Connect with us

Aktuale

A i mjaftojnë Istogut paratë që Kurti ua ndau për dëme, flasin zyrtarë nga atje

Published

on

Mbi 1 milion e 500 mijë euro është dëmi që kanë shkaktuar erërat e forta që kanë kapluar Istogun gjatë javës së kaluar. Në mungesë të mjeteve financiare për sanimin e dëmeve, komuna ka kërkuar ndihmë nga Qeveria e Kosovës. Kjo e fundit në mbledhjen e sotme i ka ndarë 136 mijë euro për t’i dalë në ndihmë qytetit që pothuajse u shkatërrua nga erërat. Por, nga Komuna e Istogut po thonë se këto mjete financiare nuk janë të mjaftueshme për sanimin e të gjitha dëmeve.

Edhe ky dimër e goditi Istogun, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. Erërat e forta që e goditën qytetin, shkatërruan pothuajse gjithçka gjetën para vetës.

Mbi 1 milion e 500 mijë euro do t’i kushtojë Istogut sanimi i dëmeve që shkaktuan erërat sipas llogarive të autoriteteve komunale.

E mjetet financiare të ndara nga Qeveria e Kosovës, nuk janë të mjaftueshme. Ato do të destinohen në renovimin e objekteve shkollore, pasi kërkesa për kompensim u bë pikërisht nga ministrja e Arsimit, Hykmete Bajrami.

Enver Rugova, drejtor i Shërbimeve Publike dhe Emergjencave në Komunën e Istogut, ka thënë për Gazetën Express se mjetet e ndara nga Qeveria nuk janë të mjaftueshme.

“Janë nda mjete vetëm për objektet arsimore. Vetëm Ministria e Arsimit ka marrë vendim për ndarje të mjeteve. Nuk janë të mjaftueshme, por edhe ne si komunë i kemi rregulluar disa dëme nëpër shkolla”, ka thënë Rugova.

Rugova ka theksuar se Komuna e Istogut po pret që Qeveria e Kosovës të ndajë edhe mjete tjera, pasi ka theksuar se nëpër të gjitha ministritë përkatëse janë dorëzuar shifrat për dëmet.

“Ne presim edhe mjete tjera nga Qeveria, për shtëpi private, bujqësi, objekte publike dhe komunale. Pra edhe për sektorët tjera, si në atë të bujqësisë ku ka dëme të mëdha. I kemi dorëzuar me shifra nëpër ministri përkatëse”, ka theksuar Rugova.

Ndërkaq ai ka bërë të ditur se edhe Komuna do t’i kryejë obligimet të cilat nuk mbulohen me fondet që do t’i ndajë Qeveria.

“Mbi 15 raste kemi intervenuar, rreth 35 mijë euro ka qenë shuma që kemi intervenuar nëpër objektet shkollore, shtëpitë e shëndetit dhe disa shtëpi banimi të cilat kanë qenë shumë të dëmtuara dhe të pabanuara”, ka theksuar Rugova.

Kujtojmë se dëmet më të mëdha janë në sektorin e bujqësisë sidomos në sera dhe stalla që kapin vlerën prej 622 mijë euro, dëmet në objektet e arsimi janë 162 mijë euro ku përfshihen shkollat fillore dhe të mesme të komunës së Istogut.

Në ndërtesa publike komunale janë 115,000 euro dëme, në infrastrukturë rrugore dëmet janë 40,000 euro si në shenja të emërtimit të rrugëve, shenja të komunikacionit, sistemi i kamerave dhe ndriçimit publik. Në objektet shëndetësore dëmet janë 14,000 euro ku përfshihen QKMF-Istog, QMF-Banjë, QMF-Vrellë, QMF-Kaliçan.

Aktuale

Vazhdon largimi i Evropës nga gazi rus, hapet tubacioni i ri i gazit Norvegji-Poloni

Published

on

Gazi ka filluar të rrjedhë në Poloni përmes një tubacioni të ri “Baltik Pipe”, thotë operatori i gazsjellësit të vendit Gaz-System.

Tubacioni, i cili shkon nga Norvegjia përmes Danimarkës, është një pjesë e madhe e përpjekjes së Polonisë për t’u larguar nga varësia e gazit rus.

Megjithatë, puna për tubacionin filloi vite përpara pushtimit rus të Ukrainës në muajin shkurt, raporton skynews.

Gazi filloi të rrjedhë pak pas orës 4 të mëngjesit të sotëm (koha e Mbretërisë së Bashkuar) dhe tubacioni ka një kapacitet vjetor prej 10 miliardë metra kub.

Ai vjen një ditë pasi u zbuluan rrjedhje në tubacionet e gazit Nord Stream që lidhin Rusinë me Evropën, megjithëse Rusia ndërpreu furnizimin me gaz në Poloni në prill pasi Polonia refuzoi kërkesën e Rusisë për të paguar në rubla.

Ndryshe, sabotimi është shkaku më i mundshëm i dëmtimit të tubacioneve të gazsjellësve Nord Stream 1 dhe 2./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

ATK inkason mbi 700 mijë euro borxhe nga bizneset

Published

on

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka njoftuar se pas një aksioni të djeshëm në disa subjekte biznesore, të cilët kanë borxhe të pa-paguara, ka inkasuar borxhe në vlerën mbi 700 mijë euro.

Ky aktivitet është realizuar në regjionin e Prishtinës, Ferizajt, Gjakovës, Mitrovicës, Prizrenit dhe Gjilanit.

Në kuadër të këtij aksioni, sipas ATK-së, mbledhësit tatimor kanë mbyllur dhe sekuestruar prona të bizneseve për mos-pagesë tatimit, duke shtuar se të njëjtat aktivitete të mbledhjes së detyrueshme do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim.

Përmes një njoftimi për media, Administrata Tatimore i njofton të gjithë tatimpaguesit që kanë obligime të pa-paguara, të kontaktojnë Departamentin e Mbledhjes së Detyrueshme dhe të paguajnë detyrimet tatimore, në mënyrë që të mos ballafaqohen me masa të konfiskimit.

Gjithashtu, nga ATK-ja kanë bërë thirrje që tatimpaguesit të jenë bashkëpunues në pagesën e borxheve të tyre, si dhe të njoftohen për mundësitë që ofron Ligji për Administratën Tatimore dhe Procedurat në pagesën e borxheve tatimore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Strehimoret prej bambuje një zgjidhje pas shkatërrimit të rreth 1 milionë shtëpive nga vërshimet në Pakistan

Published

on

Përmbytjet katastrofike në Pakistan kanë prekur rreth 33 milionë njerëz, shumë prej të cilëve po kërkojnë ende strehim të sigurt pas shirave që dëmtuan ose shkatrruan më shumë se 1 milion shtëpi.

Ndërsa një e treta e vendit është e zhytur nën ujë, dhe ekspertët thonë se mund të duhen deri në gjashtë muaj që uji të tërhiqet.

E për të adresuar nevojën urgjente për strehim të banorëve, arkitekti Yasmeen Lari dhe Fondacioni Heritage i Pakistanit kanë punuar gjatë gjithë kohës për të pajisur njerëzit në provincën Sindh me aftësitë dhe materiale për të ndërtuar strehimore prej bambuje.

Strehimoret, të quajtura Lari OctaGreen (LOG), mund të ndërtohen nga gjashtë ose shtatë persona brenda pak orësh.

Sipas arkitektit Lari synimi është që të ndërtohen rreth 1200 strehimore të tilla, dhe deri tani janë ngritur rreth 350 të tilla.

Ky aksion i ndërtimit të strehimoreve prej bambuje është përkrahur edhe nga rajone tjera të Pakistanit, dhe synohet të ndërtohet 1500 strehimore për muaj.

Strehimoret nuk janë të kushtueshme, janë të thjeshta dhe nuk kanë impakt negativ në mjedis.

Çmimi për ndërtimin e një strehimoreje nga bambuja kushton rreth 25 mijë rupi pakistanezë që përkthehet në rreth 110 euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending