Connect with us

Ndërtim

Volvo nis ndërtimin në kantierin më të madh pa fosile në Suedi, kursehen 2012 ton emetime CO2

Published

on

Një zonë e qendrës së qytetit të Stokholmit në Suedi do të përdorë pajisje elektrike nga Volvo Construction Equipment (Volvo CE) pasi bëhet një shtrat testimi për pajisjet e ndërtimit pa emetim ndërsa fillon puna për transformimin e saj urban.

Kontratat e projektit parashikojnë kontrata pa fosile kudo që të jetë e mundur, duke përfshirë transportin për në dhe nga kantieri i ndërtimit. Kishte gjithashtu një kërkesë që të paktën një nga ekskavatorët më të mëdhenj që punonte në kantier duhet të ishte elektrik – Volvo CE furnizoi ekskavatorin e ri EC230 Elektrik 23 tonësh së bashku me një njësi të lëvizshme fuqie për rruajtjen e majave.

EC230 do të ndihmojë në gërmimin e 75,000 tonë shkëmbinj dhe 96,000 ton tokë në fazat e para të projektit, për rreth 2,700 orë pune.

Si kantieri më i madh pa fosile në Suedi, ai është vendosur të kursejë afërsisht 2012 ton emetime CO2, ekuivalenti i 35 kamionëve që ngasin rreth tetë orë në ditë gjatë një viti. Volvo CE po punon në projekt me qytetin e Stokholmit, kompaninë e ndërtimit Skanska, tregtarin e Volvo CE Swecon dhe partnerë të tjerë.

Ndërtimi do të përfundojë në vitin 2033, kur do të sigurojë 3,000 shtëpi të reja dhe 14,000 vende pune. Përveç EC230 Electric, kërkohet që të gjitha makinat e tjera të funksionojnë me HVO (vaj vegjetal të hidrogjenizuar) – një biokarburant që redukton emetimet e gazrave serrë deri në 90%./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Kodet e ndërtimit po e pengojnë përdorimin e printimit 3D për ndërtimet jorezidenciale

Published

on

Pse printimi 3D është ende i sheshtë në ndërtimet komerciale?

Sipas një ekzekutivi të Buro Happold, kodet e ndërtimit – jo aftësitë apo dizajni – po e pengojnë teknologjinë.

E shpallur si një mënyrë më e shpejtë, më e sigurt dhe më e pastër për të ndërtuar, teknologjia e printimit 3D ende nuk është përshkallëzuar në një mënyrë kuptimplote për ndërtimet jorezidenciale.

Ndërkohë që qeveria amerikane ka dhënë para nga granti për të hulumtuar aftësitë e printimit 3D në hapësirë, dhe disa projekte të provës së konceptit nga urat në kazermat e ushtrisë kanë grumbulluar tituj, përdorimi i aplikuar i printimit 3D në ndërtimet komerciale mbetet i sapolindur.

Patti Harburg-Petrich, drejtoreshë në zyrën e Los Anxhelosit të firmës inxhinierike Buro Happold me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, thotë se fajtori i vërtetë ka të ngjarë të jetë ai që të gjitha risitë e reja të ndërtesave janë të detyruara të lundrojnë: vetë kodi i ndërtimit.

Këtu, Harburg-Petrich flet me Construction Dive për atë që e pengon printimin 3D dhe ku mund të gjejë adoptim më të gjerë në ndërtimet jashtë vendit dhe sektorin jorezidencial./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Ferizaj do të bëhet me Spital Rajonal e QKMF të re

Published

on

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, priti në vizitë, ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia.

Kryetari i Ferizajt deklaroi pas takimit se gjendja në sistemin e shëndetësisë në Ferizaj është me kapacitete të kufizuara, si me spitale ashtu edhe me resurse humane.

Megjithatë,  sipas tij, lajmi i mirë për këtë komunë është se do të përfundojë ndërtimi i Spitalit Regjional të Ferizajt dhe i QKMF-së së re.

E  ministri Arben Vitia deklaroi se punimet do të fillojnë sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të zgjidhet ky problem.

“Sa më shpejt që është e mundur do të fillojnë punimet, apo do të vazhdojnë në fakt punimet në ndërtesën aktuale” tha Vitia.

Pas vizitës në komunë, ministri Vitia ka vizituar Spitalin Rajonal dhe Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Ferizaj./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Kundërshtohet ndërtimi i stacionit të policisë kufitare në Veri

Published

on

Lista Serbe i ka dërguar një letër proteste vendeve të QUINT-it, BE-së e KFOR-it, pas vendimit të Qeverisë e cila i shpalli me interes të veçantë publik disa prona të paluajtshme në komunën e Leposaviqit, më saktësisht në zonat kadastrale Dren dhe Leshak.

Subjekti më i madh politik i serbëve në Kosovë po konsideron se tokat “po rrëmbehen me shpronësim të paligjshëm nga Kurti”.

Për ta shpronësimi po bëhet pa bazë ligjore dhe këto “lëvizje të njëanshme kuptohen si dhunë institucionale dhe kidnapim i tokës serbe”.

“Në të njëjtën kohë në letër, u bëhet thirrje të gjithëve që urgjentisht të ndalojnë këto veprime të paligjshme dhe të parandalojnë rrezikimin e mëtejshëm të paqes, sigurisë ligjore dhe fizike të popullit tonë nga regjimi i Albin Kurtit”, kanë njoftuar Lista Serbe përmes një komunikate./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending