Connect with us

Trashëgimia

Arkeologët zbulojnë ‘qytetin më të vjetër me perla’ prej 12 hektarësh në Gjirin Persik

Published

on

Një grup arkeologësh në Emiratet e Bashkuara Arabe thanë të hënën se ata kanë gjetur atë që ata besojnë se është qyteti më i vjetër i perlave në Gjirin Persik në ishullin Sinniyah, në lindje të emiratit Umm al-Quwain.

Sipas Departamentit të Turizmit dhe Arkeologjisë Umm al-Quwain, qyteti prej 12 hektarësh funksionoi midis fundit të shekullit të 6-të dhe mesit të shekullit të 8-të, para qytetërimit islam.

Gjetjet e studiuesve zbulojnë se qyteti është një nga “vendbanimet më të mëdha të mbijetuara të urbanizuara të gjetura ndonjëherë” në atë që sot është Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe besohet se ka strehuar mijëra banorë, shumë prej të cilëve mbështeteshin në industrinë e perlave.

Shtëpitë e komunitetit u ndërtuan nga shkëmbinjtë e plazhit vendas dhe materialet e mjedisit përreth dhe çatitë e tyre ishin prej trungjeve të palmave.

Ndërsa vendbanimet e tjera të perlave dihet se kanë ekzistuar në rajon, ky është veçanërisht unik, tha Timothy Power, profesor i asociuar i arkeologjisë në Universitetin e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Jo vetëm për shkak të moshës dhe madhësisë së komunitetit, por edhe sepse nuk ishte sezonal, funksiononte gjatë gjithë vitit, tha ai.

Banorët e qytetit ka të ngjarë të ishin të krishterë, pasi vendbanimi ndodhet pranë një manastiri të lashtë të krishterë që u zbulua vetëm vitin e kaluar, tha Power.

Sipas Departamentit të Turizmit Umm al-Quwain, praktika e perlave, e cila përfshin zhytësit që marrin perlat nga gocat e detit ose midhjet e gjetura në dete dhe liqene, ka qenë pjesë e trashëgimisë së rajonit për më shumë se 7000 vjet.

Në momentet e pikut për tregun e perlave, një numër i madh njerëzish ishin të përfshirë në industri, tha Power. Në Abu Dhabi fqinj, shtoi ai, pothuajse dy të tretat e popullsisë mashkullore merreshin me perla në shekullin e 19-të./Media Ndërtimi.

Trashëgimia

Rikonstruktohet objekti 300-vjeçar i Bajraktarit të Hotit në Malësinë e Madhe

Published

on

Kulla rreth 300-vjeçare e Çun Mules, Bajraktarit të Hotit, në Malësinë e Madhe i është nënshtruar një rikonstruksioni.

Dera e parë e Malësisë së Veriut, që shërbeu si institucion për kuvendime, e besëlidhje në luftërat kundër ushtrive osmane dhe serbo malazeze, por edhe si vatër kulture, do të kthehet në një muze. Gjithçka po bëhet falë dhurimeve të shqiptareve nëpër botë të cilët kanë mbledhur rreth 280 mijë dollarë, raporton Top Channel.

Serbo-malazezet dhe turqit e kanë djegur 3 herë kullën ndërsa gjatë komunizmit iu shkatërrua e gjithë biblioteka për të cilën kishte kontribuar edhe vetë At Gjergj Fishta, prandaj për pasardhësit, sfidë mbetet mbledhja e kësaj pasurie.

Sot, punimet po vazhdojnë por fondi i mbledhur nuk arrin të finalizojë të gjitha punimet për muzeun. Kjo kullë shekullore, ende është në pritje të statusit “monument kulture”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trashëgimia

Konservimi i shtëpive tradicionale në Prizren prezantohen në simpoziumin ndërkombëtarë në Ankara

Published

on

Punonjësja profesionale për arkitekturë Kujtesa Godeni Skenderi mori pjesë në Simpoziumin “Ruajtja dhe Hulumtimi i Trashëgimisë Kulturore”, e cila u zhvillua në Universitetin Haci Bayram Veli, Ankara, Republika e Turqisë.

Arkitektja Godeni Skenderi përfaqësojë Qendrën Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren me temën “Parimet e vlerësimit dhe konservimit të shtëpive tradicionale në Prizren në aspektin e qëndrueshmërisë”, ku u shpalosën vlerat e shtëpive tradicionale të Prizrenit, sfidat për ruajtjen e tyre si dhe praktikat e ruajtjes dhe konservimit të cilat janë duke u zbatuar nga programet e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Përfaqësimi i QRTK-Prizren në këtë simpozium, mundësoi prezantimin dhe interpretimin e vlerave të trashëgimisë sonë kulturore si dhe prezantimin e punëve të shumta që zhvillohen në rajonin e Prizrenit nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit përmes Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren.

Kjo vizitë po ashtu ishte në funksion të shkëmbimi të përvojave dhe praktikave ndër inistucionale të Republikës së Turqisë dhe të Republikës së Kosovës, përvoja këto që mund të barten në institucionet e Republikës së Kosovës, gjegjësisht në QRTK Prizren.

Në kuadër të programit 2 ditor, u realizuan mbi 70 prezantime nga profesionist të fushës me tematika të ndryshme që ndërlidhen kryesisht me parimet e ruajtjes së trashëgimisë kulturore botërore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trashëgimia

Në ditën e muzeve, kërkohet më shumë investime në ruajtjen e trashëgimisë

Published

on

Sot është Dita Ndërkombëtare e Muzeve, ditë kjo e cila shënohet edhe në Kosovë. Ciceroni i Muzeut të Kosovës, Mimoza Goçi Dragusha, tha për Radio Kosovën se Muzeu Kombëtar i Kosovës ka dy ekspozita bazë në dy salla ku prezantohet arkeologjia dhe historia.

“Muzeu i Kosovës prezanton dy salla ekspozuese. Janë dy ekspozita bazë ku prezantohet arkeologjia dhe historia, që janë të vendosura ashtu në mënyrë kronologjike, ku fillojnë nga neolitit, eneolitit, periudhën e bronzit, hekurit dhe periudhën romake. Po ashtu edhe pjesa e historisë  prezantohet në mënyrë kronologjike që nga Perandoria Osmane, Lidhja Shqiptare e Prizrenit, pastaj lufta e fundit, zhvillimi i luftës, të gjitha ngjarjet që kanë ndodhur gjatë luftës. Ka dëshmi të luftës dhe masakrave dhunimeve deri te pjesa e ndërkombëtarëve edhe dreri te shpallja e pavarësisë së Kosovës”, tha ajo.

Dragusha, tha se viteve të fundit është rritur numri i vizitorëve, ku vetëm vitin e kaluar mbi dyzetmijë vizitorë e kanë vizituar Muzeun Kombëtar të Kosovës.

“Është rritur numri i vizitorëve, sidomos gjatë vitit të kaluar që ka qenë pjesa e “Manifestës” që është mbajt brenda Muzeut Kombëtar të Kosovës. Pastaj është pjesa e bashkatdhetarëve që vijnë për pushime. Janë vizitorët ndërkombëtarë. Kemi nxënës dhe vizitorë vendorë të grupmoshave të ndryshme. Diku vetëm vitin e kaluar kemi pasur mbi 40 mijë vizitorë”, deklaroi Goçi Dragusha.

E për etnologen e cila është pjesë e Muzeut të Mitrovicës, Nora Prekazi,  gjendja në muzetë e Kosovës nuk e kënaqshme. Ajo i tha Radio Kosovës se sidomos te muzetë lokale, ka  mungesë të buxhetit.

“Muzetë qendrore e kanë një përkrahje për sa i përket buxhetit, të ardhurave që është pak me e kënaqshme. Ndërsa te muzetë lokalë kanë më pak për arsye se janë të gjitha pjesë përbërëse e drejtorive për kulturë. Nëse nuk do kishin pasur staf profesional që në disa muze janë mjaft të motivuar, kishim për ta pasur shumë të mangët botën muzeale të cilës i mungon përkrahja”, tha Prekazi.

Po ashtu, Samir Hoxha, drejtor i Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore  në Prizren, i tha Radio Kosovës se numri i vizitorëve në Muzeun Arkeologjik të Prizrenit është në rritje, pasi është bërë edhe  restaurimi i shumë artefakteve të cilat u janë prezantuar vizitorëve për herë të parë.

“Numri i vizitorëve në Muzeun Arkeologjik dita-ditës po shkon duke u rritur. Duke e ristrukturuar funksionimin e  këtij institucioni muzeal, por edhe duke e bërë restaurimin e shumë artefakteve të cilat janë prezantuar për herë të parë para qytetarëve të Komunës së Prizrenit dhe turistëve. Po ashtu, numri i vizitorëve po shënon rritje të dukshme edhe në kompleksin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Dhe, pa dyshim, fluksi i vizitorëve po rritet çdo ditë e më shumë edhe në kalanë e Prizrenit”, deklaroi Hoxha./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending