Connect with us

Infrastrukturë

A mund ta zgjidhin robotët mungesën e punëtorëve të ndërtimit në SHBA?

Published

on

Industria e ndërtimit në SHBA përballet me një mungesë të madhe punëtorësh për momentin. Në fakt, për të përmbushur kërkesën këtë vit, industria do të duhet të sjellë 500,000 punëtorë më shumë përtej niveleve normale të rekrutimit.

Si përgjigje, disa startup-e ndërtimi kohët e fundit kanë mbledhur fonde për të ndërtuar robotë ndërtimi. A mund të jenë këta robotë përgjigja për mungesën? Dhe cilat janë implikimet afatgjata për industrinë e ndërtimit?

Një dokument nga Deloitte sugjeroi së fundmi se në vitin 2024 do të ketë rritje të ndërtimit për infrastrukturën e transportit, prodhimin dhe energjinë e pastër.

Por ka të ngjarë që kompanitë e ndërtimit do të luftojnë për të konkurruar për ato projekte. Që në vitin 2021, gati gjysma e kontraktorëve u është dashur të refuzojnë projektet sepse nuk kishin punëtorë të mjaftueshëm. Që atëherë, problemi është përkeqësuar. Me vetëm 4.6% të punëtorëve të ndërtimit aktualisht të papunë, pyetja bëhet: Nga do të vijnë ata gjysmë milioni punëtorë shtesë?

Përgjigja e industrisë së ndërtimit deri më tani është përqendruar në zhvillimin e teknologjive të reja, të tilla si robotika dhe aplikacionet e asistuara nga makineritë, për të ndihmuar në plotësimin e boshllëqeve. Për shembull, përdorimi i dronëve është bërë gjithnjë e më popullor për detyra të tilla si harta 3D, inspektimi i vendit dhe siguria. Dronët u ofrojnë kompanive të ndërtimit aftësinë për të ofruar përditësime në kohë reale dhe pamje ajrore të projekteve me përfshirje minimale njerëzore.

Përveç kësaj, ekzistojnë lloje të ndryshme të pajisjeve të ndërtimit autonome tashmë në përdorim, të tilla si ekzoskelete që japin fuqi mekanike, pajisje që përmirësojnë shëndetin dhe sigurinë, makina që kryejnë gjumë, gërmim, ngarkim, mirëmbajtje dhe gjurmim të progresit. Por unë mendoj se është e sigurt të thuhet se tulla.

Drejtuesit e ndërtimit e kuptojnë frikën që vjen me sjelljen e robotëve në kantier.

Ka ende shumë kundërshtues që pretendojnë se robotët do të vjedhin punët e punëtorëve të ndërtimit. Gjithçka që mund të them është se robotët së pari do të duhet të plotësojnë një numër të madh pozitash boshe përpara se kompanitë e ndërtimit të kenë nevojë të pushojnë një punëtor të vetëm. Statistikisht, thjesht nuk është një çështje tani, por ka ende shqetësime të përhapura për këtë pikë./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending