Connect with us

Aktuale

Arkitektët në Britani do të hyjnë në grevë, kërkojnë përmirësime të pagave dhe ulje të orëve të punës

Published

on

Stafi në studion londineze Atomik Architecture po votojnë për grevë për kushtet e punës, duke i bërë ata grupin e parë të punonjësve të arkitekturës në sektorin privat në Mbretërinë e Bashkuar që e bëjnë këtë, sipas sindikatës së tyre.

Punëtorët e Arkitekturës Atomik njoftuan dje punëdhënësit e tyre se po iniciojnë një votim grevë për të kërkuar përmirësime si të pagave ashtu edhe të kushteve të punës.

Sindikata e Mbretërisë së Bashkuar, Zërat e Bashkuar të Botës (UVW), e cila ndau lajmin këtë mëngjes, e ka përshkruar atë si një “votim grevë historike”.

Fletëvotimet e shkaktuara nga kriza e kostos së jetesës!

“Ne besojmë se anëtarët tanë në Atomik janë grupi i parë i arkitektëve të sektorit privat që votojnë për grevë, kështu që nëse kjo grevë vazhdon, së pari do të jetë një industri dhe një nga të cilat të gjithë arkitektët dhe anëtarët e lëvizjes duhet të mbesin prapa,” tha sekretari i përgjithshëm i UVW, Petros Elia.

“U bëj thirrje shefave të Atomik Architecture të negociojnë me ne dhe të shmangin atë që mund të bëhet një aksion grevë tepër i dëmshëm për funksionimin dhe reputacionin, i cili do të marrë mbështetjen e plotë të sindikatës sonë. Zgjedhja është e juaja.”, tha Elia.

Seksioni i Punëtorëve të Arkitekturës i UVW shtoi se masa është shkaktuar nga kriza e kostos së jetesës në Mbretërinë e Bashkuar, por se ajo pason dy vjet pasigurie dhe “rritje të ulët pagash” në studio.

“Në qershor 2022, disa punëtorë ngritën individualisht çështjen e pagave në rishikimet e tyre vjetore,” tha UVW.

“Kur ata u injoruan, ata shkruan një letër kolektive duke përshkruar kërkesat e tyre.”

Kërkesat përfshijnë një rritje page prej 10 për qind në përputhje me normën aktuale të inflacionit, ose një rritje shtatë për qind dhe futjen e një modeli të ndarjes së fitimit.

Punëtorët po bëjnë thirrje gjithashtu për aranzhime fleksibël të punës dhe ulje të orëve të punës nga një ditë tetë-orëshe në shtatë orë. Trajnimi me pagesë dhe njohja sindikaliste janë gjithashtu ndër kërkesat e tyre.

Sipas UVW menaxhmenti u takua me punëtorët në fillim të këtij viti pasi mori letrën që kërkonte përmirësimin e kushteve. Megjithatë, pasi punëdhënësit e tyre “refuzuan të negociojnë”, punonjësit tani i kanë njoftuar se janë në mosmarrëveshje për kushtet, tha sindikata.

Sindikata e pavarur UVW u prezantua në Britani në 2019 për të sfiduar “kulturën toksike” të industrisë të orëve të gjata dhe pagave të ulëta. Në atë kohë, grupi i tha Dezeen se “sektori i arkitekturës është në një kohë krize”.

“Ora e rregullt jashtë orarit të papaguar, pagat e stanjuara, diskriminimi, ngacmimi dhe puna e tepërt shtojnë një kulturë tashmë toksike të stresit dhe konkurrencës”, tha zëdhënësi i saj./Media Ndërtimi.

Aktuale

Pavarësisht kundërshtive, shpimi i puseve të gazit po shihet si zgjidhje nga disa liderë evropian

Published

on

Europa është përfshirë nga kriza energjetike për shkak të luftës në Ukrainë. Vitin e kaluar, BE importoi 83% të gazi të saj. Që atëherë, furnizuesi i saj kryesor, Rusia (e cila siguronte rreth 40% të atyre importeve) ka reduktuar dërgesat.

Britania nga ana tjetër prodhon gjysmën e gazit që përdor, por efektet e reduktimit të importeve kanë prekur gjithashtu vendin.

Kjo ka shkaktuar një nevojë emergjente në kontinent për të përdorur më pak gaz ose për të gjetur burime të tjera alternative në vende të tjera.

Disa duke përfshirë kryeministrën e re të Britanisë, Liz Truss – mendojnë se shpimi i puseve mund të jetë zgjidhja.

Kjo metodë e nxjerrjes së naftës dhe gazit ka qenë jashtëzakonisht e suksesshme në Amerikë.

Shembulli i Amerikës duket si një arsye për optimizëm. Kompanitë e saj të naftës dhe gazit përdorën këtë metodë në vitet 1940 si një mjet për të përmirësuar rrjedhën e puseve.

Gjatë shpimit të pusit, nevojiten ujë, rërë dhe kimikate të tjera  për të nxjerrë gazin nga shkëmbijtë poroze, të njohura si shist argjilor, të cilat janë thellë në tokë.

Gjatë dekadës së fundit, përdorimi i kësaj metode ka transformuar industrinë energjetike të Amerikës, raporton abcnews.al.

Pjesa më e madhe e 950 miliardë metra kub gaz që Amerika prodhon çdo vit vjen pikërisht nga shpimi i puseve. Por vendet europiane janë të gatshme  për të prodhuar diçka të tillë.

Së pari, ata kanë rezerva shumë më të vogla të gazit argjilor. Më e madhja mendohej të ishte në Poloni dhe Francë, me rreth 4,000 miliardë metra kub secila.

Por pas eksplorimeve të mëtejshme, ekspertët polakë kanë ulur vlerësimet e rezervave të rikuperueshme dhe ekonomikisht të qëndrueshme të vendit të tyre në mes 190 bcm dhe 260 bcm.

Me normat aktuale të konsumit, kjo mund të jetë e mjaftueshme për të përmbushur kërkesën e Polonisë për një dekadë. Franca, e cila e ndaloi metodën e “fracking” në vitin 2011, nuk ka eksploruar rezervat e saj.

Së dyti, ka pengesa ekonomike dhe politike. Revolucioni i gazit argjilor të Amerikës pati lehtësime nga dendësia relativisht e ulët e popullsisë së vendit,  një rregullatori efektiv,  infrastrukturës  energjetike dhe zinxhirët e furnizimit që janë të zhvilluar mirë.

Situata në Europë është shumë ndryshe. Dendësia e popullsisë është shumë më e lartë dhe  njerëzit janë më të prirur të kundërshtojnë këtë metodë. Kjo është pjesërisht për shkak të shqetësimeve për mjedisin, të cilat janë më të përhapura në Europë.

“Fracking” mund të çojë në rrjedhje të metanit dhe ndotje të ujërave nëntokësore, si dhe në emetimet e karbonit.

Për më tepër, në Britani dhe në shumicën e vendeve të tjera europiane, të drejtat e mineraleve nëtokësore janë në pronësi të qeverisë dhe jo, si në Amerikë, nga pronari lokal i tokës.

Pavarësisht entuziazmit të Truss dhe shumë votuesve të Partisë Konservatore, shumica e britanikëve janë kundër.

Në Francë, asnjë parti e madhe politike nuk dëshiron të anulojë ndalimin e fracking.

Ligjvënësit gjermanë e kanë bërë pothuajse të pamundur këtë metodë dhe nuk ka interes serioz politik për të rishqyrtuar këtë çështje./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Aktuale

Protestojnë studentët e Fakultetit të Bujqësisë, duan kyçjen e rrymës në objektin e ri mësimor

Published

on

Studentët dhe stafi akademik i Fakultetit të Bujqësisë dhe Veterinarisë përmes një proteste kanë pezulluar nisjen e procesit mësimor për vitin e ri akademik deri në marrjen e një vendimi nga ana e KOSTT për kyçje të energjisë elektrike në objektin ri.

Kallxo.com ka raportuar se ndërtimi i Objektit të ri të Fakultetit të Bujqësisë jashtë kushteve teknike të lëshuara nga Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të energjisë elektrike të Kosovës (KOSTT) ka bërë që studentët e këtij fakulteti të mbesin pa hapësira të veta edhe këtë vit.

Bedri Dragusha, dekan në Fakultetin e Bujqësisë tha se studentët e FBV-së nuk iu gëzuan nisjes së vitit akademik, për shkak se nuk arritën të hyjnë në objektin që u takon.

“Sot është dita e  parë e vitit  aksdemik dhe stafi me studentët nuk iu gëzuan pasi kanë vendos të pezullojmë mësimin pasi nuk arriten të transefrohen  në objetin e ri. Ndërtimi  ka nis nga viti 2013. Kur erdhi momenti i kyqjes së rrymës u vërtetuua se ka  shkelje të distancës. Kjo është linë ndërkombëtare dhe sipas tyre kjo duht të jetë 7 metra distancë”- tha ai.

Blenda Fazliu, kryetare e Këshillit të Studentëve tha se po protestojnë pasi nuk po arrijnë të nisin ligjëratat në objektin e ri.

Ajo shtoi se kanë mungesë të hapësirave për vijim të duhur të mësimit.

“Po protesojmë për objektin  e ri pasi është dashur të fillojmë këtu. Nuk kemi as kushtet minimale për studime. Nga sallat e leximit, e ushtrimeve. KOSTT le të veprojë pasi për shkak të kësaj trafoje jemi në këtë gjendje. Do protestojmë deri sa të merret vendim për  zhvendosje të kësaj trafo. Kemi përkrahjen e stafit akademik për këtë pezullim”-u shpreh ajo./Media Ndërtimi.

9 vjet për ndërtimin e 9 mijë m² për objektin e ri të Fakultetit të Bujqësisë, KOSTT-i refuzon kyçjen e energjisë

Continue Reading

Aktuale

“Nga Kosova po largohen punëtorët e zellshëm që punojnë 12-15 orë në ditë!”

Published

on

Menaxheri i Trajnimeve në Innovation Center Kosovo (ICK), Shpend Lila përmes rrjetit social facebook ka shpjeguar se cila kategori e punëtoreve është duke u larguar nga Kosova në drejtim të shteteve evropiane.

“Jon tu ike njerëzit prej Kosovës shumë. Njerëz me rroga t’mira ama. Me profesione t’mira. Ne Kosove nuk ka mungese te veneve te punes, ka mungese te rrogave tmira. Dhe dinjitetit.

Nga Kosova po largohen dy kategori:

  1. Punetori i zellshëm qe punon 12-15 ore ne dite, pa kontrate, pa sigurim, me gjyse rroge n’banke (sepse oligarku duhet me pagu taksa, nuk i konvenon)
  2. Njerez te kualifikuar, te cilet me shume e durojne nje ankese profesionale prej gjermanit, se sa “n’sa ke ardhe sot?” nga raptisha.

E ardhmja e tregut te punes ne Kosove NUK duket premtuese.”, shkruan Lila./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending