Connect with us

Ndërtim

Arabia Saudite kërkon fonde për megaprojektin prej 500 miliardë dollarësh

Published

on

Sipas raporteve të mediave, drejtuesit e projektit ‘Neom’ të Arabisë Saudite kanë ftuar bankierë dhe investitorë në një takim në Nju Jork, SHBA, muajin e ardhshëm në një përpjekje për të gjeneruar investime për megaprojektin prej 500 miliardë dollarësh.

Neom është një megaprojekt prej 500 miliardë dollarësh që do të mbulonte afërsisht 10,000 milje katrorë të provincës Tabuk të Arabisë Saudite – qyteti futurist do të mundësohej nga robotika dhe inteligjenca artificiale.

Projekti do të parashikonte ndërtimin e një qyteti më shumë se 100 milje të gjatë, pa makina, të ndërtuar në një vijë të drejtë, një qytet me tetë anë që noton në Detin e Kuq të quajtur Oxagon, dhe një vendpushim skish malor me fshatin e tij. dhe liqeni i krijuar nga njeriu.

Planet për Neom u njoftuan për herë të parë në vitin 2017 si pjesë e programit të Princit të Kurorës Mohammed bin Salman për të riparuar ekonominë e eksportuesit më të madh të naftës në botë në përputhje me të ashtuquajturin programin e tij “Vizioni 2030”.

Mendohet se takimi me investitorët në SHBA mund të jetë një nga disa ngjarje të tilla, ku të tjera do të zhvillohen në qytete të tjera të mëdha anembanë botës.

Projekti ka përjetuar probleme të shumta – në vitin 2020 ministritë e qeverisë në Arabinë Saudite ulën shpenzimet me 20% për shkak të rënies së çmimeve të naftës të shkaktuar nga rënia e kërkesës globale për shkak të pandemisë Covid-19, duke e vënë projektin në dyshim.

Disa firma në industrinë e ndërtimit kanë ndërprerë gjithashtu punën me Arabinë Saudite për shkak të shkeljeve të të drejtave të njeriut në vend./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Brad Pitt do të paguaj mbi 20 milionë dollarë për të rinovuar shtëpitë e ndërtuar nga fondacioni i tij me shumë defekte

Published

on

Aktori Brad Pitt thuhet se ka rënë dakord që të paguaj prej 20.5 milionë dollarësh për rinovimin e shtëpive të ndërtuara nga fondacioni i tij bamirës për strehimin Make It Right, i cili vuante nga rrjedhjet e ujit, myku i zi dhe problemet e themelit.

Kjo marrëveshje raportohet se u arrit në fillim të kësaj jave mes pronarëve të shtëpive, të cilët ngritën veprime ligjore pasi u gjetën defekte të shumta në shtëpitë e tyre.

Paratë për zgjidhjen do të sigurohen nga Global Green, një organizatë jofitimprurëse me bazë në Kaliforni, e cila nuk u përmend në padi, por ka lidhje me aktorin e Hollivudit.

Shumë arkitektë të njohur, duke përfshirë Frank Gehry, Morphosis, David Adjaye dhe Shigeru Ban projektuan shtëpi për bamirësi.

Megjithatë, menjëherë pasi njerëzit u zhvendosën në 2009, banorët raportuan probleme të shumta me shtëpitë, duke përfshirë rrjedhjet e ujit, mykun e zi dhe çështjet e themelit.

Pas përpjekjeve të shumta për të marrë Fondacionin Make It Right për të korrigjuar çështjet, Austin filloi procedurat ligjore.

Në total, 109 shtëpi u ndërtuan nga organizata jofitimprurëse, duke përfshirë një dupleks të projektuar nga Gehry, një “shtëpi lundruese” nga studio amerikane Morphosis dhe një pronë të ngritur nga Atelier Hitoshi Abe i Los Anxhelosit.

Kohët e fundit, një shtëpi e projektuar nga Adjaye si pjesë e projektit thuhet se ishte “në rrezik të menjëhershëm kolapsi” dhe ishte planifikuar për prishje./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Për shkak të ngritjes së çmimeve të materialit ndërtimor mbetet pa u asfaltuar një rrugë në Prizren

Published

on

Për shkak të ngritjes së çmimeve të materialit mbetet pa u asfaltuar një rrugë në Prizren

“Po punohet në mënyrë efikase që projekti të përfundojë sa më shpejtë”.

Kështu ka thënë në korrik të këtij viti kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj pas shtrimit me asfalt me shtresën e parë të rrugës “Kosova”.

Asfaltimi i kësaj rruge kishte nisur më 7 korrik dhe tash e një muaj, kjo rrugë ka mbetur vetëm me një shtresë, raporton Shqip.com.

Për këtë çështje, drejtori i shërbimeve publike në komunën e Prizrenit, Çelë Lamaj tha s kompania kontraktuese ka mbetur pa material për shkak të rritjes së çmimeve në tregjet ndërkombëtare.

“Për shkak se kompania ka mbetur pa material për shkak të rritjes së çmimeve në treg, andaj edhe nuk është shtru shtresa e dytë e asfaltit. Presim që deri në fund të këtij muaji të kryhet”, tha ai.

Pas shtresës së parë, në një pjesë të kësaj rruge KEDS ka ndërhyrë kështu duke e prerë asfaltin.

Lamaj tha se ndërhyrja nga KEDS ka ardhur pa pëlqimin e komunës.

“KEDS ka ndërhyrë në atë rrugë ku edhe është prerë një pjesë e saj. Për këtë KEDS nuk e ka kërkuar paraprakisht pëlqimin e komunës për çka edhe është gjobit”. shtoi Lamaj./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Ndërtohen 80 apartamente për familjet që pësuan nga tërmeti në Shqipëri

Published

on

Edhe 80 apartamente të tjera janë ndërtuar në Lezhë në kuadër të rindërtimit pas tërmetit të 26 nëntorit që shembi ose bëri të pabanueshme shumë banesa në qarqet Durrës, Tiranë dhe Lezhë.

Kështu bëri me dije kryeministri Edi Rama në Facebook, ku bashkëngjiti disa foto të pallateve të reja.

“Edhe 80 apartamente të reja në zonën e dytë në Lezhë, pas bllokut të parë të dorëzuar me 97 apartamente”, shkroi Rama.

Ky është blloku i dytë i apartamenteve, pas 97 apartamentesh që janë ndërtuar në Lezhë më përpara gjatë projektit të rindërtimit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending