Connect with us

Tech

5 ekskavator me emetim zero që kontraktorët duhet t’i kenë në dispozicion

Published

on

Që nga fillimi i shekullit, ndërtimi ka përshpejtuar përdorimin e pajisjeve me emetim të ulët dhe zero. Ndërsa qëndrimet ndaj mjedisit ndryshojnë dhe rregulloret qeveritare bëhen më të rrepta, kërkesa për pajisje miqësore me mjedisin ka vazhduar të rritet.

Në të vërtetë, formimi i Deklaratës së Ndërtimit të Pastër, një iniciativë e nisur nga C40 Cities Climate Leadership Group, ka të ngjarë të shërbejë për të rritur numrin e projekteve të ndërtimit që do të synojnë të reduktojnë emetimet e prodhuara nga pajisjet.

Si i tillë, prodhuesit po vazhdojnë t’i ofrojnë sektorit të ndërtimit automjete me emetim zero dhe zgjidhje të qëndrueshme. Këto janë pesë ekskavator me emetim zero të cilat janë të domosdoshme t’i kenë në dispozicion kontraktorët.

  1. Miniekskavator Hitachi ZX55U-6EB

Miniekskavatori ZX55U-6EB nga Hitachi Construction Machinery (Evropë) është një makinë me bateri 5 tonëshe që është e para e kompanisë për tregun evropian.

Me fuqi baterie prej 39 kWh, pajisja mundësohet nga bateri litium-jon dhe mund të lidhet me një burim energjie 3-fazor CEE 400VAC, i cili i mundëson makinës të punojë gjatë karikimit.

Me një rreze maksimale lëkundjeje prej 1,860 mm, modeli i lëvizjes së bishtit të shkurtër thuhet se e bën më të lehtë manovrimin gjatë përdorimit në hapësira të ngushta.

Një terminal komunikimi i lejon pronarët të monitorojnë statusin e karikimit të baterisë, informacionin e vendndodhjes së makinës dhe keqfunksionimet e sistemit elektrik, të cilat kompania thotë se kontribuon në kostot më të ulëta të ciklit jetësor.

Sipas Hitachi, ZX55U-6EB ofron gjithashtu nivele të reduktuara të zhurmës, efikasitet të përmirësuar, më pak kërkesa për mirëmbajtje dhe më pak kohë joproduktive sesa modelet konvencionale.

  1. Pajisje Juntan PMx2e me bateri

Në atë që mendohet të jetë e para në botë, Juntan PMx2e, një pajisje me bateri, plotësisht elektrike, është rezultat i një bashkëpunimi midis Danfoss dhe Juntan.

Pajisja ka një gjatësi maksimale grumbulli prej 20 m dhe ka dy paketa të veçanta baterish 396 kWh që mund të zëvendësohen. Paketa e baterisë është e vendosur në pjesën e pasme të pajisjes dhe thuhet se është po aq efektive sa pajisjet normale Juntan me naftë.

Sipas kompanive, PMx2e lëshon zero emetime ndërsa është në punë dhe konsumon më pak energji për grumbull.

Thuhet se makina redukton ndotjen e zhurmës kur krahasohet me një pajisje me naftë dhe kontrollohet nga një motor elektrik Editron që gjeneron energji nga një paketë baterie.

Motori Editron përdoret për të imituar performancën operacionale të një pajisjeje me naftë sa më afër që të jetë e mundur, thonë kompanitë.

  1. Eskavator me zvarritës Volvo EC230

I zhvilluar në Kinë, EC230 prej 22 tonësh është ekskavatori i parë me emetim zero lokal i elektrizuar nga Volvo CE.

Makina funksionon me katër bateri litium-jon 66 kW, të cilat kompania thotë se mund të zgjasin deri në tetë orë dhe bazohet në EC220E me naftë.

Është gjithashtu plotësisht i pajtueshëm me një Combo2-Plug, i cili është një nga sistemet standarde globale të karikimit të kombinuar DC për automjetet elektrike deri në 500 kW.

Sipas Volvo, EC230 mund të sjellë një reduktim të kostove të funksionimit midis 60% dhe 70%. Megjithëse ekskavatori nuk është ende i disponueshëm komercialisht, Volvo së fundmi e dërgoi atë në tregun aziatik për t’u testuar, në përgatitje për lançimin e tij zyrtar “në të ardhmen e afërt”.

  1. Vacker Neuson DT10e pista dumper

Me një ngarkesë prej 1,000 kg dhe një motor plotësisht elektrik, dumperi i pista DT10e nga Wacker Neuson thuhet se është ideal për projekte të brendshme.

Ashtu si EC230, bateria e tij zgjat deri në tetë orë kur është plotësisht e ngarkuar. Kompania thotë se nën ngarkesën maksimale, bateria zgjat 3.5 orë.

Një bateri litium-jon-fosfat që kërkon një lidhje me energji 100V fuqizon DT10e.

Makina ka tre motorë elektrikë, dy për motorin me fuqi 2 kW dhe një për sistemin e lëvizjes së pompës së marsheve.

DT10e u përdor kohët e fundit në një projekt në Zvicër, së bashku me dy ekskavatorë Wacker Neuson Zero Tail, të cilët të dy ishin gjithashtu me emetim zero.

Dumperi i pistës transportonte materiale në vend, me kompaninë duke shfrytëzuar vendndodhjen e ulët të baterive, të cilat ata besojnë se e bënë atë një zgjidhje të qëndrueshme dhe të dobishme në terrenin e ashpër të Alpeve.

  1. Telekomandues kompakt JCB 525-60E

I lançuar në vitin 2020, telehnadler kompakt 525-60E nga JCB është pjesë e gamës elektrike E-TECH të kompanisë.

E ridizajnuar nga versioni me naftë, makina 2.5 tonëshe ka një kapacitet ngritjeje prej 2,500 kg, një lartësi ngritjeje maksimale prej 6 m dhe thuhet se redukton zhurmën dhe ndikimin mjedisor.

Ai është i pajisur me një bateri litium-jon 24 kWh nga prodhuesi industrial i pirunëve Jungheinrich, i cili mund të karikohet plotësisht në tetë orë me një karikues 3kW në bord.

Ngjashëm me homologun e tij me naftë, 525-60E ka një bllok valvulash elektro-hidraulike dhe një levë servo identike në kabinë, gjë që kompania thotë se e bën më të lehtë kalimin në makinë.

Makina ka dy motorë elektrikë të veçantë, një motor tërheqës 17 kW që lëviz nëpër një kuti me katër rrota dhe një motor elektrik 22 kW që fuqizon funksionet e bumit./Media Ndërtimi.

Tech

Kompania e çipave Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

Published

on

Kompania e çipave, e cila ka gëzuar një ngjitje të madhe gjatë 18 muajve të fundit mes entuziazmit mbi AI gjeneruese, u ngjit 3.4 për qind afër orës 13:25 (1725 GMT), duke i dhënë asaj një kapitalizim tregu prej rreth 3.3 trilionë dollarë, pak përpara Microsoft dhe Apple.

Kompania me bazë në Kaliforni, e cila drejtohet nga Jensen Huang, ka parë rritje të fitimeve për shkak të kërkesës së madhe për çipat e saj të fuqishëm GPU, të cilët kanë vendosur ritmin e industrisë në nxitjen e përparimeve të reja në AI, përcjell Telegrafi.

Në maj, Nvidia raportoi një fitim neto prej 14.9 miliardë dollarësh, ndërsa të ardhurat e saj prej 26 miliardë dollarësh ishin pothuajse katërfishi i asaj që mori gjatë të njëjtit tremujor fiskal të vitit të kaluar./Media Ndërtimi

Continue Reading

Tech

Perspektiva e re e rinisë kosovare, teknologjia

Published

on

RTK ka nisur ciklin e rrëfimeve që prezantojnë Kosovën te transmetuesit e tjerë publik. Tema e parë që u trajtua është interesimi i të rinjve kosovarë për teknologjinë informative.

Interesimi për teknologjinë informative po nis nga moshat e hershme, madje ende pa i mbushur 11 vjet.

“Mendoj që është një perspektivë që duhet me pasë më shumë njohuri në Kosovë. Unë edhe në shkollën që shkoj, merret me teknologji dhe programim. Jeta sillet rreth programimit për mua”, deklaron programerja Elmedina Bucolli.

“E gjithë e ardhmja është në fushën e teknologjisë, qoftë programim, inxhinieri softuerike, dizajn, inteligjencë artificiale. Shkolla digjitale jep një mënyrë të thjeshtë dhe të kuptueshme rreth fushës së programimit, si mund të jemi programera dhe si mund të jemi ndihmues në skuadrën tonë”, ka thënë programeri Leart Shaqiri.

Kjo dëshmohet edhe në moshën e të punësuarve te kompanitë vendore.

“Mosha mesatare në kompaninë tonë në Kosovë është 21 vjeç. Nga 35 persona të punësuar, unë jam më i vjetri. Kemi 18 vjeçar që sapo ka hyrë në punë me full time. Kam pasur raste kur persona nga 16-17 vjeç i kam punësuar me part time”, tha Drilon Jaha, programer.

Situata qëndron mirë edhe për studime. Në vitin e kaluar akademik kanë qenë 7,243 studentë në këto fusha. Inteligjenca artificale është drejtimi që po prin në punësim të studentëve, konfirmon profesori i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike në Universitetin e Prishtinës, Blerim Rexha.

“Në tri garat që kemi marrë pjesë në tri vitet e fundit, studentët tonë janë renditur të parët e të dytët në gara shumë kompetitive, me studentë nga Universiteti i IOWA-s dhe universitete tjera të Shteteve të Bashkuara. Unë mendoj se shoqëria e së ardhmes do të jetë shoqëri ekskluzive e dijes, por e dijes e bazuar në ICT”, ka thënë profesori Blerim Rexha.

Kohëve të fundit është vërejtur interesim i shtuar i grave dhe vajzave në teknologji.

“Kompanitë amerikane, gjermane e të botës perëndimore, i favorizojnë vendet e Ballkanit, veçanërisht kosovarët për punësim. Kjo për arsye se kultura jonë është shumë e ngjashme me kulturën e tyre, habitatet i kemi shumë të njëjta, por edhe në sensin që etika jonë e punës dallon shumë krahasuar me disa vende të tjera”, ka thënë Blenda Luta, menaxhere e shitjes në Amazon./Media Ndërtimi

Continue Reading

Tech

Doku.Tech zbulon edhe emrat e tre folësve të tjerë të këtij edicioni

Published

on

Festivali më i madh i teknologjisë në Ballkan, Doku.Tech, ka zbuluar emrat e folësve që do të jenë pjesë e këtij edicioni. Bëhet fjalë për emra të njohur në fushën e teknologjisë – Shkumbin Hamiti, Sara Milenkovska dhe Ida Tin – po i bashkohen listës mbresëlënëse të këtij edicioni. Festivali, në fillim të këtij muaji pati bërë të ditur emrin e folësit të parë, Mikko Hyppönen, ekspertit të sigurisë kibernetike.

Ky edicioni i Doku.Tech do të bëjë bashkë folës që njihen për vizionin e tyre dhe kontributin në fushat përkatëse. Folësit do të flasin për trendët më të fundit sa i përket teknologjisë, inovacionit, sigurisë kibernetike e përfaqësimit gjinor në botën virtuale. Shkumbin Hamiti, Sara Milenkovska dhe Ida Tin janë tre folësit e tjerë, emrat e të cilëve bëhen të ditur pas Mikko Hyppönen, ekspertit të sigurisë kibernetike. Me zbulimin e këtyre folëse, Doku.Tech bënë të ditur listën e plotë të folësve të sivjetmë.

Shkumbin Hamiti, ka 26 vite që është pjesë e kompanisë Nokia dhe ishte pjesë e disa prej zhvillimeve më të rëndësishme brenda industrisë së telefonisë mobile. Ai ka mbajtur pozita të rëndësishme dhe njihet si autorë i 12 shpikjeve dhe dhjetëra hulumtimeve. Aktualisht është drejtuesi i njësisë së biznesit të Platformës së Nokia-së për Monetizim të Rrjetit. Hamiti u lind në Prishtinë dhe vazhdoi studimet në Zagreb e më pas në Bangkok. Në Finlandë u zhvendos në vitin 1996 dhe atje jeton edhe sot.

E Sara Milenkovska është një hulumtuese, feministe dhe bashkëthemeluese e “Stella Network” që si fokus ka barazinë gjinore. Puna e saj përqendrohet në pabarazinë sistematike, duke eksploruar ndërseksionalitetin, kundërshtimin e lëvizjeve anti-gjinore dhe amplifikimin e zërave të grupeve të margjinalizuara, veçanërisht përballë dhunës gjinore në sferën digjitale. Si menaxhuese e “Stella Network” ajo ka realizuar iniciativa të ndryshme përmes të cilave u ka ofruar trajnim dhe mbështetje gratve dhe vajzave.

Kurse Ida Tin është bashkëthemeluese dhe drejtore e “Clue”, aplikacionit për gra që ka mbi 10 milion përdorues aktiv në më shumë se 190 vende. Ida nisi përdorimin e termit “Femtech” në vitin 2026. Për momentin është duke punuar në librin e saj të ri që ka të bëjë pikërisht me këtë term: Gruan në Teknologji. Për punën e saj kanë shkruar mediume me nam si “New York Times”, Revista “New York”, “Forbes”, “Der Spiegel” dhe “Le Figaro”. Ajo po ashtu ka qenë folëse edhe në konferencat e njohura si “TechCrunch Disrupt” në San Francisco, “Le Web” në Paris e shumë të tjera.

Në anën tjetër, Mikko Hyppönen, një nga ekspertët me më nam në botë sa i përket sigurisë kibernetike, ishte folësi i parë i konfirmuar nga Festivali. Hyppönen punon për “WithSecure” në Finlandë si zyrtari kryesor i hulumtimeve. Fjalimi i tij në TED Talk është shikuar nga 2 milion njerëz dhe është përkthyer në 40 gjuhë. Shkrimet e tij janë publikuar në “New York Times” e “Wired and Scientific American”. Ai po ashtu ka ligjëruar në universitet si “Oxford”, “Stanford” dhe “Cambridge”. Është në mesin e 50 personave më të rëndësishëm në botë sipas “PC World” dhe në mesin e 100 mendimtarëve më të rëndësishëm sipas “FP Global”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending