Connect with us

Infrastrukturë

Demolohen objektet e banimit të goditura nga tërmeti në Tajvan

Published

on

Punimet urgjente të prishjes për rrëzimin e një ndërtese 10-katëshe të dëmtuar nga tërmeti i fundit në Hualien City, Tajvan, kanë vazhduar me zell gjatë ditëve të fundit dhe tani pritet të përfundojnë brenda dy javëve të ardhshme.

Struktura, e njohur si ndërtesa e Uranit, u la në mënyrë të pasigurt në njërën anë pasi një tërmet me magnitudë 7.2 goditi qytetin e bregdetit lindor më 3 prill.

Drejtori i Departamentit të Ndërtimit Hualien, Teng Tzu-yu, tha se operacioni emergjent po kryhej duke përdorur një metodologji dekonstruksioni nga lart-poshtë.

“Sa më i ulët të jetë dyshemeja, aq më shpejt përparon prishja,” shpjegoi Teng.

Përpjekjet për shembjen për rrëzimin e sigurt të ndërtesës filluan të dielën e kaluar (7 prill) në mbrëmje, vetëm pak ditë pasi goditi tërmeti.

Në një operacion gjatë gjithë orarit që përfshinte pjesë të shumta të makinerive prishëse, ekipet e reagimit emergjent fillimisht instaluan gjashtë trarë çeliku për të mbështetur strukturën 10-katëshe kundër pasgoditjeve të mëtejshme.

Në dritën e ditës të hënën, më 8 prill, pjesa e përparme e katit të nëntë ishte shkatërruar, duke bërë të nevojshme heqjen e një trau mbështetës, tha Teng.

Tërmeti me magnitudë 7.2 që goditi qytetin Hualien ishte ngjarja më e madhe sizmike që rajoni kishte parë në mbi 25 vjet.

Mediat lokale kanë raportuar se 13 persona u vranë në katastrofë, me rreth 1,140 persona të tjerë të plagosur dhe gjashtë persona ende të zhdukur./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending