Connect with us

Aktuale

Veçantitë e Memorialit Ibrahim Rugova në Istog

Published

on

Mmoriali Ibrahim Rugova është ndërtuar ne vendlindjen e tij ne Istog, Kosove. Qëllimi i ndërtimit te këtij memoriali është për te kujtuar te kaluarën dhe për te nderuar dhe respektuar arkitektin e shtetit te Kosovës. Ky memorial duhet të merr karakter nacional dhe te konsiderohet pike kryesore ku kujtohet jeta dhe vepra e Presidentit Rugova. Për here të parë  qyteti i Istogut do të ketë një muze dhe një shesh qendror, ku do te prezantohet e kallura, kultura dhe trashëgimia jonë kulturore.

Presidenti Rugova, me një të kaluar si shkrimtar dhe studiues, afër dy dekada të jetës se tij, punoj për zgjidhjen e problemit të Kosovës dhe që nga ajo kohë përcaktonte hapur pozicionin gjeopolitik kosovar dhe shpallte idenë për shtet te pavarur.

Jeta dhe vepra e Presidentit Rugova paraqitet në tërësi ne memorial. Jo vetëm vitet ku shërbeu si udhëheqës i popullit Kosovës por edhe pjesa tjetër e jetës se tij si shkrimtar dhe studiues.

Memoriali ndahet ne dy pjese funksionale: pjesa e larte e hapur-(Parku-Sheshi) dhe pjesa e poshtme e mbyllur-(Muzeu).

Pjesa e larte, rreth 1000m2, është një shesh modern me ulëse dhe hapësira që shfrytëzohen nga qytetaret. Me një fjale do te behet një park funksional, atraktiv dhe do te jete pike kryesore e qytetit.  Memoriali ofron një hapësire modeste, e cila mund te shfrytëzohet si hapësirë publike ne forme sheshi-parku si edhe për rekreacione te ndryshme (p.sh. organizimin e koncerteve,  ceremonive  te ndryshme, pushimore dhe vendtakim për qytetaret.

Përmes xhamave në formë elipse, të cilët janë të vendosur në pjesën e lartë të memorialit, mund te shihet pjesa e poshtme e mbyllur. Lidhja me pjesën e poshtme bëhet përmes shkalleve dhe poashtu i tërë kompleksi ka qasje edhe për persona me aftësi te kufizuara.

Pjesa e poshtme e kompleksit memorial është muze. Muzeu dhe hapësirat ndihmese në tërësi janë 650m2. Një pjesë e këtij muzeu është e rezervuar për historinë e qytetit te Istogut ndërsa  pjesa tjetër për jetën dhe veprën e Presidentit Rugova si dhe një hapësirë për ekspozita të ndryshme qe paraqiten kohe pas kohe.

Hapësira me xhama, e cila ditën e ndriçon me dritë natyrale muzeun, ndërsa natën kjo hapësirë ndriçohet me anë të dritave-elektrike, deri në pjesën e lartë të memorialit, paraqesin ngritjen e zërit në atë kohë për te njoftuar boten me padrejtësitë ndaj  popullit shqiptar të Kosovës.

Në pjesën e poshtme kemi Muzeun, ishte dëshira e madhe e Rugovës t’i njoftoj kulturat e tjera botërore me kulturën shqiptare.

Memoriali Ibrahim Rugova ne Istog është memorial inovativ që ka një filozofi shumë të qartë arkitektonike me funksione shumë të qarta që lidhen me jetën dhe veprën e tij.

Në anën tjetër është në harmoni me planin urbanistik te qytetit si dhe paraqitet në qendër të qytetit, pjese shume atraktive si për turistet ashtu edhe për vetë qytetarët e Istogut. Është një zgjidhje e mire që i ofrohet qytetit të Istogut dhe qytetarëve të tij, të kenë qasje në pjesën kulturore e cila ndikon në ngritjen e vetëdijes qytetare, që ishte edhe mesazh i Presidentit Rugova dhe një hapësirë publike ku qytetarët mund të kenë pikë kryesore në qytet për aktivitete të ndryshme kulturore.

(Autori është Esat Bytyqi, arkitekti)./Media Ndërtimi.

Aktuale

Vazhdon largimi i Evropës nga gazi rus, hapet tubacioni i ri i gazit Norvegji-Poloni

Published

on

Gazi ka filluar të rrjedhë në Poloni përmes një tubacioni të ri “Baltik Pipe”, thotë operatori i gazsjellësit të vendit Gaz-System.

Tubacioni, i cili shkon nga Norvegjia përmes Danimarkës, është një pjesë e madhe e përpjekjes së Polonisë për t’u larguar nga varësia e gazit rus.

Megjithatë, puna për tubacionin filloi vite përpara pushtimit rus të Ukrainës në muajin shkurt, raporton skynews.

Gazi filloi të rrjedhë pak pas orës 4 të mëngjesit të sotëm (koha e Mbretërisë së Bashkuar) dhe tubacioni ka një kapacitet vjetor prej 10 miliardë metra kub.

Ai vjen një ditë pasi u zbuluan rrjedhje në tubacionet e gazit Nord Stream që lidhin Rusinë me Evropën, megjithëse Rusia ndërpreu furnizimin me gaz në Poloni në prill pasi Polonia refuzoi kërkesën e Rusisë për të paguar në rubla.

Ndryshe, sabotimi është shkaku më i mundshëm i dëmtimit të tubacioneve të gazsjellësve Nord Stream 1 dhe 2./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

ATK inkason mbi 700 mijë euro borxhe nga bizneset

Published

on

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka njoftuar se pas një aksioni të djeshëm në disa subjekte biznesore, të cilët kanë borxhe të pa-paguara, ka inkasuar borxhe në vlerën mbi 700 mijë euro.

Ky aktivitet është realizuar në regjionin e Prishtinës, Ferizajt, Gjakovës, Mitrovicës, Prizrenit dhe Gjilanit.

Në kuadër të këtij aksioni, sipas ATK-së, mbledhësit tatimor kanë mbyllur dhe sekuestruar prona të bizneseve për mos-pagesë tatimit, duke shtuar se të njëjtat aktivitete të mbledhjes së detyrueshme do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim.

Përmes një njoftimi për media, Administrata Tatimore i njofton të gjithë tatimpaguesit që kanë obligime të pa-paguara, të kontaktojnë Departamentin e Mbledhjes së Detyrueshme dhe të paguajnë detyrimet tatimore, në mënyrë që të mos ballafaqohen me masa të konfiskimit.

Gjithashtu, nga ATK-ja kanë bërë thirrje që tatimpaguesit të jenë bashkëpunues në pagesën e borxheve të tyre, si dhe të njoftohen për mundësitë që ofron Ligji për Administratën Tatimore dhe Procedurat në pagesën e borxheve tatimore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Strehimoret prej bambuje një zgjidhje pas shkatërrimit të rreth 1 milionë shtëpive nga vërshimet në Pakistan

Published

on

Përmbytjet katastrofike në Pakistan kanë prekur rreth 33 milionë njerëz, shumë prej të cilëve po kërkojnë ende strehim të sigurt pas shirave që dëmtuan ose shkatrruan më shumë se 1 milion shtëpi.

Ndërsa një e treta e vendit është e zhytur nën ujë, dhe ekspertët thonë se mund të duhen deri në gjashtë muaj që uji të tërhiqet.

E për të adresuar nevojën urgjente për strehim të banorëve, arkitekti Yasmeen Lari dhe Fondacioni Heritage i Pakistanit kanë punuar gjatë gjithë kohës për të pajisur njerëzit në provincën Sindh me aftësitë dhe materiale për të ndërtuar strehimore prej bambuje.

Strehimoret, të quajtura Lari OctaGreen (LOG), mund të ndërtohen nga gjashtë ose shtatë persona brenda pak orësh.

Sipas arkitektit Lari synimi është që të ndërtohen rreth 1200 strehimore të tilla, dhe deri tani janë ngritur rreth 350 të tilla.

Ky aksion i ndërtimit të strehimoreve prej bambuje është përkrahur edhe nga rajone tjera të Pakistanit, dhe synohet të ndërtohet 1500 strehimore për muaj.

Strehimoret nuk janë të kushtueshme, janë të thjeshta dhe nuk kanë impakt negativ në mjedis.

Çmimi për ndërtimin e një strehimoreje nga bambuja kushton rreth 25 mijë rupi pakistanezë që përkthehet në rreth 110 euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending