Connect with us

Tech

A është Metaverse parajsa e dizajnit dhe arkitekturës?

Published

on

A e keni pyetur ndonjëherë veten nëse metaverse është parajsa e dizajnit që arkitektët dhe dizajnerët kanë kërkuar gjithmonë?

Gjatë historisë, njerëzimi ka qenë gjithmonë në kërkim të një shoqërie të përsosur që plotëson të gjitha kërkesat e tyre dhe ofron një mjedis të sigurt, pa shqetësime, në të cilin njerëzit mund të ndërtojnë përvojat e tyre dhe të ndërveprojnë me mjedisin e tyre.

Kjo shoqëri ideale quhet Utopia. Fjala Utopi, si një komunitet i bekuar me atribute të dëshirueshme ose gati të përsosura për anëtarët e tij, është një mjedis i ndërtuar pa kufij me transformime të jashtëzakonshme.

Pra, a i siguron metaverse të gjitha?

Një Vështrim i Parë

Nëse fillimisht dëshironi të kuptoni metaversen, çfarë është dhe si ndikon në fushën arkitekturore, lexoni Metaverse, Mbretëria e Ardhshme e Arkitektëve, përpara se të vazhdoni me këtë artikull.

Dizajnerët dhe arkitektët marrin vazhdimisht autoritetin për të demonstruar dëshirën e tyre të fortë për kreativitet, inovacion dhe origjinalitet.

Teknologjia është një mjet për t’i ndihmuar ata të përcjellin histori dhe të krijojnë përvoja zhytëse.

Pas përparimeve të fundit të teknologjisë që ofron aftësinë për të parë rezultatet e projektimit shumë herët në proces me vetëm një klik të një butoni, eliminimi i kufijve dhe bashkimi i botës virtuale dhe fizike janë të pashmangshme.

Metaverse, si një kanal fitimprurës për të arritur klientët, është një botë virtuale me avatarë dixhitalë që ndërveprojnë në kohë reale dhe ofrojnë liri mendimi dhe shprehjeje për projektuesit.

Është një vend i paeksploruar plot me mundësi ku rregullat dhe rolet ndryshojnë për të ofruar përvoja magjepsëse. Në metaverse, ju nuk keni nevojë të përshtateni me një mjedis specifik, çështje klimatike, ligjet fizike, rregulloret e ndërtimit dhe të gjitha konsideratat që kufizojnë numrin e opsioneve të mundshme të projektimit që mund të zbatohen.

Në varësi të vendit ku shkon imagjinata juaj, ne besojmë se metaversi vepron si parajsë për projektuesit. Megjithatë, disa mund ta kundërshtojnë këtë nocion. Pra, çfarë mendoni? Mos ngurroni të ndani mendimet tuaja në komentet më poshtë./Media Ndërtimi.

Tech

Publikohet harta digjitale e Shtëpive-Shkolla të viteve 90-ta në Kosovë

Published

on

Ekipi i SpaceSyntaKska publikuar platformën digjitale: www.shtepiteshkolla.org, ku është prezantuar puna e deritanishme për krijimin e hartës së parë digjitale të ‘Shtëpive-Shkolla’të viteve 90-ta në Kosovë.

Kjo platformë është krijuar që të kontribuoj në përpjekjen për dokumentimin dhe identifikimin e hapësirave fizike, të cilat numërojnë rreth 3000 ndërtesa private, të shfrytëzuara për të akomoduar sistemin arsimor në gjuhën shqipe pas mbylljes së shkollave nga pushteti serb.

Tregimin mbi sistemin e mësimit në shtëpi-shkolla kemi vendosur ta bëjmë përmes hartës në mënyrë që rrëfimit për këtë ngjarje t’i jepet një ndjenjë më e fortë me vendin, të ilustrohet manifestimi hapësinorë si dhe ta komunikoj në mënyrë më efikase ngjarjen me publikun.

Puna jonë për dokumentimin e kësaj ngjarje ka nisur në Prishtinë, me idenë që të vazhdoj më tutje për t’a përfshirë të gjithë territorin e Kosovës.  Ne jemi të dedikuar që kjo platformë të shndërrohet në një arkivë digjitale të qëndrueshme e cila do t’i kontribuoj ruajtjes së kujtesës kolektive të njërës prej ngjarjeve historike më të vecanta të rezistencës paqësore të qytetarëve të Kosovës, që në atë kohë nënkuptotne të shkuarit në shkollë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Tech

Në mungesë të punëtorëve, kompania merr robotë që mbledhin deri në 25,000 mjedra në ditë

Published

on

Një kompani ka vendosur që robotët e saj të mbledhin mjedra në dy vende në Portugali.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, robotët autonomë kanë katër “krahë” për të mbledhur, duke përdorur teknologjinë e sensorëve.

Dhe tani puna është duke vazhduar për të rritur shpejtësinë e mbledhjes së mjderave, duke synuar që secili robot të mbledhë 4 kilogramë fruta në orë ose më shumë se 25,000 mjedra në ditë.

Ndryshe, vlerësohet se norma mesatare e “mbledhjes së një njeriu” është prej 15,000 në një ditë pune standarde tetë-orëshe.

E lançuar në vitin 2016, Fieldwork u krijua për të zhvilluar dhe komercializuar robotë autonome për të mbushur boshllëqet e produktivitetit dhe për të punuar së bashku me njerëzit.

Grupi aktualisht ka dy lloje robotësh të tillë: një vertikale që mund të përshtatet për një shumëllojshmëri të bimëve frutore dhe një platformë horizontale që mund të vendoset në mjedise të shumta bujqësore pa mbikëqyrjen njerëzore.

Madje, duke përdorur AI, këta robotë mund të vlerësojnë pjekurinë e kulturave të frutave dhe perimeve dhe të përcaktojnë se kur duhet të mblidhen, përkatësisht korren./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Tech

Volvo investon në firmën e ekskavatorëve elektrikë

Published

on

Volvo CE ka njoftuar se ka ndërmarrë një investim shumicë në prodhuesin holandez të pajisjeve, Limach, i cili prodhon ekskavatorë elektrikë për tregun vendas.

Gjiganti suedez thotë se masa e lejon atë të zgjerojë portofolin e tij të elektromobilitetit, duke shtuar pesë makinat kompakte elektrike që ka sjellë tashmë në treg.

Gama aktuale e Limach – duke përfshirë atë që kompania pretendon se ishte ekskavatori i parë elektrik në tregun holandez – shkon nga mini-ekskavatori elektrik kompakt E18.3 me një gamë funksionimi prej 1,810 kg në E140.1, me një peshë funksionimi mbi 14,000 kg.

Pas investimit të Volvo-s në Electric Special Technics – që operon me emrin Limach – kompania do të personalizojë gjithashtu ekskavatorët me rrota dhe zvarritës të Volvo CE, me teknologjinë e saj të baterive Li-Ion.

Thomas Bitter, Shefi i Teknologjisë në Volvo CE, tha, “…ne besojmë se bashkëpunimi në mënyra të reja është çelësi për të përmbushur kërkesën në rritje për zgjidhje të qëndrueshme.

“Si një lider në zgjidhjet e ndërtimit elektrik, ne e shohim Limach si një aktor interesant në një treg progresiv dhe një plotësues i madh për portofolin tonë ekzistues të makinerive elektrike, që do të thotë se klientët tanë do të përfitojnë nga një gamë më e gjerë për t’iu përshtatur kërkesave të tyre.

Ai shtoi, “Puna së bashku dhe me bazën tonë të kombinuar të klientëve, hap mundësi për bashkë-mësim dhe zgjerim të përvojave të këtyre llojeve të zgjidhjeve, ndërsa ne vazhdojmë të drejtojmë transformimin drejt burimeve të qëndrueshme të energjisë.”

Duke ecur përpara, Volvo thotë se investimi do të çojë në një numër të makinerive të saj që motorët e tyre me naftë të zëvendësohen nga kompletet e elektrifikimit të Limach.

Rens de Bruijn, CEO në Limach, tha, “Limach u krijua me qëllim të zhvillimit të pajisjeve të ndërtimit me një makinë elektrike. Çdo makinë është bërë me porosi në objektin tonë të prodhimit në Ede në Holandë dhe dorëzohet sipas specifikimeve të klientit.

“Që nga zhvillimi i ekskavatorit tonë të parë demonstrues në 2017, ne kemi parë kërkesë në rritje nga klientët në Holandë. Falë investimit nga Volvo CE, ne mund të rrisim prodhimin e ekskavatorëve tanë elektrikë dhe të zgjerojmë gamën që ofrojmë për të përmbushur këtë oreks në rritje për ngasje elektrike.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending