Connect with us

Arkitekturë

Këto janë urat më të gjata të pezullimit të këmbësorëve në botë

Published

on

Të ecësh në një urë të gjatë dhe me lartësi këtë e duan aventurierët e guximshëm.

Jo të gjithë kanë këtë guxim, shumë prej nesh kanë edhe frikën të ecin mbi këto ura, kjo vie nga pasiguria e ndërtimeve të shumë urave, shkruan Ndërtimi.info.

Por tani arkitekturat e re, ka krijuar ura me lartësi dhe tejet të gjata. Kështu ka bërë që aventurierët të jenë më të sigurt në shtegtimin e këtyre urave.

Alpinistët zviceranë tani mund të ecin pothuajse gjysmë kilometra nëpër këtë urë të hollë metalike për të arritur shtigje në të dy anët e një lugine të madhe.

Charles Kuonen Hängebrücke, i njohur gjithashtu si Ura e Evropës, përshkon me butësi nëpër luginën më të thellë të Zvicrës, e cila shtrihet midis vendpushimeve të njohura të skive të Zermatt dhe Grächen.

Kjo urë me gjatësi prej 494 metra është bërë ura më e gjatë e pezullimit të këmbësorëve në botë dhe varet 84 metra mbi dyshemenë e luginës. Ndërsa, kuvertë metalike është vetëm 64 centimetra e gjerë.

Kjo urë u hap më 29 korrik 2017 për të lidhur një shëtitje me ecje të quajtur Europaweg midis dy qyteteve, e cila u bllokua nga një ortek rock në vitin 2010. Gurët me bllokim shkatërruan urën ekzistuese që matte 250 metra dhe ishte 25 metra mbi tokë, Dhe u hap vetëm dy muaj më parë.

Kjo urë është ndërtuar nga Swissrope, ku trotuari është kryer nga dy litarë me diametra 53 mm, të cilat janë fort të ankoruara në të dyja anët.

Ura Meshu mbulon anët e gjata angled, në mënyrë që të mos pengojë pikëpamjet e habitshme të peizazhit alpine. Kalimtarët tani mund ta kalojnë me lehtësi luginën.

Urat e pompimit mund të përhapet më shumë se çdo lloj tjetër ure. Për ndërtimin e kësaj ure përdoren kabllot elastike për të mbështetur shtigjet ose rrugët poshtë, dhe marrin shumë forma dhe madhësi.

Shembuj të njohur përfshijnë Ura e Bruklinit në Nju Jork dhe Ura e Artë e Portës në San Francisko. Më i gjatë në botë është Ura Akashi Kaikyo në Kobe, Japoni, e cila mbart makina gati dy kilometra në të gjithë Akashi Strait.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Arkitekturë

Arkitektura duhet të braktisë menaxhimin piramidal për të përmirësuar kushtet e punës!

Published

on

“Firmat e arkitekturës duhet të adoptojnë më shumë stile të udhëheqjes bashkëpunuese për të adresuar ankesat e punës në industrinë e ndërtimit”, thotë Andy Cohen, drejtues i një nga studios më të madhe të arkitekturës në botë.

“Unë mendoj se profesioni ynë do të fitonte shumë energji nëse nuk do të ishte kaq i fokusuar nga lart-poshtë dhe piramidat,”, tha Cohen.

Në vend të kësaj, firmat duhet të adoptojnë një “stil lidershipi më të sheshtë, më bashkëpunues si ai që jemi përpjekur të bëjmë”, tha bashkë-CEO i firmës gjigante për Dezeen.

Komentet vijnë mes kritikave të vazhdueshme për kushtet e punës në firmat e arkitekturës në mbarë botën, duke përfshirë paga të ulëta dhe orët e gjata.

Ai është i bindur se ndjenja e parimit dhe qëllimit është çelësi që studiot e arkitekturës të tërheqin dhe mbajnë talentin përballë konkurrencës së ashpër për talentin krijues nga industria e pasur e teknologjisë.

“Nëse nuk jeni të drejtuar nga qëllimi, nëse njerëzit nuk ndihen sikur kanë atë platformë të shkëlqyer për të lulëzuar, ata do t’i bashkohen organizatave të tjera, do t’i bashkohen Googles dhe Metas, dhe unë mendoj se profesioni ynë si një e gjithë duhet të krijojë atë ndjenjë qëllimi,”, tha ai.

“Dhe çfarë kohe më të mirë se tani, duke dalë nga Covid – çfarë kohe më të mirë kur ndodhin të gjitha këto ndryshime masive, që me të vërtetë firmat tona, profesioni ynë, të bëjnë një ndryshim pozitiv në botë.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Arkitektura e hapësirës dhe eksplorimi i habitateve njerëzore

Published

on

Përderisa përparimet në teknologji përshpejtohen, ëndrra e fëmijërisë së secilit për eksplorimin e hapësirës do të kthehet në një realitet të arritshëm.

“Hapësira: kufiri i fundit” siç tregohet nga William Shatner në rolin e kapitenit James T. Kirk në serinë Star Trek, është oqeani i ri dhe i pakufizuar i njohurive dhe zbulimeve për qytetërimin tonë. Ëndrra për të arritur planetë të tjerë, sistemet fillestare dhe botët do të bëhet e vërtetë një ditë.

Kjo është arsyeja që njerëzimi duhet të kujdeset për format e tij të banimit dhe llojin e arkitekturës që do të ndërtojë në të ardhmen.

Në ditët e sotme, arkitektura hapësinore dhe vendbanimet njerëzore në orbitë dhe në planetë të tjerë, po bëhen temat më në zhvillim mes arkitektëve, projektuesve dhe inxhinierëve./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Inteligjenca Artificiale si një bashkëpunëtor i dizajnit kreativ për arkitektët

Published

on

Gjersa përparimet teknologjike në të gjitha industritë i shtyjnë kufijtë përpara, arkitektët gjithashtu po ndjekin trendin dhe kurrë nuk duan të mbeten prapa.

Shfaqja e Inteligjencës Artificiale (AI), robotikës, printimit 3D, algoritmeve dhe mjeteve llogaritëse ndihmojnë për të lehtësuar shumë detyra në jetën tonë të përditshme që do t’i duheshin orë, ditë dhe madje edhe javë që një njeri t’i bëjë ato.

Si një shembull i thjeshtë, algoritmet në sistemet e navigimit mund t’ju tregojnë rrugën më të shpejtë për në destinacionin tuaj, e cila është një mënyrë shumë e përshtatshme për udhëtimet tuaja të përditshme.

Nëse nuk mendojmë për qëllimet për të manipuluar procesin tonë të vendimmarrjes, algoritmet vërtet ndihmojnë.

Ndërsa kompani të tilla si Google, Open AI (DALL·E 2), Facebook dhe Tesla po dyfishojnë studimin e niveleve të larta të inteligjencës artificiale, mësimin e makinerive dhe mësimin e thellë në kërkimin e tyre, ato ndonjëherë bëjnë njoftime që i trembin të gjithë.

“DeepMind i Google thotë se është në prag të arritjes së inteligjencës artificiale të nivelit njerëzor”, raportuar nga Independent. Inteligjenca artificiale e nivelit njerëzor është afër arritjes më në fund, sipas një studiuesi kryesor në divizionin e AI të Google DeepMind.

E njëjta gjë vlen edhe për profesionin e arkitekturës. Arkitektët po përdorin algoritme shumë komplekse në një mjedis kompjuterik për të gjeneruar hapësira dhe gjeometri të paimagjinueshme. Këto gjeometri mund të krijohen në softuer të shumtë kompjuterik si Rhinoceros 3D, Grasshopper3D, Autodesk Maya, Houdini, Autodesk Revit, Dynamo, Cinema 4D, etj.

Duke përsëritur një parametër, këto algoritme mund të gjenerojnë qindra modele me të njëjtat parime siç janë përcaktuar në Kodi.

Por ishte kryesisht brenda kufijve të rregullave të paracaktuara. Nuk mund të shkonte përtej dhënies së një ideje të re dhe të menduarit në vend të stilistit.

Deri kohët e fundit, mësimi i makinës u shfaq dhe luante rolin e një engjëlli shpëtimtar për të gjithë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending