Connect with us

Makineritë

Volvo hedh ne treg ekskavatorin me zvarritës 50 tonësh i projektuar për aplikime të rënda ndërtimi

Published

on

Volvo CE ka zbuluar ekskavatorin me zvarritës EC500 – një makineri prototip 50 tonësh i projektuar për aplikime të rënda si ndërtimi dhe ndërtimi i rrugëve, guroret dhe shërbimet komunale.

Kompania tha se makina e re  e cila do të vihet në dispozicion në tregjet e rregulluara, duke përfshirë Evropën dhe Amerikën e Veriut  paralajmëron gjeneratën e saj të ardhshme të makinerive të mëdha, duke qenë më e shpejtë, më e sigurt dhe më produktive se modelet paraardhëse.

EC500 – pasardhësi i EC480E – krenohet me një plan urbanistik krejtësisht të ri të kabinës, me veçori që përfshijnë një ekran të dytë të pilotit me definicion të lartë, fillimin e motorit pa çelës, karikimin e telefonit inteligjent me tela dhe pa tela dhe një çelës të ri të modalitetit të punës.

Teknologjia në bordin e ekskavatorit të ri përfshin Volvo Smart View me zbulimin e pengesave. Me një kombinim të kamerave të përmirësuara dhe zbulimit të radarit, sistemi u jep operatorëve një pamje 360 ​​gradë, si dhe jep sinjalizime kur zbulohen objekte, gjithashtu duke i identifikuar dhe klasifikuar si njerëz.

Volvo thotë se shtimi i levës elektrike i jep operatorit kontroll më të madh mbi sistemin hidraulik.

Pompat hidraulike të ekskavatorit mund të funksionojnë së bashku, si dhe të shkëputen praktikisht, duke i lejuar operatorit të kontrollojë shpejtësinë e trasesë. Sipas, Volvo-s, kjo rrit kontrollueshmërinë, shkurton kohën e ciklit dhe përmirëson efikasitetin e karburantit, i cili ka potencialin të japë produktivitet dhe performancë më të lartë./Media Ndërtimi.

Makineritë

JCB prezanton ngarkuesin e saj të parë plotësisht elektrik

Published

on

JCB ka prezantuar ngarkuesin e saj të parë plotësisht elektrik me rrota, i cili mburret me paketën më të madhe të baterive standarde në klasën e tij, me një kapacitet 20 kWh dhe produktivitet që përputhet me homologun e tij me naftë.

I lansuar në selinë gjermane të kompanisë në Frechen, afër Këlnit, dhe i fundit në një seri produktesh elektrike nga JCB, 403E përshkruhet si një mënyrë për të “ndihmuar klientët për të përballuar sfidën e reduktimit të karbonit në vend”.

Thuhet se është në gjendje të plotësojë një ditë të plotë pune, ose midis katër deri në pesë orë përdorim të vazhdueshëm në një cikël të përzier pune.

E përbashkët me gamën JCB E-Tech, 403E ka një karikues të integruar që lejon lidhjen me një sërë burimesh energjie në vend, me karikuesin e shpejtë jashtë bordit të kompanisë, i aftë për të ofruar një karikim të plotë nga një trefazor furnizimi në dy orë.

Një veçori tjetër e makinës janë tre shpejtësitë e saj të drejtimit – Modeli Hare (maksimumi 20 km/orë), Modaliteti Tortoise (8 km/orë) dhe Modaliteti i Kërmillit (5 km/orë). Krahët standard të ngritjes japin një lartësi gjilpëre prej 2,9 m, ndërsa modeli me ngritje të lartë arrin 3,1 m.

JCB njoftoi se ka arritur një arritje të madhe të prodhimit me motorin e saj të 50-të me djegie hidrogjeni pasi një ekip prej 150 inxhinierësh punuan në zhvillimin e tij për gati dy vjet.

Kompania tha se motorët e saj të hidrogjenit tashmë po fuqizojnë ngarkuesit prototip dhe mbajtësit teleskopik Loadall dhe gjithashtu ka zbuluar kohët e fundit bombarduesin e vet të projektuar dhe të ndërtuar për furnizimin me karburant për makinën./Media Ndërtimi

Continue Reading

Makineritë

Volvo lanson ekskavatorin e tij të parë elektrik të madhësisë së mesme

Published

on

Volvo Construction Equipment (Volvo CE) ka lansuar ekskavatorin e tij të parë elektrik të madhësisë së mesme, EC230 Electric, në tregun evropian.

Kompania thotë se ekskavatori, i cili ofron zhurmë të ulët dhe emetime zero, është i disponueshëm për klientët e përzgjedhur në rajon.

EC230 Electric 23 tonësh, i prezantuar në Kinë në 2021 dhe Norvegji në 2022, premton të njëjtën performancë si homologu i tij me naftë, EC200E, por Volvo thotë se makina e re jep zero emetime, zhurmë të ulët, dridhje të ulëta, kontrollueshmëri më të mirë dhe një kosto totale më e ulët e pronësisë.

Sipas Volvo, operatorët kanë raportuar se ekskavatori arrin forcë gërmimi të ngjashme me ekuivalentin e tij me naftë, por me një kohë cikli më të shpejtë.

Deri më tani, ekskavatori është vendosur vetëm në vendet e klientëve në Evropë, siç është projekti i zhvillimit urban Slakthusområdet në Suedi, kantieri më i madh i punës pa fosile në vend, dhe projekti i kantierit të gjelbër të së ardhmes në Danimarkë, ku ai asistuar në ndërtimin e një ndërtese zyrash dhe hapësirave publike urbane.

Mundësuar nga bateri litium-jon, EC230 Electric është projektuar për të punuar një turn të plotë tetë orësh, duke supozuar një karikim me fuqi të lartë për orë të drekës.

Ekskavatori është i pajisur me një lidhës CCS2, një lidhës standard në shumicën e vendeve evropiane, që lejon karikimin në stacione të ndryshme karikimi dhe vjen me një kabllo karikimi që siguron një nivel fuqie prej 22 kW, duke mundësuar karikimin e baterisë nëpërmjet një prize CEE.

Klientët do të kenë gjithashtu mundësinë e përdorimit të një banke të lëvizshme energjie të krijuar posaçërisht për makinën./Media Ndërtimi

Continue Reading

Makineritë

Hyundai rimarkon emrin dhe zbulon tre ekskavatorë të rinj

Published

on

Është njoftuar se HD Hyundai Construction Equipment është emri i ri global i markës për prodhuesin Hyundai Construction Equipment.

E zbuluar në një ngjarje të fundit në selinë e saj evropiane në Belgjikë, kompania tha se “HD” në emrin e saj të ri përfaqëson dy temat kryesore shtytëse pas aktiviteteve të saj; ‘ëndrrat njerëzore’ dhe ‘dinamikat njerëzore’.

Biznesi, i cili operon së bashku me kompaninë motër Develon (ish Doosan Construction Equipment) nën kompaninë mëmë Hyundai Genuine Group, tha se temat pasqyrojnë “vizionin e tij për një të ardhme më të mirë” dhe kombinimin e zgjidhjeve industriale, robotikës dhe inteligjencës artificiale që po përdor për të ofruar. atë vizion.

HD Hyundai përdori gjithashtu ngjarjen për të lëshuar tre ekskavatorë, ekskavatorët me rrota HW100A dhe HW65A dhe ekskavatorin me gjurm HX65A.

HW100A është një makinë krejtësisht e re 11 tonëshe që përmban motorin D34 të përputhshëm me Stage V të vetë prodhuesit. Ai siguron 75 kW (100 kf) fuqi, 460 Nm çift rrotullues, dhe sistemi i tij i pastrajtimit përfshin një katalizator oksidimi me naftë (DOC), një filtër grimcash me naftë (DPF) dhe reduktim katalitik selektiv (SCR).

“Ky motor i përputhshëm me Fazën V nuk ka asnjë kërkesë për riciklimin e gazit të shkarkimit (EGR) që kontribuon në uljen e konsumit të karburantit dhe kostot më të ulëta të mirëmbajtjes,” thanë nga HD Hyundai.

Karakteristikat dalluese të ekskavatorit HW100A, i cili është projektuar për tregun evropian, janë mënyrat e tij të drejtimit me dy rrota, me katër rrota dhe gaforre, të cilat i ofrojnë makinës rreze kthese prej 5.7 m dhe 3.6 m dhe aftësinë për të lëvizur diagonalisht në hapësira të ngushta.

Një bum kryesor prej dy pjesësh dhe një krah zhytës me shtrirje të gjatë i japin ekskavatorit me rrota një shtrirje maksimale gërmimi prej 7,8 m, me një thellësi gërmimi prej 4,2 m. Ai gjithashtu lejon që makineria të ngrejë deri në 1.5 ton në një rreze 5 m në anën dhe 2.3 ton në pjesën e përparme me tehun e dozerit poshtë.

Continue Reading

Trending