Connect with us

Infrastrukturë

Kush po e refuzon urdhrin e Gjykatës Kushtetuese për rrugën që lidh Deçanin me Plavën?

Published

on

Autoritetet lokale po refuzojnë ta ndryshojnë trasenë e një rruge për ta anashkaluar tokën që i është dorëzuar me urdhër gjykate një manastiri ortodoks serb të shekullit të 14-të.

Gjashtë vjet pas fillimit të ndërtimit, rruga mbetet ende e papërfunduar.

Si fëmijë, Abedin Pepaj udhëtonte me kalë ose traktor për ta kaluar verën me familjen e tij në malet që shtrihen në kufirin perëndimor të Kosovës me Malin e Zi, duke e shijuar panoramën dhe ajrin e freskët malor.

Sot, ai po ndërton një shtëpi të vogël prej druri mbi themelet e strehës së vjetër që ka qenë në familjen e tij prej gjeneratash të tëra.

Fqinjët po e bëjnë të njëjtën gjë po ashtu, duke i rregulluar shtëpitë që ishin shkatërruar gjatë viteve të neglizhencës.

Ata po inkurajohen nga fillimi i ndërtimit në vitin 2015 të një rruge të re që lidh komunën e Deçanit me Plavën në Mal të Zi, në anën tjetër të maleve.

Kjo rrugë do të shkurtonte ndjeshëm udhëtimin e Pepajt. Mirëpo, ai dhe fqinjët e tij janë ende në pritje të ndërtimit të kësaj rruge.

Më shumë se gjashtë vjet më vonë, ndërtimi i rrugës në fjalë është bllokuar nga kundërshtimet e Kishës Ortodokse Serbe, e cila thotë se rruga kalon shumë afër manastirit 14 shekullor të mbrojtur nga UNESCO të Deçanit dhe bie ndesh me Ligjin e Kosovës mbi Zonat e Mbrojtura të Veçanta.

Vite me negociata kanë dështuar për ta zgjidhur çështjen në fjalë.

Rruga [e vjetër] është e vështirë për t’u vozitur dhe na kushton shumë për të ardhur këtu,” tha Pepaj. “Unë mendoj se duhet gjetur një zgjidhje për t’i anashkaluar problemet me manastirin”.

Manastiri, tha ai, është pjesë e kulturës dhe historisë së zonës duke shtuar se “rruga zhvillon dhe lidh njerëzit si në Kosovë ashtu edhe në Mal të Zi. Ndihmon njerëzit, turizmin, si dhe është një urë komunikimi me njerëzit përtej kufirit. Nuk duhet penguar”.

Qeveria e kryeministrit Albin Kurti thotë se e mbështet vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

“Si kryeministër, më është kërkuar [nga bashkësia ndërkombëtare] që të mos ndërhyj në punën e institucioneve tjera. Megjithatë, kur është fjala për manastirin e Deçanit, më kërkuan që ta mbështes vendimin e Gjykatës Kushtetuese”.

Financimi për rrugën mbetet i disponueshëm, tha për BIRN Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, duke shtuar se ndërtimi do të rifillojë “sapo kushtet atmosferike të jenë të përshtatshme”.

Në Mal të Zi, komuna e Plavës ka deklaruar gjithashtu se po planifikon të financojë për ndërtimin e zgjatjes së rrugës nga ana e territorit malazez./Media Ndërtimi.

Ky shkrim fillimisht është publikuar në Balkan Insight.

Infrastrukturë

Spitali i Prishtinës do të ndërtohet në hapësirë prej 3 hektarësh në Hajvali

Published

on

Në një hapësirë prej tre hektarësh, me 6 mijë pemë të mbjella në oborr do të ndërtohet spitali i kryeqytetit në Hajvali te Prishtina e Re, në fund të vitit 2023.

Sipas drejtorit të Shëndetësisë Izet Sadiku objekti do të jetë i lartë katër kate, me 3,600 metra katrorë me kapacitet 190 shtretër, njofton Klan Kosova.

Aktualisht projekti është vetëm në letër, ndërsa po planifikohet që ndërtesa e këtij spitali të ketë katër kate dhe 3600 mijë metra katrorë me 190 shtretër për akomodimin e pacientëve./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Tondach- mbrojtja e çatisë që zgjatë me dekada

Published

on

Një çati e mirë nuk duhet të bëjë kompromis kur bëhet fjalë për cilësinë. Zgjedhja e saj kërkon po aq kohë dhe vëmendje sa edhe muret e objektit.

Me të gjitha sfidat klimatike dhe mjedisore me të cilat përballemi në shekullin e 21-të, ne kemi nevojë për një çati që plotëson këto kërkesa moderne dhe që në të njëjtën kohë është me cilësi të lartë, jetëgjatë dhe efikase në energji, shkruan Wienerberger.al.

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e çatisë, përveç materialit të tjegullave, janë edhe një sërë gjërash të tjera që duhet t’iu kushtojmë vëmendje. Këtu mund të flasim për formën dhe ngjyrën e tjegulles, si dhe formën e çatisë – domethënë shkallën e pjerrësisë në të cilën vendosen tjegullat.

Zgjidhjet e sistemit të çatisë Tondach

Membrana të çatisë

Një çati të mirë nuk e bën vetëm tjegulla cilësore, por edhe materialet tjera që përdoren për ta mbuluar, izoluar dhe mbrojtur çatinë. Një nga elementët më të rëndësishme të çatisë, që ndodhet aty për të siguruar termoizolim dhe hidroizolim të mirë, është membrana e çatisë.

Membrana e çatisë e përshkueshme nga avulli dhe e papërshkueshme nga uji Tondach Fol, e përbërë nga membrana me shumë shtresa që nga jashtë janë të papërshkueshme nga uji, ndërsa nga ana e poshtme janë të përshkueshme nga avulli. Në këtë mënyrë ato sigurojnë mbrojtje nga reshjet, dhe nga ana tjetër këto membrana çatie mundësojnë qarkullim optimal të ajrit dhe parandalojnë formimin e kondensimit.

Elementet e ajrimit

Gjithashtu, qarkullimi optimal i ajrit përveç membranes ndikohet edhe nga tjegulla ajruese. Ajo vendoset në zonën e kurores dhe kulmorëve. Me ajrim të mirë të çatisë, parandalohet lagështia dhe kalbja e nënstrukturës së çatisë. Shfaqja e lagështirës në trarët e çatisë mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme, dhe elementët e mirë të ajrimit janë parakushti për një çati cilësore dhe të sigurt.

Borëmbajtëset dhe kapëse kundër motit të lig

Borëmbajtësit montohen në skajin e poshtëm të çatisë, pra në zonën e poshtme mbi strehë. Egzistojnë borëmbajtësit nga qeramika dhe nga metali. Borëmbajtësit ndihmojnë që bora të shkrihet më shpejt dhe në mënyrë më të barabartë. Pa një borëmbajtës bora mund të rrëshqasë papritur nga çatia dhe të shkaktojë dëmtime në ulluqet, si dhe në pjesët e poshtme të çatisë. Në vendet që kanë reshje të dendura bore gjatë periudhës së dimrit, vendosja e borëmbajtësve në çati duhet të jetë më e shpeshtë. Përveç borëmbjatësve, si parandalim dhe mbrojtje kundër motit të lig instalohen edhe kapëse të cilat gjithashtu sigurojnë që çdo tjegull të qëndroj në vend edhe gjatë erërave të forta.

Zgjidhje efikase, e qëndrueshme dhe ekologjike

Tjegulla nga argjila, Tondach, e projektuar në mënyrë unike nga kompania Wienerberger garanton cilësinë dhe qëndrueshmërinë e materialit. Për më shumë se 200 vjet, Wienerberger ka prodhuar elemente ndërtimi nga argjila e cilësisë së lartë. Tradita e tjegullave efikase dhe me jetëgjatësi ka vazhduar edhe në prodhimin e sotëm modern. Ju vetëm duhet të zgjidhni dizajnin dhe ngjyrën e tjegullave, ndërsa ne kujdesemi për cilësinë!/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Bizneset hoteliere dhe gastronome lirohen nga obligimi ndaj Komunës për shfrytëzimin e hapësirave publike

Published

on

Me vendim të Kryetarit, Perparim Rama, bizneset hoteliere dhe gastronome janë liruar nga obligimi ndaj Komunës për shfrytëzimin e hapësirave publike të kryeqytetit për tremujorin e fundit (prill, maj, qershor).

“U bëjmë thirrje që për tremujorin e ardhshëm (korrik, gusht, shtator), i cili shënon edhe fillimin e pjesës së dytë të sezonës verore, të aplikoni për leje shfrytëzimi në Komunën e Prishtinës, përkatësisht në Drejtorinë e Shërbimeve Publike.”, shkruan në njoftimin e Komunës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending