Connect with us

Qiellgërvishtësi Scalpel në Londër gati të përfundojë

Published

on

Studioja e Arkitekturës Kohn Pedersen Fox ka përfunduar gradacelën 190 metra të gjatë Skalpel së bashku me ndërtesën e Lloyd në qytetin e Londrës.

Scalpel është qiellgërvishtësja më e fundit që do të ndërtohet në Qytetin e Londrës. Kohn Pedersen Fox (KPF) krijoi formën këndore të gradacelës 38 katëshe, së cilës i dha emrin Skalpel, për të lejuar që ajo të ndërtohej përgjatë Rrugës Leadenhall pa ndërhyrë në asnjë nga pamjet e mbrojtura të Londrës.

KPF demonstroi potencialin për një ndërtesë të gjatë në zonë që do të ruajë skajin e rrugës, do të ruajë pamjet e mbrojtura dhe do të sigurojë një hapësirës së re publike midis 52 Lime Street, Building Willis dhe Ndërtesa e Lloyd.

Pamjet kinetike luanin një rol të rëndësishëmnë formën e ndërtesës, u shpreh projektuesi. Për të mbrojtur pamjen e Katedrales së Shën Palit, ndërtesa duhej të hapet ose të përkulet pas kupës qiellore.

This slideshow requires JavaScript.

Forma e prirur dhe e tendosur skulpturore ofron një siluetë të qetë, si dhe sigurimin e një larmie më të gjerë të llojeve të pllakave të dyshemesë dhe efikasitet më të madh, vazhdoi ai.

Sipas arkitektit ndërtesa ishte krijuar për të shtuar dramën e grupit të rrokaqiejve të qytetit të Londrës dhe pasqyruar formën e Ndërtesës Leadenhall. Sidoqoftë, ndryshe nga kullat e tjera që kanë ruajtur emrat e tyre zyrtarë, ky rrokaqiell ka adoptuar pseudonimin e tij zyrtarisht.

Scalpel është veshur pothuajse tërësisht në xhami me performancë të lartë, me ashensorin dhe dhe shkallët të vendosura në fasadën jugore për ti bërë hije hapësirave të brendshme.

Opinion

Shtatoret e Shkupit, atraksioni turistik më koti në Europë?

Published

on

Shkruar nga Macca Sherifi/blogger

Nëse është një gjë se për çka njihet Shkupi, ato janë shtatoret dhe skulpturat – ato janë gjithkund.
Pasi ato gjenden në çdo pjesë të qytetit, domosdoshmërisht janë bërë edhe atraksion turistik në vetvete.
Derisa po udhëtoja përreth Ballkanit, sapo e përmendja vizitën në Shkup, dikush do të më përgjigjej “Shkupi, qyteti i shtatoreve. Një vend tejet interesant”

Shumë prej ne turistëve mendojmë se ndërtimi i gjithë këtyre shtatoreve është humbje koti e parave, megjithatë duhet pranuar se numërimi i shtatoreve në Shkup është bërë një nga atraksionet kryesore gjatë vizitës në këtë qytet.

Që nga viti 2010 deri më 2014 mendohet se janë ndërtuar 136 statuja, por pse?

Ideja lindi në vitin 2008, vit ky në të cilin Maqedonia e Veriut u përball me krizë të rëndë ekonomike.

Dhe për t’i bërë ballë krizës, ky shtet shënjestroi turizmin si pikë të ringjalljes së ekonomisë.

Dhe kështu ata ideuan projektin “Shkupi 2014″, në tentim për të e bërë kryeqytetin estetikisht më të kënaqshëm.

Por kjo u prit me Kritika, pasi shumë prej banorëve mendonin se paratë të cilat u investuan në shtatore, mund të investoheshin në infrastrukturë.

E kritikët e Qeverisë së atëhershme e akuzuan pushtetin se ky projekt është tentim për të larguar vëmendjen nga problemet aktuale të popullit, siç ishin papunësia dhe varfëria.

Të them të drejtën shumë prej shtatoreve duken të bukura, e disa prej tyre të fusin edhe frikën.

Edhe pse projekti “Shkupi 2014” ka funksionuar dhe shumë turistë po e vizitojnë qytetin, ata po e vizitojnë atë për arsye krejt të gabuara. Ky qytet tashmë duket si vend cirku.

Kushedi, ndoshta ky ishte plani i qeverisë që nga fillimi, plan i cili mesa duket po funksionon./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

40 mijë euro është shuma e gjobave ndaj kompanive të ndërtimit për shkeljen e të drejtave të punëtorëve

Published

on

Kryeinspektori i punës Hekuran Nikqi, deklaroi se në 8 muajt e parë të vitit në Kosovë nga 3100 inspektime të kryera janë shqiptuar 175 gjoba për punëdhënës.

Nikqi shtoi se gjatë rasteve të aksidenteve në vendpune, pas inspektimeve janë shqiptuar gjoba me para për punëdhënësit të cilët kanë shkelur ligjin, gjoba këto të cilat mund të shkojnë deri në 40 mijë euro.

“Gjatë kësaj periudhe kohore Inspektorati i Punës ka realizuar 3 mijë e 178 Inspektime. Gjatë inspektimeve është konstatuar se numri më i madh i shkeljeve të të drejtave të të punësuarve është në sektorin e ndërtimit që kanë të bëjnë me kushtet e punës, pastaj prodhimtaria dhe gastronomia ku është konstatuar se ka punëtorë pa kontrata apo që nuk janë të deklaruar në ATK”, tha Nikqi./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Emshri po lidhet me Dardaninë përmes rrugës te Stacioni i Autobusëve

Published

on

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Alban Zogaj ka njoftuar se dy lagjet e mëdha të kryeqytetit, Kalabria dhe Dardania do të kenë qasje më të lehtë në komunikacion.

“Një kërkesë e kahmotshme e banorëve të Lagjes Kalabria po realizohet. Po lidhim lagjen Kalabria me Dardaninë. Kjo rrugë do të lirojë komunikacionin në disa pjesë të qytetit.

Bashkë me ekipin e drejtorëve vizituam punimet e rrugës tek ‘Stacioni i Autobusëve’.

Do të vazhdojmë me fokusin për qasje më të lehtë në komunikacion.”, tha Zogaj./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending