Connect with us

Prodhohet për herë të parë betoni që përkulet

Published

on

Një lloj i ri i betonit i bërë nga materialet e mbeturinave është zhvilluar dhe patentuar nga studiuesit në Swinburne.

Duke ofruar një zgjidhje më të gjelbër të çimentos, ai përfshin produkte të mbeturinave siç është hiri, një nënprodukt i stacioneve të energjisë me qymyr, dhe përdor 36 përqind më pak energji se betoni konvencional.

Materiali mund të përkulet nën ngarkesë duke e bërë atë të përshtatshme për ndërtim në zonat e tërmetit ku natyra e brishtë e betonit konvencional shpesh çon në kolaps.

Ai gjithashtu përfshin fibra të shkurtra polimerike që mund të mbajnë çarje të shumta në madhësi të fijeve të flokëve kur vihen nën tension ose lakim dhe të mos thyhen në copa. Betoni është materiali më i përdorur ndërtimor në botë, në fakt, është materiali më i konsumuar nga qeniet njerëzore pas ujit, u shpreh kompania.

Cilësia e tij ka një efekt masiv në qëndrueshmërinë e infrastrukturës sonë, siç janë ndërtesat, urat dhe tunelet. Betoni i zakonshëm ka një gjurmë të madhe karboni për shkak të kalkinimit të gurit gëlqeror për të prodhuar përbërësin e tij kryesor, çimento, që e mban atë të bashkuar.

Duke përdorur produkte të mbeturinave industriale, ekipi prodhues e kanë hequr nevojën e çimentos, duke e bërë produktin më të qëndrueshëm. Kompoziti i butë ul gjithashtu konsumin e energjisë dhe emetimet e gazrave serë gjatë prodhimit sepse mund të ruhet në temperaturën e dhomës.

Rezultatet tona të testit laboratorik treguan se ky betoni i ri është rreth 400 herë më i lakueshëm se betoni normal, megjithatë ka forcë të ngjashme, u shpreh ekipi.

This slideshow requires JavaScript.

Opinion

Shtatoret e Shkupit, atraksioni turistik më koti në Europë?

Published

on

Shkruar nga Macca Sherifi/blogger

Nëse është një gjë se për çka njihet Shkupi, ato janë shtatoret dhe skulpturat – ato janë gjithkund.
Pasi ato gjenden në çdo pjesë të qytetit, domosdoshmërisht janë bërë edhe atraksion turistik në vetvete.
Derisa po udhëtoja përreth Ballkanit, sapo e përmendja vizitën në Shkup, dikush do të më përgjigjej “Shkupi, qyteti i shtatoreve. Një vend tejet interesant”

Shumë prej ne turistëve mendojmë se ndërtimi i gjithë këtyre shtatoreve është humbje koti e parave, megjithatë duhet pranuar se numërimi i shtatoreve në Shkup është bërë një nga atraksionet kryesore gjatë vizitës në këtë qytet.

Që nga viti 2010 deri më 2014 mendohet se janë ndërtuar 136 statuja, por pse?

Ideja lindi në vitin 2008, vit ky në të cilin Maqedonia e Veriut u përball me krizë të rëndë ekonomike.

Dhe për t’i bërë ballë krizës, ky shtet shënjestroi turizmin si pikë të ringjalljes së ekonomisë.

Dhe kështu ata ideuan projektin “Shkupi 2014″, në tentim për të e bërë kryeqytetin estetikisht më të kënaqshëm.

Por kjo u prit me Kritika, pasi shumë prej banorëve mendonin se paratë të cilat u investuan në shtatore, mund të investoheshin në infrastrukturë.

E kritikët e Qeverisë së atëhershme e akuzuan pushtetin se ky projekt është tentim për të larguar vëmendjen nga problemet aktuale të popullit, siç ishin papunësia dhe varfëria.

Të them të drejtën shumë prej shtatoreve duken të bukura, e disa prej tyre të fusin edhe frikën.

Edhe pse projekti “Shkupi 2014” ka funksionuar dhe shumë turistë po e vizitojnë qytetin, ata po e vizitojnë atë për arsye krejt të gabuara. Ky qytet tashmë duket si vend cirku.

Kushedi, ndoshta ky ishte plani i qeverisë që nga fillimi, plan i cili mesa duket po funksionon./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

40 mijë euro është shuma e gjobave ndaj kompanive të ndërtimit për shkeljen e të drejtave të punëtorëve

Published

on

Kryeinspektori i punës Hekuran Nikqi, deklaroi se në 8 muajt e parë të vitit në Kosovë nga 3100 inspektime të kryera janë shqiptuar 175 gjoba për punëdhënës.

Nikqi shtoi se gjatë rasteve të aksidenteve në vendpune, pas inspektimeve janë shqiptuar gjoba me para për punëdhënësit të cilët kanë shkelur ligjin, gjoba këto të cilat mund të shkojnë deri në 40 mijë euro.

“Gjatë kësaj periudhe kohore Inspektorati i Punës ka realizuar 3 mijë e 178 Inspektime. Gjatë inspektimeve është konstatuar se numri më i madh i shkeljeve të të drejtave të të punësuarve është në sektorin e ndërtimit që kanë të bëjnë me kushtet e punës, pastaj prodhimtaria dhe gastronomia ku është konstatuar se ka punëtorë pa kontrata apo që nuk janë të deklaruar në ATK”, tha Nikqi./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Emshri po lidhet me Dardaninë përmes rrugës te Stacioni i Autobusëve

Published

on

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Alban Zogaj ka njoftuar se dy lagjet e mëdha të kryeqytetit, Kalabria dhe Dardania do të kenë qasje më të lehtë në komunikacion.

“Një kërkesë e kahmotshme e banorëve të Lagjes Kalabria po realizohet. Po lidhim lagjen Kalabria me Dardaninë. Kjo rrugë do të lirojë komunikacionin në disa pjesë të qytetit.

Bashkë me ekipin e drejtorëve vizituam punimet e rrugës tek ‘Stacioni i Autobusëve’.

Do të vazhdojmë me fokusin për qasje më të lehtë në komunikacion.”, tha Zogaj./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending