuresht të Rumanisë.

Studentët në programin “Elektronikë, Automatikë dhe Robotikë” kanë ndërtuar një model autonom të veturës, duke përdorur pjesë të cilat gjenden në një veturë moderne. Ata përfunduan garën në vendin e katërt, me vetëm 0.08 sekonda larg vendit paraprak.

Ata janë shprehur mirënjohës ndaj profesorëve të cilët kanë koordinuar dhe fasilituar pjesëmarrjen e tyre në këtë garë ndërkombëtare, duke mundësuar kështu një përfaqësim dinjitoz të UP-së në këtë kompeticion./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending