Connect with us

Ndërtim

Kritika për projektin e Sheshit Skënderbej

Published

on

Në Shkup është inauguruar Sheshi Sëkndërbej, nga Komuna e Çairit e cila ka zhvilluar edhe ceremoninë e hapjes zyrtare për këtë shesh.

Inaugurimi i Sheshit u përcoll me koncert të orkestrës së Radio Televizionit Shqiptar, ndërsa organizatori Izet Mexhiti është shprehur se kjo është punë që do t’u vlejë brezave, njofton Agjencia e Lajmeve INA.

”Sheshi Skenderbej, është projekt me vlera të larta estetike e historike që Shkupit i dha vulën e identitetit kombëtar. Le ta gëzojnë brezat e rinj të kombit,” deklaroi Mexhiti

Përpos fjalëve miradije që u shprehën në këtë ceremoni, më pas vijuan edhe kritika të ashpra në drejtim të këtij projekti.

Analisti Ramadan Ramadani deklaroi se ky projekt nuk ka ndonjë vlerë arstistike.

“Aq mall Kine dhe maoiste duken ato muralet në fund të Çarshisë sa të shkon mendja se mos janë ndonjë provizion për atë autostradën që e bëjnë kinezët”, deklaroi Ramadani.

Edhe kritikuesi i madh i regjimit të kaluar Nikolla Pisarev drejtoi kritika të ashpra në adresë të ideatorëve të këtij projekti.

“Më së shumti më nervozon trumpetimi se bëhet fjalë për një mozaik. Në fakt nuk kemi të bëjmë fare me një mozaik, por një vepër që është bërë me pllaka të gatshme të keramikës. Punë e “shvercerëve”, thekson Pisarev.

Mirëpo arkitekti, Mirosllav Gërçev vlerëson se “Sheshi Skënderbe” që sipas tij, nuk është shesh, është bërë më shumë për qëllime politike sesa për qytetarët.

“Është bërë lëshim në ndonjë nga fazat: ose në dokumentin projektues ose në mbikqyrjen ose në ndërtim. Bëhet fjalë për një lloj të keqpërdorimit të panevojshëm dhe madje kriminal të parave shtetërore në objekte që kanë vetëm funksion të marketingut politik dhe nuk kanë për qëllim t’iu shërbejnë qytetarëve. Pse do të ngjitej njeriu në terasë në të cilën gjatë dimrit fryen dhe ka të rreshura, ndërsa në verë të djeg dielli?!”- tha arkitekti Mirosllav Gërçev.

Sheshi Skënderbeu është ndërtuar në tre faza, me një kosto të përgjithshme prej rreth 10 milionë eurove. (INA)

 

Ndërtim

Danimarka nderon punëtorët që humbën jetën në ndërtimin e stadiumeve të Katarit

Published

on

Futbollistët danezë nuk do të kenë me vete familjarët dhe bashkëshortet në Botërorin e Katar.

Një zgjedhje kjo e ndërmarrë në të njëjtën linjë me pozicionimin që ka marrë prej kohësh Federata Daneze në lidhje me çështjen e të drejtave të njeriut në vendin që do të organizojë turneun.

“Nuk duam të kontribuojmë në rritjen e përfitimeve të Katarit dhe për këtë arsye kemi reduktuar sa më shumë të jetë e mundur numrin e personave që do të jenë në këtë udhëtim”, bënë të ditur nga Federata për të përditshmen “Ekstra Bladet”.

Në ditët e shkuara, Hummel, sponsori teknik i kombëtares daneze, prezantoi fanellat që lojtarët do të veshin në Botëror. Në njërën prej tyre me qëllim janë zbehur simboli dhe logot, pasi, siç u shpjegua, “danezët nuk duan që fanellat e tyre të jenë të dukshme në një turne që u ka kushtuar jetën mijëra personave”, ndërkohë që fanella e tretë do të jetë e gjitha e zezë, në shenjë zie për të gjithë punëtorët që kanë humbur jetën duke punuar për ndërtimin e stadiumeve të Botërorit.

Sipas disa statistikave, 6,500 punëtorë migrantë kanë vdekur duke ndërtuar kantierin e Kupës së Botës 2022

Ndërtimi i vendeve për Kupën e Botës FIFA 2022 në Katar filloi menjëherë pasi vendit të vogël të Lindjes së Mesme iu dha evenimenti në dhjetor 2010. Që atëherë, më shumë se 6,500 punëtorë ndërtimi migrantë kanë vdekur, sipas një raporti nga The Guardian që mori çuditërisht pak. vëmendje.

Për të ndërtuar shtatë stadiume të reja, një aeroport të ri, dhjetëra hotele dhe një qytet krejtësisht të ri që do të presë finalen e Kupës së Botës, vendi punësoi punëtorë nga, mes vendeve të tjera, India, Pakistani, Nepali, Bangladeshi dhe Sri Lanka. Në 10 vitet që nga fitimi i ofertës së diskutueshme, mesatarisht 12 punëtorë nga këto pesë vende kanë vdekur në javë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Bechtel ka nevojë për furnizues për ndërtimin e digës shqiptare prej 600 milionë euro

Published

on

Bechtel dhe UK Export Finance (UKEF) po zhvillojnë një panair furnizuesish në fund të këtij muaji në një përpjekje për të gjetur furnizues në Mbretërinë e Bashkuar për projektin e hidrocentralit të Skavicës në Shqipëri.

Me taksapaguesit britanikë (nëpërmjet UKEF) që sigurojnë përfshirjen e kontraktorit amerikan Bechtel në projektin të Shqipërisë prej 600 milion euro, Bechtel-it i kërkohet t’u bëjë disa punë furnitorëve britanikë (ose të paktën furnitorëve me një zyrë të regjistruar në MB, pavarësisht nga vendbanimi aktual).

Projekti 210 MW Skavica përfshin ndërtimin e një dige rregulluese në lumin Drin në Shqipëri. Projekti po zhvillohet nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH), prodhuesi dhe furnizuesi publik i 75% të energjisë elektrike në Shqipëri.

Bechtel po kërkon të takojë kompani në Mbretërinë e Bashkuar që janë të interesuara për të mbështetur ekzekutimin e projektit dhe kanë aftësitë në fushën e inxhinierisë civile, strukturore ose mekanike dhe/ose pajisjeve të ndërtimit.

Një panair furnizuesish po mbahet më 20 dhe 21 tetor 2022 në 1 Great George Street (shtëpia e Institutit të Inxhinierëve Civilë), Londër SW1P 3AA./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Publikohen pamjet nga Ura e madhe e Kukësit, Rama e quan spektakël mbresëlënës

Published

on

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar pamje nga puna që po bëhet në Urën e Madhe të Kukësit, për të cilën tha se nuk kanë lënë përqeshje pa i bërë kur e ka prezantuar projektin në 3D.

Rama në një postim në Facebook e ka quajtur spektakël mbresëlënës inxhinierik.

“Mirëmëngjesi…. dhe nga puna në Urën e Madhe të Kukësit, për të cilën s’keni lënë përqeshje pa më bërë kur jua tregova në 3D dhe e cila do ta kthejë kalimin e lumit nga një grykë sekëlldisëse shisheje, në një spektakël mbresëlënës inxhinierik, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending